Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TANIEC IRLANDZKI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TANIEC IRLANDZKI."— Zapis prezentacji:

1 TANIEC IRLANDZKI

2 TANIEC IRLANDZKI – CO TO JEST?
Taniec irlandzki jest grupą tradycyjnych form tanecznych mających swe pochodzenie w Irlandii, które można w szerokim znaczeniu podzielić na tańce towarzyskie i tańce pokazowe. Irlandzkie tańce towarzyskie dzielą się na céilí i tańce tzw. „set dances”. Irlandzkie „set dances” są kadrylami, tańczonymi przez 4 pary w układzie kwadratu podczas, gdy céilí są tańczone w różnych układach przez 2 do 16 ludzi. Oprócz samej formy tańca istnieją także znaczne różnice w stylu pomiędzy tymi dwoma formami tańca towarzyskiego. Irlandzki taniec towarzyski jest żywą tradycją i odmian w poszczególnych tańcach doszukać się można w całej irlandzkiej społeczności tanecznej; w niektórych miejscach tańce są celowo zmieniane, a nowe tańce dostają nowy układ taneczny. Taniec irlandzki, rozpowszechniony w 1994 roku przez światowej sławy show Riverdance, jest znany z szybkich ruchów nóg i stóp, podczas gdy ciało i ramiona utrzymywane są w większości w jednym miejscu. Najbardziej nadające się do współzawodnictwa tańce są tańczone solo, jednakże wielu tancerzy stepu używa także do pokazów i współzawodniczenia tańców céilí. Step tańczony solo jest ogólnie charakteryzuje się sztywnym tułowiem, ale pod kontrolą, prostymi ramionami oraz szybkimi, dokładnymi ruchami stóp. Tańce solo mogą być tańczone w butach „miękkich” lub „twardych/sztywnych”.

3 TradYCJE Tradycje taneczne Irlandii powstały prawdopodobnie w bliskiej relacji z tradycyjną muzyką irlandzką. Mimo, iż jego pochodzenie jest nieznane duży wpływ na taniec irlandzki miały później formy taneczne ze Starego Lądu, szczególnie kadryl. Przejezdni mistrzowie tańca nauczali go w całej Irlandii w późnym XVIII i we wczesnym XIX wieku. W tym czasie miejsca przeznaczone na zawody lub zabawy były zwykle małe, więc mistrzowie tańca mieli dość mało miejsca do pokazywania. Tańczyli więc na stołach, czasami nawet na małych beczkach! Z tego względu style taneczne były bardzo „powściągliwe”, ręce sztywno po bokach, brak jakiegokolwiek ruchu ramionami i poruszania się po scenie. Z upływem czasu znajdywano większe miejsca do zawodów i pokazów, więc i style powiększały się o nowe ruchy, było więcej poruszania się po scenie jak to możesz zaobserwować w Riverdance. Niektórzy przypisują zasadę sztywnych ramion w większości form tańca irlandzkiego zarówno klasom rządzącym w XVIII i XIX wieku w Irlandii, jak i księżom, którzy zabronili tańczenia uważając je za przykre dla zarządców ziemskich, którzy dążyli do wyniszczenia Irlandzkiej kultury, jak można to było zaobserwować w polityce zakazującej zawodów irlandzkich w irlandzkim futbolu i hurlingu, oraz wyjęciu spod prawa języka i tańca.

4 TANIEC SET Irlandzki taniec “set” (nazywany również “country set dancing" – taniec z układem) bazuje na francuskich kadrylach, które zostały zaadaptowane przez Irlandczyków poprzez połączenie kroków sean-nós z muzyką irlandzką. Rozpoznawalną cechą charakterystyczną tańca Set jest to, ze tańczą go 4 pary (ośmiu ludzi) w układzie kwadratu, oraz że zawiera on kilka „figur”, z których każda posiada pewna liczbę części. Inną rozpoznawalną cechą jest to, iż stopy spoczywają płasko na podłożu sunąc/”płynąc” po podłodze w trakcie tańca. Każda z części tego tańca (figura) jest tańczona na tempo, w większości reel, jig, polkas, oraz sliding. Układy pochodzą z różnych części Irlandii i zazwyczaj posiadają nazwy związane z ich miejscem pochodzenia; przykładami są the Corofin Plain Set, the South Galway Set oraz the Clare Lancers Set. Organizacja Comhaltas Ceoltóirí Éireann promuje i jest gospodarzem wielu wydarzeń związanych z tym tańcem.

5 IrLANDZKI STEP Step jako forma nowoczesna pochodzi bezpośrednio od starodawnego stepowania. Istnieje kilka różnych form stepu w Irlandii (włączając taniec sean-nós oraz staromodne stepowanie), ale stylem najbardziej bliskim większości publiki jest the Munster, lub południowiec, form, która została sformalizowana przez An Coimisiún le Rincí Gaelacha— Irlandzką Komisję Tańca. Irlandzki step wykonuje się na zawodach, występach dla publiczności lub innych ważnych okazjach.

6 UBIÓR Stroje noszone przez dzisiejszych tancerzy nawiązują do ubioru codziennego Irlandii, który to zwyczaj jest częścią ich kultury od XVIII wieku. Suknie noszone przez tancerki nawiązują do tradycyjnego ubioru irlandzkiej chłopki i są przyozdobione ręcznie haftowanymi wzorami celtyckimi, wziętymi z Księgi Kells, oraz irlandzkimi krzyżami, które są jakby nie było, całkiem sporą częścią Irlandzkiej historii. Imitacje sławnej broszki Tary znajdują się na ramionach, które przytrzymują powiewający szal, który opada na plecy. Początkowo modele na kostiumach były minimalne, prawie znikome, ale kiedy taniec irlandzki zyskał na popularności zadano sobie trudu aby unowocześnić stroje i tak stworzono wyróżniające się stroje. Obecność przeplatanych szwów oraz linii w projekcie nawiązywała do ciągłości procesu życia. Popularnymi kolorami, jeśli idzie o Irlandzkie kostiumy, to biel i zieleń. Czerwony był kolorem, którego unikano, ponieważ zbyt kojarzył się z Anglią jako, że wiadomo jest o długiej historii Irlandii próbującej się wyswobodzić z jarzma Brytyjskiego. Stroje męskie są proste, ponieważ nosi się kilt lub spodnie bez nadruku i wzorów, marynarki oraz płaszcz.

7 OBUWIE Początkowo tancerze w Irlandii nie nosily butów, ale z początkiem XX wieku zaczęli oni nosić miękkie buty podczas tańczenia jig, reel oraz slip jigs. Tancerze nosi skórzane buty, które nie były ciężkie i całkiem pasowały do tańca. Buty te można znaleźć na wyspach Aran, gdzie nazywa się je „Broga uirleathair”. Step ewoluował od pukania drewnianymi podeszwami, które nosili rybacy na zachodnim wybrzeżu, kiedy to zabroniono nauczania tradycyjnej muzyki, rytm tańca był przekazywany młodszym pokoleniom poprzez pukanie twardą podeszwą o bruk w kuchni. W dzisiejszych czasach buty te przekształciły się w buty twarde, które są specjalnie robione do stepu, oraz miękkie, podobne do balerinek, ubierane do tańczenia reels i jig. Ostatnimi czasy powstało wiele rodzajów butów, robionych przez różne szkoły tańca, które określają przynależność do danej szkoły.

8

9 EWOLUCJA I TYPY TAŃCÓW IRLANDZKICH
Taniec w Irlandii ma swój początek w słowie Feisanna, które oznacza zebranie, które miało kilka wydarzeń komercyjnych, politycznych oraz rozrywkowych połączonych razem. Około XVIII wieku zostały wprowadzone „krzyżówki taneczne”, które były potępione przez Kościół Irlandzki, a tancerze mieli dawać pokaz w domach, nie na zewnątrz. W dzisiejszych czasach istnieją dwie podstawowe formy tańca w Irlandii: tańce towarzyskie i przedstawienie taneczne, do którego zalicza się inne tańce takie jak Céilí i taniec Set, które można nazwać częścią irlandzkich tańców towarzyskich podczas, gdy najsłynniejszy step lub Riverdance znajdują się pod kategorią „przedstawienie taneczne”. Jest tak, ponieważ pary tańczyły taniec towarzyski; zazwyczaj dwie lub cztery pary jednocześnie. Chodzi bardziej o bycie razem, nie tak jak w przypadku przedstawienia tanecznego, które jest tańcem bardziej pokazowym. Irlandzkie tańce towarzyskie istnieją po to, aby podtrzymać kulturę i tradycję Irlandii.

10

11 Dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji!

12 BibliograFIA: *en.wikipedia.org *http://seedstar.net


Pobierz ppt "TANIEC IRLANDZKI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google