Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak efektywnie współpracować z rodzicami

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak efektywnie współpracować z rodzicami"— Zapis prezentacji:

1 Jak efektywnie współpracować z rodzicami
Renata Majewska

2 Zdrowa rodzina Każdy chyba zakładając rodzinę chciałby, aby była wspaniała. Żeby wszyscy się kochali i szanowali. Niektórzy chcieliby, aby była dokładnie taka jak rodzina z której pochodzą, inni wręcz przeciwnie - widząc dużo mankamentów tej rodziny marzą, aby - była jej przeciwieństwem. Jednym marzenia się spełniają, innym niestety nie. Charakteryzuje się ona na pewno:

3 Cechy dobrej rodziny. 1. Elastyczność, ale z istniejącymi granicami między rodziną a resztą świata 2. Rozwinięty subsystem rodziców i dzieci 3. W subsystemie rodziców najważniejszymi osobami są rodzice 4. Są jasno określone granice dla każdego członka rodziny.  5. Otwarta komunikacja

4 Relacje: "nauczyciel - rodzic - uczeń" - rzeczywistość szkolna

5 Peter Mittler  twierdzi, że przyczyny braku współpracy rodziców i nauczycieli tkwią między innymi w:
Niedostatecznym przygotowaniu nauczycieli. Brak treningów dla nauczycieli kształtujących postawy otwarte na rodziców i zapoznających z efektywnymi formami współpracy z rodzicami. Psychologicznym i społecznym dystansie między nauczycielami i rodzicami.  Nauczyciele mają duże trudności w traktowaniu rodziców jak partnerów. Nierealistycznych  wymaganiach i oczekiwaniach. Dotyczy to zarówno nauczycieli i rodziców wobec siebie, jak i każdego z nich wobec dziecka.

6 Postawy rodziców wobec szkoły
Obserwatorzy Rodzice walczący  Rodzice zasoby Rodzice jako uczniowie Kolejna grupa rodziców to ci, którzy zgłaszają się do pracy w radzie rodziców, są reprezentantami rodziców 

7 Współpraca rodziców i nauczycieli może więc mieć miejsce i być pożyteczna jeśli:
Przygotujemy do niej nauczycieli. Zachęcimy rodziców. Określimy dziedziny i teren współpracy nauczycieli i rodziców. 

8 Przedmiotem wspólnych ustaleń nauczycieli i rodziców może być:
Organizacja pracy szkoły, uwzględniająca możliwości szkoły, potrzeby dzieci, potrzeby rodziców. W pewnym stopniu treści nauczania. Program wychowawczy sprzyjający rozwijaniu u uczniów postaw twórczych, pro społecznych, patriotycznych. Działania wychowawcze zapobiegające patologii typu: przemoc, narkomania. Działania samopomocowe rodziców. Szkoła w środowisku.

9 Dziękuję i życzę powodzenia


Pobierz ppt "Jak efektywnie współpracować z rodzicami"

Podobne prezentacje


Reklamy Google