Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kujawiak !.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kujawiak !."— Zapis prezentacji:

1 Kujawiak !

2 Spis treści O Kujawiaku O Kujawach Nuty S. Strzeleckiego do Kujawiaka
Herb Kujawski Przyśpiewka Quiz

3 O kujawiaku Jest to taniec narodowy powstały w 1827r i wywodzący się z ludowych tańców weselnych z regionu Kujaw. Ludowe nazwy tego tańca, to śpiący i kolebany. Nastrojowa, liryczna melodia w metrum trójdzielnym nadaje mu zalotny charakter. Kroki taneczne oparte są głównie na łagodnym chodzie i obrotach, tylko muzyczne akcenty podkreślane są przez mocniejsze przytupywania. Podstawowym krokiem w kujawiaku jest trójkrok chodzony (w jednym takcie wykonuje się trzy kroki taneczne).

4 O kujawiaku cd. Polega on na chodzie w rytmie ćwierćnut na lekko ugiętych nogach. Wywodzi się z kujawskich obrzędów weselnych. Jest tańcem spokojnym. Liczymy do 3, metrum 3/4. Utwór ten grał Henryk Wieniawski. Kujawiak posiada wstęp i trzy części powtarzające się dwa razy. Często rozpoczyna go wstęp wykonywany na jednej nucie, oparty na charakterystycznym rytmie tego tańca. Kujawiak jest tańcem na Mazowszu. Najstarsze opracowanie kujawiaka pochodzi z ok roku . Znane są opracowania m.in H. Wieniawskiego.

5 Kujawy Kujawy należą do obszaru środkowej Polski, na którym dominowały w tańcu rytmy mazurkowe. Do tańców tej grupy zalicza się kujawiaka, mazurka i oberka, wszystkie one występują na terenie Kujaw. Tańcem pierwszoplanowym był oczywiście Kujawiak. Tańczono go zawsze po linii koła, w ustalonym porządku - pilnowanym często na weselach przez drużbę. Nikomu nie wolno było wpadać do środka kręgu tańczących, zmianę kierunku wirowania podawał przewodnik tupnięciem lub okrzykiem. "na odcib", "na odcibkę" (w prawo) i "na kseb" (w lewo).

6 Kujawy Spódnice kobiet musiały iść równo "jak woda" - to świadczyło dopiero o umiejętnościach tańczących. Tej płynności i harmonii ruchów w tańcu specjalnie przestrzegano na Kujawach. Tancerz wychodził przed kapelę, opłacał się datkiem pieniężnym i "podawał nutę" - to znaczy zaśpiewał wybrana melodię. Wyjątkowym zjawiskiem w zwyczaju tanecznym było opłacenie się dziewcząt wyprowadzanych przez parobków do tańca w czasie podkoziołka, tj. we wtorek zapustny, co miało wyraźne obrzędowe znaczenie .

7 Nuty

8 Herb Kujawski

9 Przyspiewka Ja Kujawiak, ty Kujawiak, da wszyscyśma tu jednacy,
mamy soli, mamy chleba, wody, wódki co potrzeba. (albo: mamy chleba co potrzeba, sól i wódkę, a przy pracy.) Oj da da da. wszyscyśma tu z jednéj strony; tobie Błacho, a mnie Wacho6, szukajcież nam ludzie żony. wszyscyśma tu Kujawiacy,? i dziewuch nam nie zabraknie, tylko drewek każdy łaknie.

10

11 Quiz 1 Mieszkaniec Kujaw ? 4.W którym roku powstał Kujawiak?
A) Kujawianin A) 1845 B) Kujawek B) 1827 C) Dwie błędne odp C) 1900 2.Na kseb oznacza ? Ludowe nazwy tego tańca? A) W prawo A) stepowy i ponury B) W lewo B) Tułny i skakany C) Nie ma czegoś takiego C) śpiący i kolebany 3. Na odibkę oznacza? A) W prawo B) W lewo C) Dwie odp są poprawne

12 The end ! Paulina Gajek


Pobierz ppt "Kujawiak !."

Podobne prezentacje


Reklamy Google