Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WADY POSTAWY najprostsze sposoby pomocy wskazówki dla rodziców

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WADY POSTAWY najprostsze sposoby pomocy wskazówki dla rodziców"— Zapis prezentacji:

1 WADY POSTAWY najprostsze sposoby pomocy wskazówki dla rodziców
OPRACOWAŁA Danuta Tadajewska

2 PŁASKOSTOPIE STOPY płasko-koślawe Zalecenia:
pozycja zalecana przy płaskostopiu: w staniu unoszenie przyśrodkowych części stóp i obciążenie zewnętrznych, pozycja zalecana przy stopach płaskokoślawych: siad klęczny, pięty na zewnątrz, prawidłowe obuwie: właściwy rozmiar, i rodzaj zastosowanego materiału, wkładki korygujące, sztywny zapiętek, chodzenie bez butów po trawie, piasku. Ćwiczenia zalecane: chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp z podkurczonymi palcami, w czasie wolnym, np. podczas oglądania telewizji, wykonywanie ruchów stopami (unoszenie, zwijanie, przekładanie drobnych przedmiotów, np. chusteczki, gazety, ręcznika, itp.), pływanie. Przeciwskazania: skoki na twardym podłożu ćwiczenia w dużym rozkroku długotrwałe stanie w jednym miejscu dźwiganie ciężarów

3 KOŚLAWOŚĆ KOLAN Zalecenia: pozycja: siad skrzyżny,
wskazane obuwie z obcasem Thomasa, zmniejszenie nadwagi, zwalczanie współistniejącego płaskostopia. Sporty i ćwiczenia zalecane: pływanie stylem klasycznym, jazda na rowerze, jazda konna, codzienne ćwiczenia (siad na taborecie ze stopami złączonymi, związujemy nogi w stawach skokowych, np.. Szarfą i wkładamy poduszkę między kolana - ruch: prostowanie i uginanie kolan). Przeciwskazania: długotrwała pozycja stojąca, siad klęczny, ćwiczenia w rozkroku.

4 WADY KLATKI PIERSIOWEJ
Zalecenia: stosowanie ćwiczeń oddechowych, nauczenie przedłużenia wdechu, Sporty i ćwiczenia zalecane: dużo ruchu na świeżym powietrzu, wskazane są ćwiczenia oddechowe, np. dmuchanie bąbelków w wodzie, dmuchanie balonów, dmuchanie na piórko, na watkę, itp.

5 BOCZNE SKRZYWIENIE KRĘGOSŁUPA
(skolioza) Zalecenia: wpajanie dziecku nawyku do pracy nad własnym ciałem, przez cały dzień razem z dzieckiem poprawiać postawę, zwrócenie uwagi na pozycję dziecka podczas wykonywania codziennych czynności, łóżko o twardym, nie uginającym się materacu, płaska poduszka. Sporty i ćwiczenia zalecane: jazda na rowerze, pływanie stylem grzbietowym, kraulem, delfinem, klasycznym (szczególnie na plecach), nurkowanie, jazda na nartach. Przeciwskazania: noszenie torby po stronie obniżonej, skoki, przewroty, rzuty jedną ręką.

6 PLECY OKRĄGŁE Zalecenia:
gdy dziecko czyta lub ogląda telewizję, powinno leżeć na brzuchu opierając się na łokciach, w czasie siedzenia przy odrabianiu lekcji należy stosować krzesło z podparciem na odcinek lędźwiowy i dolny piersiowy, biurko musi mieć dostosowaną wysokość, by dziecko mogło oprzeć przedramiona i dłonie na jego blacie i nie musiało nadmiernie się pochylać, stosowanie ćwiczeń oddechowych, stosowanie ćwiczeń zwiększających ruchomość kręgosłupa na całej długości. Sporty i ćwiczenia zalecane: pływanie stylem grzbietowym. Przeciwskazania: jazda na rowerze z niską kierownicą, itp.


Pobierz ppt "WADY POSTAWY najprostsze sposoby pomocy wskazówki dla rodziców"

Podobne prezentacje


Reklamy Google