GASTRONOMICZNO - JĘZYKOWEGO DLA SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ SCENARIUSZ KONKURSU GASTRONOMICZNO - JĘZYKOWEGO DLA SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ PRZEPROWADZONEGO W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH W MRĄGOWIE Pomysł i opracowanie: Grażyna Kiełczewska- nauczyciel przedmiotów zawodowych gastronomicznych Krystyna Drężek- nauczyciel języka niemieckiego Oprawa fotograficzna: Krzysztof Bruderek- nauczyciel historii 1. Zgodność konkursu z podstawą programową 2. Wstęp 3. I Międzyszkolny Konkurs Gastronomiczno-Językowy Założenia metodyczne Przewidywane osiągnięcia i efekty pracy uczniów Przebieg Uczestnicy Regulamin
ZGODNOŚĆ KONKURSU Z PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ Propozycja realizacji konkursu gastronomiczno - językowego dla szkoły ponadgimnazjalnej jest zgodna z założeniami, celami i treściami zawartymi w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, których ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego, opublikowanego w Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dziennik Ustaw z dnia 15 stycznia 2009 r. Nr 4, poz. 17).
Wstęp Jedną z ważniejszych cech nowej, zreformowanej polskiej szkoły powinno być nauczanie zintegrowane, ukazujące uczniom świat całościowo, a nie poprzez fragmentaryczną wiedzę przedmiotową, oraz takie nauczanie, które lepiej przygotowuje uczniów do funkcjonowania we współczesnym świecie. Międzyprzedmiotowa integracja w szkole zawodowej i technikum zaspokaja nie tylko potrzeby uczniów, ale również w pełni realizuje oczekiwania społeczne – dobre przygotowanie do pracy oraz do życia w ustawicznie zmieniających się warunkach. Liczne przedmioty zawodowe gastronomiczne są źródłem wielu tematów i zagadnień, które w naturalny sposób mogą być wykorzystane podczas lekcji językowej lub odwrotnie, język obcy można wprowadzić do lekcji przedmiotu zawodowego, w czasie której można go stosować w naturalnym kontekście i sytuacji. Mając na uwadze fakt, że przyszły absolwent szkoły zawodowej czy technikum gastronomicznego powinien posiadać nie tylko wykształcenie zawodowe, lecz również ogólne – w tym znajomość języków obcych – należałoby poszukać sposobów interdyscyplinarnego powiązania tych dziedzin. Prowadzenie zajęć z przedmiotu zawodowego gastronomicznego w technikum gastronomicznym można połączyć z nauczaniem języka obcego. W czasie lekcji do materiału z zakresu przedmiotu zawodowego gastronomicznego zostaje wbudowana określona partia specjalistycznego materiału leksykalnego bezpośrednio dotycząca określonego tematu i połączona z wykorzystaniem wiedzy, którą uczniowie posiadają z zakresu języka niemieckiego ogólnego i zawodowego. Lekcja zachowuje strukturę i charakter lekcji przedmiotu zawodowego gastronomicznego, lecz posiada także elementy językowe podane w odpowiedniej proporcji (lub odwrotnie). Uczniowie odnoszą dwojaką korzyść. Po pierwsze wzbogacają wiedzę zawodową, a po drugie zdobywają dodatkową wiedzę językową. Jednym z przykładów integracji nauczania języka obcego z przedmiotami zawodowymi gastronomicznymi może być zorganizowany przez nauczycieli naszej szkoły I Międzyszkolny Konkurs Gastronomiczno – Językowy.
I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS GASTRONOMICZNO-JĘZYKOWY Czas trwania: 6 godzin lekcyjnych
1. Założenia metodyczne Cele Metody nauczania Formy pracy Środki dydaktyczne 2. Przewidywane osiągnięcia i efekty pracy uczniów 3. Przebieg 4. Uczestnicy 5. Regulamin
CELE: Propagowanie sztuki kulinarnej, nie tylko w ramach lekcji przedmiotów zawodowych i języków obcych Rozpowszechnianie potraw kuchni różnych narodów Poznanie związanego z obróbką wstępną, cieplną, sposobem przygotowania, podania i prezentacji Utrwalenie wcześniej poznanych nazw artykułów spożywczych Opanowanie słownictwa fachowego i struktur gramatycznych (np. strony biernej) charakterystycznych dla języka zawodowego Rozwijanie kompetencji komunikacyjnej Konfrontacja możliwości i umiejętności uczniów z różnych szkół naszego regionu Podnoszenie poziomu kształcenia zawodowego Wspieranie rozwoju zawodowego ucznia zdolnego Motywowanie uczniów do zdobywania wiedzy i umiejętności ponadprogramowych Integracja szkoły ze środowiskiem lokalnym, co powoduje lepsze zaspokajanie lokalnych potrzeb edukacyjnych młodzieży Umiejętne wykorzystanie surowców i dbałość o środowisko naturalne Zapoznanie z GHP i GMP ( Dobra Praktyka Higieniczna i Dobra Praktyka Produkcyjna) Przestrzeganie zasad BHP
METODY: opis samodzielna praca objaśnienie metoda zajęć praktycznych pokaz
FORMY PRACY: praca indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: sprzęt znajdujący się w pracowni gastronomicznej produkty spożywcze
Przewidywane osiągnięcia i efekty pracy uczniów Umiejętność samodzielnego wykonywania potrawy. Umiejętność wykorzystania nowoczesnych procesów technologicznych. Umiejętność prezentacji potrawy zarówno od strony gastronomicznej jak i językowej. Znajomość słownictwa, struktur gramatycznych i językowych w czasie prezentacji. Płynność, poprawność wymowy i intonacji. Nawiązanie współpracy z innymi szkołami. Możliwość skonfrontowania swoich wiadomości i umiejętności z umiejętnościami uczniów z innych szkół. Umożliwienie uczniom zarówno technikum gastronomicznego jak i szkoły zawodowej wspólnego udziału w konkursie. Opanowanie umiejętności kompetencji zawodowych i językowych szczególnie kompetencji komunikowania się. Zdolność wykorzystania przez uczniów nabytych wiadomości i umiejętności w późniejszym egzaminie zawodowym
PRZEBIEG KONKURSU Trzy miesiące wcześniej został opracowany regulamin konkursu. Następnie przesłano opracowany regulamin do różnych szkół i przekazano uczniom informację o odbywającym się konkursie. Głównym zadaniem uczniów było zgłoszenie się do konkursu, wyszukiwanie odpowiedniej, zgodnej z regulaminem potrawy. Następnie uczniowie musieli przetłumaczyć przepis na wybraną potrawę i przygotować się do prezentacji w języku angielskim lub niemieckim. Głównym założeniem było opanowanie pamięciowe danego przepisu. Jednym z etapów na terenie naszej szkoły był Szkolny Konkurs Gastronomiczno – Językowy. Były to eliminacje do odbywającego się później konkursu międzyszkolnego. Dnia 30 marca 2010 r. Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie zorganizował I Międzyszkolny Konkurs Gastronomiczno – Językowy. Konkurs odbył się w kategorii „Potrawy półmięsne”
1.Wprowadzenie Powitanie uczestników konkursu. Przypomnienie regulaminu. Przedstawienie komisji (część gastronomiczna) Losowanie stanowisk pracy.
2. Praktyczne wykonywanie przez uczniów potraw konkursowych Indywidualna praca uczniów. Monitorowanie przebiegu części I konkursu przez komisję oceniającą wykonanie i pracę uczniów. Sprzątanie stanowisk pracy.
3. Prezentacja potraw Ekspozycja wykonanych przez uczniów potraw, estetyka podania Pokaz Kuchni Rosyjskiej przygotowany przez uczniów Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego
4. Prezentacja językowa Przedstawienie komisji językowej. Pełen opis procesu przygotowania potrawy w wybranym języku.
5. Ocena pracy uczniów przez komisję Obrady komisji Przyznawanie punktów za najlepszą potrawę. Przyznawanie punktów za najefektywniejszą prezentację językową. Przyznanie nagród laureatom konkursu.
6. Zakończenie konkursu Wręczenie dyplomów z podziękowaniami sponsorom za ufundowanie nagród. Wręczenie dyplomów z podziękowaniami za przygotowanie uczniów do udziału w konkursie. Wręczenie nagród laureatom konkursu i upominków wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie.
UCZESTNICY: I. Zespół Szkół Zawodowych w Giżycku II. Zespół Szkół nr 2 im. Władysława Jagiełły w Mrągowie III. Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Karolewie IV. Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie
REGULAMIN Konkurs ma formułę otwartą, czyli mogą w nim wziąć udział wszyscy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych o profilu gastronomicznym. Konkurs organizowany jest w pracowni gastronomicznej (sala nr 200) Zespołu Szkół Zawodowych w Mrągowie w dniu 30 marca 2010 r., obejmujący samodzielne wykonanie wybranej potrawy: Kategoria Potrawy półmięsne; Uczeń wraz z opiekunem dokonują samodzielnie wyboru surowców i dodatków składających się na określoną potrawę. Koszty surowców oraz przejazdu uczestnicy konkursu pokrywają we własnym zakresie. Organizatorzy I Międzyszkolnego Konkursu Gastronomiczno – Językowego rezygnują ze spotkania organizacyjnego, którego celem było ustalenie tematu. Prosimy o wytypowanie czterech uczniów: - dwóch uczniów z języka niemieckiego; - dwóch uczniów z języka angielskiego Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 01 marca 2010 r. Czas na wykonanie zadania -2,5 godziny, łącznie z przygotowaniem i prezentacją swojej potrawy. Uczestnik konkursu będzie wykonywał potrawę w ilości 4 porcji wraz z dodatkami; Uczestnik powinien posiadać przy sobie aktualną książeczkę zdrowia oraz kompletny strój kucharza; Po skończonej pracy uczestnicy porządkują swoje stanowisko pracy; W trakcie trwania konkursu uczeń zobowiązany jest do przestrzegania przepisów bhp; Osoby biorące udział w konkursie nie mogą korzystać z pomocy innych osób; Uczestnicy przywożą ze sobą surowce potrzebne do wykonania potrawy konkursowej. Wyposażenie - sprzęt znajdujący się w pracowni gastronomicznej; - możliwość przywiezienia ze sobą swojego sprzętu i naczyń do prezentacji; - o ewentualną pomoc uczestnicy konkursu mogą się zwrócić do uczniów wyznaczonych przez organizatorów. Zasady oceniania Uczestnicy będą oceniani indywidualnie przez komisję Skład komisji zostanie ustalony w późniejszym terminie. Oceniać będzie: Regulamin gastronomii: stopień trudności wykonywanej potrawy, pomysłowość, sprawność w sporządzaniu potrawy, przygotowanie stanowiska pracy, ekonomiczne wykorzystanie surowca, prawidłowość przebiegu procesu technologicznego, estetykę, cechy organoleptyczne potrawy. Regulamin prezentacji językowej: Prezentacja powinna zawierać: -Pełny opis procesu przygotowania potrawy -Zachowany logiczny porządek -Dobry poziom znajomości słownictwa, struktur gramatycznych i językowych, nieliczne błędy językowe, -wypowiedź powinna być płynna -stosowanie poprawnej wymowy i intonacji Prezentacja powinna składać się z 3 części: 1. Wstęp - produkty, źródło, historia potrawy 2. Rozwinięcie - proces przygotowania potrawy 3. Walory smakowe i zdrowotne potrawy, dlaczego ta potrawa została wybrana Oceniana będzie: 1. Prezentacja tematu (6pkt) 2. Umiejętności językowe(3pkt) 3. Zaprezentowanie potrawy z pamięci - można korzystać z notatek (1pkt) Ocena końcową – suma punktów z gastronomii plus suma punktów z prezentacji językowej. Opiekunowie nie biorą udziału w ocenianiu! Nagrody Przewidziane są nagrody rzeczowe za I miejsca oraz dyplomy za udział. Dokumentowanie przebiegu konkursu Komisja Konkursowa ogłosi wyniki końcowe na podstawie protokołu z przebiegu konkursu.
INFORMACJA O KONKURSIE I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS GASTRONOMICZNO - JĘZYKOWY ORGANIZOWANY PRZEZ ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH W MRĄGOWIE Harmonogram dnia konkursowego 30 marca 2010r. 8.00 – 8.15 przyjazd uczestników konkursu wraz z opiekunami; 8.15 wspólne śniadanie; 8.45 losowanie stanowisk pracy; 9.00 wykonywanie potraw konkursowych; 11.00 – 12.30 prezentacja potraw; 12.30 - praca komisji konkursowej; ok. godziny 13.00 uroczyste zakończenie konkursu - ogłoszenie wyników; - wręczenie nagród; - degustacja potraw; - podziękowania. SERDECZNIE ZAPRASZAMY