Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Architekt.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Architekt."— Zapis prezentacji:

1 Architekt

2 Architekt - przedstawiciel zawodu polegającego na realizacji na zlecenie zamawiającego obiektów architektury. Określenie zawodu architekta wywodzi się z starogreckich słów αρχη [arché] (= początek, podstawa) oraz τεχνη [techné] = rzemiosło, sztuka. W antycznej grece architéktos oznaczał zatem głównego rzemieślnika czy głównego cieślę. Zawód architekta nie jest jasno zdefiniowany i w zależności od poszczególnego kraju i w różnym czasie architekt spełniał nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Jako architektów określa się: artystów, zajmujących się teorią kształtowania przestrzeni i jej związkami ze sztukami pięknymi, a także projektowaniem form inżynierów, zajmujących się technicznym planowaniem budynków kierowników budowy, mistrzów budowlanych zajmujących się nadzorem realizacji, zarządzaniem budową i planowaniem terminów i kosztów Najczęściej architekci łączą wymienione dziedziny działalności, kładąc jednak różny nacisk na poszczególne funkcje. Ponadto jako architektów określa się następujące zawody: urbanista (architekt miast) ruralista (architekt terenów wiejskich) architekt krajobrazu architekt wnętrz (budynków i pomieszczeń)

3 W większości krajów zawód inżyniera budownictwa (statyka) jest oddzielony z zawodu architekta i odrębnie nauczany. Architektury naucza się w zależności od kraju na politechnikach (uniwersytetach technicznych), uniwersytetach, wyższych szkołach zawodowych i akademiach sztuk pięknych. Tytuł zawodowy architekta jest tytułem chronionym, tj. można go przyjąć w zależności od lokalnych uregulowań po zdobyciu odpowiedniego wykształcenia lub po ukończeniu praktyki zawodowej. Pełnienie w Polsce samodzielnych funkcji w specjalności architektonicznej bez ograniczeń wymaga uzyskania uprawnień budowlanych oraz bycia członkiem albo izby architektów (w przypadku uprawnień projektowych), albo izby inżynierów budownictwa (w przypadku uprawnień do kierowania robotami budowlanymi - uprawnień wykonawczych), albo też członkiem obu izb naraz.

4 Szkoły w naszym rejonie
Technikum Architektury Krajobrazu w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała, ul. Akademii Umiejętności 1, (33) bielsko Bolków ul. Niepodległości 17 telefon:  (075) Kamienna Góra ul. Traugutta 2 telefon: fax.: WWW:  

5 55-120 Oborniki Śląskie ul. Parkowa 8 telefon: 713102223 fax
Oborniki Śląskie ul. Parkowa 8 telefon: fax.: WWW:   Oborniki Śląskie ul. Parkowa 8 telefon: fax.: WWW:  

6 Domo/PROGRAM TV szkoła architektury
Szkoła architektury" to sześcioodcinkowa seria dokumentalna pokazująca pracę studentów z Tulane University School of Architecture, zadaniem których było zaprojektowanie i zbudowanie niedrogiego domu w Nowym Orleanie, zniszczonym po przejściu huraganu Katrina. Seria została wyprodukowana dla Sundance Channel, którego dyrektorem kreatywnym jest Robert Redford. Sundance Channel przeznaczył dolarów na wyprodukowanie dziesięciominutowego trailera do programu, który miał być pokazywany na wydziałach architektury amerykańskich uniwersytetów po to, by znaleźć uczestników programu. Uniwersytet Tulane w Nowym Orleanie, który mocno ucierpiał po przejściu huraganu, zgłosił swoją gotowość do wzięcia udziału w projekcie. Władze uczelni dobrze wiedziały, że pomoc mieszkańcom zniszczonego miasta jest olbrzymią szansą dla studentów i jednocześnie powinnością uczelni. Była to także metoda na wypromowanie uczelnianego programu URBANbuild.

7 Od jesieni 2007 do wiosny 2008 twórcy serii filmowali działania dwunastu studentów - od momentu powstania pierwszych projektów aż po zakończenie budowy domu. W pierwszych odcinkach widzowie zobaczą, jak uczestnicy programu radzą sobie z krytyką i spędzają długie godziny na pokazywaniu projektów wszystkim zainteresowanym osobom, jak trudny jest proces tworzenia i jak wiele osób jest w niego zaangażowanych. Uczestnicy projektu zdawali sobie sprawę z tego, że architektura jest dziedziną, w której artyzm zderza się z realiami. Trzeba znaleźć kompromis, zwłaszcza, jeśli projektuje się dom, który w założeniu ma być dostępny po niskiej cenie. Po wbiciu ostatniego gwoździa okazało się, że projekt jest mocno kontrowersyjny. Byli tacy, którzy bardzo chcieli kupić taki dom, ale mimo niskiej ceny nie dostali kredytu. Pojawiły się też głosy, że całe to przedsięwzięcie to tylko ekstrawagancki eksperyment, przeprowadzony w biednym i zniszczonym przez huragan Nowym Orleanie.

8 Jak wygląda zawód

9

10

11

12 A to ,co powstaje po szkicu architekta

13


Pobierz ppt "Architekt."

Podobne prezentacje


Reklamy Google