Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Za ć mienie Sło ń ca. Co to jest … ? Najpro ś ciej odpowiedzie ć, ż e za ć mienie S ł o ń ca to zjawisko astronomiczne polegaj ą ce na przes ł oni ę ciu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Za ć mienie Sło ń ca. Co to jest … ? Najpro ś ciej odpowiedzie ć, ż e za ć mienie S ł o ń ca to zjawisko astronomiczne polegaj ą ce na przes ł oni ę ciu."— Zapis prezentacji:

1 Za ć mienie Sło ń ca

2 Co to jest … ? Najpro ś ciej odpowiedzie ć, ż e za ć mienie S ł o ń ca to zjawisko astronomiczne polegaj ą ce na przes ł oni ę ciu tarczy s ł onecznej przez Ksi ęż yc. Efektem tego jest cie ń padaj ą cy na fragment powierzchni Ziemi, widoczny w ró ż nych miejscach globu w ró ż nym czasie. Jak do tego dochodzi? W zasadzie bardzo prosto. Na drodze promieni s ł onecznych biegn ą cych w kierunku Ziemi pojawia si ę Ksi ęż yc.

3

4 Fazy za ć mienia S ł o ń ca

5 Pierścieniowe zaćmienie Słońca

6 Zaćmienie częściowe Słońca

7 Zaćmienie całkowite Słońca

8 Zaćmienie Słońca w Polsce 04.01.2011

9 Jak? Gdzie? Kiedy? Ostatnie zaćmienie Słońca obserwowaliśmy w Polsce 4 stycznia 2011 roku (głębokie zaćmienie częściowe widoczne w całym kraju w godzinach rannych). Najbliższe częściowe zaćmienia Słońca widoczne z terenów Polski nastąpi 20 marca 2015 roku (dość głębokie zaćmienie częściowe widoczne w całym kraju w godzinach przedpołudniowych). Najbliższe obrączkowe zaćmienie widoczne w Polsce nastąpi 13 lipca 2075 roku, zaś najbliższe całkowite zaćmienie widoczne z terenów Polski dopiero 7 października 2135 roku.

10 Dziękujemy za uwagę!


Pobierz ppt "Za ć mienie Sło ń ca. Co to jest … ? Najpro ś ciej odpowiedzie ć, ż e za ć mienie S ł o ń ca to zjawisko astronomiczne polegaj ą ce na przes ł oni ę ciu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google