Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

IV Edycja „Akademia Zdrowego Przedszkolaka”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "IV Edycja „Akademia Zdrowego Przedszkolaka”"— Zapis prezentacji:

1 IV Edycja „Akademia Zdrowego Przedszkolaka”

2 Przedszkole Gminne im. Krasnala Hałabały w Grodzisku Wielkopolskim

3 SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI AKCJI „PODRÓŻ PO MLECZNEJ KRAINIE”

4 Przedszkole Gminne im. Krasnala Hałabały w Grodzisku Wielkopolskim włączyło się do IV edycji „Akademia Zdrowego Przedszkolaka”, która została przeprowadzona przez nauczycielki na przełomie marca i kwietnia 2013r.

5 Po uzyskaniu materiałów informacyjnych dotyczących akcji, zostały rozdane pomoce naukowe dotyczące zdrowego odżywiania, na tablicy dla rodziców zaprezentowano główne cele programu oraz plakat przedstawiający Piramidę Żywienia Przedszkolaka.

6 Do realizacji zajęć opartych na scenariuszach przesłanych przez organizatora, przystąpiły dzieci z grup „Misie”(3-latki), „Jeżyki”(4-latki), „Biedronki”(5-latki) i „Szpaki”(6-latki).

7 PIRAMIDA ŻYWIENIA PRZEDSZKOLAKA
Pierwszy temat: PIRAMIDA ŻYWIENIA PRZEDSZKOLAKA W każdej grupie dzieci zostały zapoznane z piramidą żywienia na plakacie, oraz kolorowały poszczególne szablony nadesłane przez organizatora. Same próbowały stworzyć piramidę zdrowia oraz omawiały jej kolejne piętra. Dzieci dowiedziały się dlaczego ma ona kształt stożka i że zdrowa dieta powinna zawierać produkty z każdego jej piętra. Z pomocą nauczyciela wymieniały produkty spożywcze usytuowane na kolejnych piętrach wypowiadając się jakie dania można z nich przygotować. Przedszkolaki wysłuchały bajki pt. „Zwierzątka ze zdrowego Zakątka – Podróż do wnętrza Piramidy”. Uczestniczyły w zabawie ,,Podskakiwanie pięter piramidy”, oraz segregowały ilustracje przedstawiające rożne produkty na zdrowe i niezdrowe.

8 Taką Piramidę Zdrowia przygotowała Pani Basia z grupy „Jeże”

9 Jedz owoce i warzywa będziesz zdrów jak ryba

10 Dzieci wraz z paniami robiły zdrowy sok marchewkowy

11 Dzieci przyniosły warzywa, z których zrobiły pyszne kolorowe kanapki

12 Drugi temat: NABIAŁ Dzieci dowiedziały się skąd bierze się mleko i produkty mleczne oraz dlaczego są one tak ważne w ich codziennej diecie. Nauczycielki przygotowały z dziećmi w czasie zajęć koktajl mleczny i same wykonały jogurt owocowy.

13 Dzieci poznały jak ważne dla silnych mięśni i mocnych kości jest mleko

14 Dzieci chętnie zjadały owoce, które są bardzo zdrowe

15 Każde dziecko dobrze wie, że produkty mleczne musi jeść

16 Trzeci temat: SEROWY ZAWRÓT GŁOWY
Podczas podróży do „Krainy Serów” dzieci dowiedziały się jak powstają sery, czym różni się ser biały od żółtego i dlaczego jest ważny w codziennej diecie. Dużą radość sprawiła im degustacja różnych gatunków serów. Dzieci podczas zajęć wysłuchały wierszyka Jana Brzechwy "Wrona i ser". Dzieci obejrzały film "Było sobie życie" odcinek o układzie kostnym, dzięki któremu zrozumiały jak ważną rolę w budowaniu kości pełni wapń, witamina D i pozostałe składniki. Następne zajęcia poświęcone były aktywności fizycznej jako czynnik wpływający na budowę zdrowych, mocnych kości.

17 Dzieci degustowały różne rodzaje serów

18 Pani Karolina z grupy „Motylki” zachęcała przedszkolaki do poznawania nowych smaków sera

19 Nikt nie mógł oprzeć się tak pysznym smakom

20

21 Czwarty temat ZABAWY Z JAJKAMI
Podczas „zabaw z jajkami” dzieci porównały rozmiary jaj oraz dowiedziały się, że nie tylko ptaki , ale również owady, ryby, płazy, gady oraz niektóre ssaki je znoszą. Poznały wartości odżywcze tego produktu zwierzęcego, a także miały okazje zjeść jaja przepiórcze podane tego dnia na śniadanie. Poznały różne sposoby przyrządzania jajek. Dowiedziały się również, że jajka używa się do robienia ciast oraz makaronów i są produktem wyjątkowo bogatym we wszystkie składniki potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.

22 PISANKI Na koniec dzieci dowiedziały się jak zdrowe są jajka i skąd pochodzą, a także miały możliwość przygotowania pisanek, pokolo - rowania przygotowanych rysunków oraz przygotowania dekoracji świątecznych.

23 Dzieci z grupy „Biedronki” z wielką radością wykonały kolorowe pisanki

24

25

26 Tak wyglądał efekt końcowy malowania jajek

27 PRZYSTĄPIENIE DO KONKURSU „WIZUALIZACJA MLECZNEJ KRAINY”
Zaangażowaliśmy się w konkurs „Wizualizacja mlecznej krainy”, którą dzieci wykonywały różnymi technikami.

28 Przedszkolaki z radością uczestniczyły w tworzeniu Wizualizacji Mlecznej Krainy

29 Została przeprowadzona również prelekcja dla rodziców na temat zdrowego stylu życia, nabiału, aktywności fizycznej, którą poprowadziła pani dyrektor Alicja Andrys.

30 PODSUMOWANIE Podsumowując przebieg akcji Akademii Zdrowego Przedszkolaka ,,Podróż do mlecznej krainy” stwierdzam, że wszystkie założone cele zostały osiągnięte. Rodzice otrzymali anonimowe ankiety do wypełnienia, a nasi wychowankowie bardzo chętnie podejmowali wszelkie działania zachęcające do wyrabiania zdrowych nawyków żywieniowych oraz uczestniczyli w prowadzonych dyskusjach. Dzięki materiałom dydaktycznym dostosowanym przez organizatora (scenariusze i zabawy ruchowe), dzieci dowiedziały się, m.in.: czym jest piramida żywienia, dlaczego ma kształt piramidy, co oznaczają poszczególne poziomy oraz, które produkty żywieniowe powinny znaleźć się w codziennym menu. Dzieci dowiedziały się czego mogą jeść więcej, a czego unikać, uczyły się komponować zdrowe posiłki. Dowiedziały się również, że na zdrowie ma wpływ ruch i sport. Nadesłane przez organizatora materiały uważam za bardzo przydatne i atrakcyjne.

31 Koordynator akcji mgr Alicja Piotrowska


Pobierz ppt "IV Edycja „Akademia Zdrowego Przedszkolaka”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google