Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sprawozdanie z realizacji programu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sprawozdanie z realizacji programu"— Zapis prezentacji:

1 Sprawozdanie z realizacji programu
Akademia Zdrowego Przedszkolaka „Zboża zjadamy energię z nich mamy” w Przedszkolu nr 17 w Żorach Przedszkole nr 17 ul. Gwarków 28 Żory

2 Na przełomie września i października 2013 roku dzieci
z Przedszkola nr 17 w Żorach wzięły udział w V edycji Piramidy Żywienia Przedszkolaka pod hasłem „Zboża zjadamy energię z nich mamy”. Zajęcia przeprowadzone zostały w pięciu grupach: Gr. I – „Krasnale” (3, 4 latki) Gr. II – „Zielone groszki” (5, 6 latki) Gr III- „Stokrotki” (5, 6 latki) Gr IV- „Biedronki” (5, 6 latki) Gr V- „Słoneczka” (3, 4 latki) Zajęcia realizowane były zgodnie z możliwościami wiekowymi dzieci.

3 Zajęcia w naszym przedszkolu obejmowały najważniejsze piętra piramidy: produkty będące źródłem węglowodanów, białek i tłuszczów, czyli podstawowych składników dobrze zbilansowanej diety. Dzieci zapoznały się z rodzajami zbóż i ich przetwarzaniem. Poznały drogę jaką musi przejść zboże, żeby powstał z niego chleb, jakie są rodzaje makaronu i dlaczego czekoladowe kuleczki są niezdrowe. Dowiedziały się także, dlaczego warto jeść kaszę gryczaną, gdzie uprawia się ryż i dlaczego rośliny strączkowe zajmują przedostatnie piętro piramidy.

4 Na początku cyklu zajęć poświęconym zdrowemu odżywianiu się- dzieci dowiedziały się co to jest Piramida Żywienia, poznały produkty znajdują się na poszczególnych piętrach. W czasie zdobywania nowych wiadomości towarzyszyli im bohaterowie opowiadania o Zwierzątkach ze Zdrowego Zakątka. Teraz każdy przedszkolak wie, skąd bierze się zboże i jakie są jego rodzaje. Dzięki udostępnionym kolorowankom wspólnie stworzyliśmy piramidę żywienia, a wiersze i zabawy urozmaiciły nasze zajęcia.

5 Piramida Żywienia Przedszkolaka

6 Wiemy co zdrowe, a czego należy unikać !

7 Sałatka owocowa Dzieci poznając poszczególne piętra piramidy żywienia dowiedziały się o wartościach odżywczych owoców oraz podjęły się trudnego zadania zrobienia sałatki owocowej.

8 3 października 2013 r. odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość pt
3 października 2013 r. odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość pt. "Święto Marchewki". Podczas wesołej zabawy dzieci wykazywały się wiedzą na temat owoców i warzyw, a zwłaszcza słodkiej marchewki. Były wesołe zabawy ze śpiewem, konkursy i czas na pracę - dzieci z grupy "Zielonych groszków„ wykonały surówkę dla młodszych kolegów z grupy "Krasnali". Po takiej dawce witamin na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe, piękne i uśmiechnięte.

9 Robimy zdrowy i pyszny sok!
3 października grupa V "Słoneczka„ zakosztowała zdrowej dawki witamin, jakie zawierają pyszne jabłuszka i marchewki. Dzieci pełne zainteresowania i ciekawości przystąpiły do mycia owoców oraz warzyw. Później już pozostało wrzucenie ich do sokowirówki i sok gotowy. Degustacja była udana, a wkład włożony w przygotowanie soku przysporzył dzieciom wiele radości!

10 Talerz pełen witamin

11 Wizyta Pani intendentki i Pani kucharki
W ramach programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie z panią kucharką Marzenką pracującą w przedszkolnej kuchni oraz intendentką panią Iwonką. Pani kucharka przybliżyła dzieciom czym się zajmuje, gdzie możemy ją spotkać oraz jak wygląda strój kucharki. Dzieci dowiedziały się też, jakie przedmioty są potrzebne kucharce do jej pracy. Pani intendentka, która ustala jadłospisy, podkreśliła, że śniadania, obiady i podwieczorki w naszym przedszkolu są urozmaicone, bogate w warzywa, owoce, produkty mleczne i witaminy, które mają bardzo duże znaczenie dla zdrowia dzieci. Dzieci wypowiadały się na temat swoich ulubionych potraw, a następnie z pomocą pani intendentki wspólnie ustaliły zdrowy jadłospis na kolejny tydzień w przedszkolu.

12

13 Wiemy jak powstaje chleb, płatki śniadaniowe i makaron!
Wiemy jaką drogę musi przejść zboże, żeby powstał z niego chleb, jakie są rodzaje makaronów i płatków śniadaniowych. Dzięki bohaterom bajki pt. „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka – Jak powstaje chleb” utrwaliliśmy wiedzę zdobytą na wycieczce do Chlebowej Chaty. Poznaliśmy również historię powstania płatków zbożowych. Wiemy, które płatki są zdrowe, a których należy unikać. Z wielkim zainteresowaniem wybraliśmy się także w „Kulinarną podróż do Włoch” z bohaterami Zwierzątek ze Zdrowego Zakątka i wysłuchaliśmy opowiadania.

14 Chlebowa Chata- wycieczka
10 października 2013r. w ramach programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka dzieci z grup starszych wyjechały autokarem na wycieczkę do "Chlebowej Chaty" w Górkach Małych. Przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania gospodyni na temat sposobu wypieku chleba, produkcji mleka oraz miodu na przestrzeni lat. Poznały podstawowe zboża i ich zastosowanie. Oglądały maszyny dawniej wykorzystywane przy uprawie i obróbce ziarna. Mogły popróbować mielenia zboża na żarnach, osiewać mąkę, formować i wypiekać podpłomyki oraz je degustować z masłem, miodem lub smalcem, popijając kawą zbożową.

15

16

17 Kasze, ryże i rośliny strączkowe
Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały różne rodzaje kasz oraz ryżów. Dzięki przesłanym informacjom wiemy, że kasze powstają z różnego gatunku zbóż oraz dlaczego ryż nie rośnie w Polsce. Najbardziej spodobała nam się zabawa „Kurki dziobią ziarenka” oraz „Przewozimy ryż”.

18 Orzechy, nasiona i tłuszcze
Wiemy jak powstają oleje i z czego można je zrobić. Wiemy, że powinniśmy jeść tłuszcze, ale odpowiednie i w odpowiednich proporcjach. Wiemy, że ryby są zdrowe, a orzechy i ziarna są zdrowsze od słodyczy.

19 Informacje dla rodziców
O realizacji programu „Zboża zjadamy energię z nich mamy” rodzice zostali powiadomieni za pomocą plakatu informującego umieszczonego w centralnym miejscu w szatni, artykule w kwartalniku przedszkolnym pt. „Maja”, nie zabrakło również wielu ciekawych informacji na tablicy ogłoszeń.

20 Dzięki nadesłanym przez Państwa materiałom dzieci z naszego przedszkola w łatwy i ciekawy sposób przyswoiły niezbędną wiedzę dotyczącą zdrowego odżywiania za co serdecznie DZIĘKUJEMY ! Dyrektor: Barbara Pawlas Koordynator: Justyna Pikul


Pobierz ppt "Sprawozdanie z realizacji programu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google