Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SPRAWOZDANIE Z PRZEPROWADZONEJ AKCJI W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM W PRZEGINI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SPRAWOZDANIE Z PRZEPROWADZONEJ AKCJI W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM W PRZEGINI."— Zapis prezentacji:

1 SPRAWOZDANIE Z PRZEPROWADZONEJ AKCJI W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM W PRZEGINI

2 W październiku 2013r. Przedszkole Samorządowe w Przegini przystąpiło do V edycji Piramidy Żywienia Przedszkolaka pod hasłem Zboża zjadamy, energię z nich mamy, która trwała cztery tygodnie.

3 W akcji wzięły udział trzy odziały (5-6 latki). Wspólnie z bohaterami bajek Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka – Wieprzusiem, Raptusiem, Ociupinką i ciocią Różą – przedszkolaki poznawały zasady prawidłowego odżywiania.

4

5 Poznajemy piramidę razem z bohaterami bajek. Wiemy, że pierwsze piętro piramidy zajmują produkty zbożowe, a zdrowa dieta to dieta urozmaicona i zbilansowana.

6 A to nasze piramidy

7

8

9 Poznajemy różne rodzaje zbóż i wiemy, dlaczego są tak ważne dla prawidłowego odżywiania.

10

11 Wykonujemy również dowolne kompozycje z ziaren zbóż.

12

13 Poznajemy etapy powstawania chleba, jego rodzaje, historię, a także związane z nim zwyczaje. Wiemy, że pieczywo jest źródłem wielu ważnych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

14

15

16

17 A to nasze wypieki

18 Wiemy, że najzdrowsze płatki to płatki owsiane, które zawierają wszystkie podstawowe składniki pokarmowe: węglowodany, białko, tłuszcz, witaminy, błonnik i sole mineralne. Wiemy, które płatki są zdrowe, a których trzeba unikać.

19 Wykonaliśmy je z różnych produktów.

20 Razem z naszymi ulubionymi bohaterami z bajki, poznajemy różne rodzaje, kształty i nazwy makaronów. Wiemy, że pełnozbożowe makarony są źródłem węglowodanów złożonych, które dostarczają nam energii do zabawy oraz błonnika, który ułatwia trawienie. Przy piosence Makarony, włoskie makarony robiliśmy makaron domowym sposobem.

21

22 Poznajemy różne rodzaje kasz. Wiemy, że powstają z różnych zbóż, są zdrowe, bo są źródłem węglowodanów. Znamy Bajkę o królu J. Brzechwy, który zajadał się kaszą z mlekiem i był potężnym i mężnym władcą.

23

24 Wzbogacamy wiadomości na temat ryżu. Słuchamy bajki Skąd pochodzi ryż?. Wiemy, dlaczego w Polsce się go nie uprawia. Wykonaliśmy prace plastyczne do wysłuchanej bajki.

25 Rośliny strączkowe są źródłem węglowodanów złożonych, białka i błonnika, dlatego polecane są jako uzupełnienie naszej diety. Wspólnie uczyliśmy się piosenki Polka fasolka oraz wiersza Groch. Odróżnialiśmy rośliny strączkowe od innych roślin jadalnych.

26 Wiemy, że powinniśmy jeść tłuszcze, ale odpowiednie i w odpowiednich proporcjach. Stanowią one bardzo istotne źródło energii, wspomagają wzrost kości, pomagają w przyswajaniu przez organizm witamin. Wiemy, jakie wartości odżywcze zawierają ryby, dlatego jemy je pod różnymi postaciami.

27

28 Poznajemy z bohaterami bajki etapy powstawania oleju. Wiemy z jakich roślin robi się olej i jakie są jego rodzaje. Z naszych słoneczników olej będzie wysokiej jakości.

29 Poznaliśmy tradycyjny sposób wyrobu masła. Nasze prababcie wykonywały masło w specjalnym urządzeniu do ręcznego wytwarzania masła – w maśniczce. Nam też udało się wykonać ręcznie masełko, które wspólnie degustowaliśmy.

30

31 Rozumiemy, dlaczego orzechy i ziarna są zdrowsze od słodyczy. Dlatego zamiast słodyczy od dzisiaj jemy orzechy, pestki dyni, nasiona słonecznika i ziarna sezamu.

32

33 W trakcie wszystkich zajęć przyswajaliśmy sobie wiedzę poprzez słuchanie i śpiewanie piosenek, uczenie wierszyków, bajek, aktywność fizyczną i plastyczną. Mieliśmy również możliwość widzieć, dotykać, smakować i wąchać wszystkie produkty. Wraz ze Zwierzątkami ze Zdrowego Zakątka poprzez zabawę uczyliśmy się samych ważnych i istotnych rzeczy na temat właściwego odżywiania. Dowiedzieliśmy się jak i co jeść, aby mieć energię na cały dzień.

34 Dziękujemy rodzicom za włączenie się w propagowanie akcji i dostarczenie nam materiałów do zajęć. Dzięki takim działaniom nasze przedszkole promuje zdrowy styl życia. koordynator Marta Kania


Pobierz ppt "SPRAWOZDANIE Z PRZEPROWADZONEJ AKCJI W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM W PRZEGINI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google