Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GUMOWY PROBLEM OPONA = CENNY SUROWIEC.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GUMOWY PROBLEM OPONA = CENNY SUROWIEC."— Zapis prezentacji:

1 GUMOWY PROBLEM OPONA = CENNY SUROWIEC

2 Zużyte opony są odpadem,
który bardzo obciąża środowisko naturalne. Trwałość, która stanowi największą zaletę w czasie użytkowania, jest jednocześnie przyczyną trudności w zagospodarowaniu opon po zakończeniu ich eksploatacji.

3 Opony nie ulegają rozkładowi, a ze względu na swoją objętość wymagają dużej powierzchni magazynowania i specjalnie przygotowanego terenu.

4 Zużyte opony można poddać różnym rodzajom odzysku:
recyklingowi materiałowemu (gumowy granulat) odzyskowi energetycznemu (spalanie w cementowniach) bieżnikowaniu

5 W zależności od ich rozmiaru mogą być wykorzystywane do różnych celów:
GUMOWY GRANULAT Wytwarzanie gumowego granulatu polega na rozdrobnieniu opony na cząstki. W zależności od ich rozmiaru mogą być wykorzystywane do różnych celów:

6 ASFALT Gumowy granulat jest idealny jako dodatek do masy asfaltowej, ponieważ zwiększa elastyczność, trwałość i szorstkość nawierzchni. Zmniejsza odbijanie światła i hałaśliwość poruszających się pojazdów. Niestety wytworzenie takiego asfaltu jest dwa razy droższe niż zwykłego, więc nadal jest to u nas rzadko stosowane (tylko w najbardziej niebezpiecznych miejscach).

7 Spód nawierzchni stadionów sportowych i placów zabaw

8

9 Obuwie lub jego elementy

10 Dywaniki do samochodów

11 BIEŻNIKOWANIE Bieżnikowanie opon to technologia pozwalająca na odzyskanie pierwotnych własności opony poprzez nałożenie nowego bieżnika w miejsce zużytego. Skąd pomysł? 70 do 80% masy opony stanowi jej korpus czyli jej mechaniczna konstrukcja, a pozostała część to zużywający się bieżnik.

12

13 SPALANIE W CEMENTOWNIACH
Jest to dla cementowni bardzo opłacalne, gdyż 1 tona opon = 1 tona dobrego gatunkowo węgla W trakcie spalania uzyskuje się ciepło, które jest wykorzystywane w takich procesach technologicznych jak np. wypalanie klinkieru w piecach cementowych. Współcześnie budowane instalacje wykorzystujące potencjał energetyczny opon i odpadów spełniają lub przewyższają wymogi stawiane spalarniom odpadów, m.in. w zakresie temperatury spalania czy czasu przebywania w komorze spalania.

14

15 To przykre, że mimo coraz większej świadomości ludzi nadal często spotyka się taki widok

16 ~Rozmowa z p. Izabelą Borkowską z Urzędu Miasta Gdańska

17 Chciałyśmy się dowiedzieć czy takie sytuacje także zdarzają się w naszej okolicy. Okazało się że nie musiałyśmy daleko szukać... Boisko osiedlowe. Żabianka Teren SOiO Conradinum

18

19

20

21

22 Dzień dobry! Oczywiście, że przyjmiemy!

23 Inne zastosowanie zużytych opon

24

25

26

27

28 „Ach te opony” Jeżeli jesteś w posiadaniu opony samochodowej
takiej zniszczonej, już dawno nie nowej, przetrzymujesz ją w garażu lub na swym trawniku, w żadnym wypadku nie pal jej w piecyku!! Zatruwasz tym siebie i swoje środowisko mimo że do Zakładu Utylizacji masz całkiem blisko! Zastanów się, gdy kupujesz opony świeże co ze starymi zrobisz by nie wylądowały w glebie? Może jest możliwość zostawienia ich w zakładzie, podczas wymiany oni już dobrze wiedzą co się robi z takimi oponami!

29 Może to niesamowite, lecz drogi kolego
możesz się przyczynić do stworzenia nawierzchni boiska piłkarskiego! Granulat gumowy również jest w asfalcie każdy budowlaniec wie, że zwiększa tarcie! Zapobiega wypadkom (nie tym z nietrzeźwości), ponieważ jest przyczyną lepszej przyczepności. Niektóre firmy wykorzystują też odpady gumowe aby stworzyć całkiem nowe dywaniki samochodowe. Czy nie cieszy cię oko spoglądając rano, jak na placu zabaw oponę wykorzystano. A co będzie jak tata swemu dziecku powie że jego ulubiona huśtawka mogła leżeć w rowie?

30 To nie takie trudne!? Przy wymianie opon jest przeważnie możliwość zostawienia starych w warsztacie. Później stamtąd wywożone są do zakładu utylizacyjnego. I problem z głowy . ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Nam się udało, lecz prawda jest taka, że często ludzie stwarzają wielki problem. Gdy zadzwoniłyśmy do Wydziału Środowiska, pani która z nami rozmawiała, po przedstawieniu przez nas problemu porzuconej opony bez słowa odłożyła słuchawkę. Martwiące jest to, że miasto nie współpracuje z ludźmi, którzy nie nie są obojętni na otaczającą nas przyrodę. Zapewnienia p.Borkowskiej okazały się niesłuszne.

31 Pamiętaj! To również od Ciebie zależy jak wygląda nasze środowisko!
EKOZESPOŁY


Pobierz ppt "GUMOWY PROBLEM OPONA = CENNY SUROWIEC."

Podobne prezentacje


Reklamy Google