Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Do niedawna najpowszechniejszym sposobem na pozbycie się zbędnych opon był wywóz do lasu, zakopanie, zatopienie lub wyrzucenie na nielegalne wysypisko.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Do niedawna najpowszechniejszym sposobem na pozbycie się zbędnych opon był wywóz do lasu, zakopanie, zatopienie lub wyrzucenie na nielegalne wysypisko."— Zapis prezentacji:

1

2 Do niedawna najpowszechniejszym sposobem na pozbycie się zbędnych opon był wywóz do lasu, zakopanie, zatopienie lub wyrzucenie na nielegalne wysypisko śmieci. Świadomość, że rocznie na świecie powstaje blisko 1,2 miliarda zużytych opon, zmieniła podejście ustawodawców.

3 Opona…. Wytarta, stara i już niepotrzebna… Co z nią zrobić, jak się jej pozbyć? Spalić ją, a może zrobić z niej ozdobę???

4

5

6

7 Koleiny i popękany asfalt wcale nie musi być codziennością. Zużyte opony można z powodzeniem wykorzystać do zmodyfikowania nawierzchni drogowych, a dokładniej poprawy ich tzw. właściwości lepko-sprężystych.

8

9

10 zmielone wcześniej opony wkłada się do specjalnej kuchenki mikrofalowej. Po pewnym czasie, otrzymujemy paliwo do silnika Diesla, lekki gaz, którym można palić w piecu oraz odrobinę stali i grafitu. Stal można oddać na złom, a grafit, który nadaje oponom czarny kolor, da się z powrotem wykorzystać w produkcji ogumienia jako wysokiej klasy surowiec.

11

12 Guma jest dobrym nośnikiem energii. Jej wartość kaloryczna jest porównywalna z wartością kaloryczną węgla wysokiej jakości. Dlatego może być wykorzystana jako paliwo w piecach przemysłowych, głównie w cementowniach.

13 RECYKLING MATERIAŁOWY: W celu odzyskania zawartych w oponie surowców i materiałów stosuje się rozdrabnianie opon do postaci granulatu. BIEŻNIKOWANIE: Proces ten zalicza się do najbardziej przyjaznych dla środowiska ze względu na unikanie powstawania odpadów i oszczędność surowca. Co ważne - jakość opon bieżnikowanych porównywalna jest z oponami fabrycznie nowymi, a powstające odpady (tzw. ścier gumowy) są łatwe do zagospodarowania.

14

15 substancje utleniające, nadtlenki organiczne

16

17

18 Kraj Liczba mieszkańców (mln) Liczba samochodów/ 1000 mieszkańców Zużycie opon (tys. ton/rok) Francja58419354 Niemcy81399603 Włochy58520330 Anglia58379378 Hiszpania39321202 Szwecja8,7213119 Polska38,7213119

19

20 Pamiętaj!!! GUMA to surowiec- podlega recyklingowi Więcej informacji na: www.gumowysurowiec.pl

21 A Ty co zrobiłbyś ze zużytymi oponami??? Opracowały: Ewelina Orwat kl. 1j Magdalena Waligóra kl. 1a


Pobierz ppt "Do niedawna najpowszechniejszym sposobem na pozbycie się zbędnych opon był wywóz do lasu, zakopanie, zatopienie lub wyrzucenie na nielegalne wysypisko."

Podobne prezentacje


Reklamy Google