Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zużyta opona Zobacz dziś, jak jutro będzie wyglądał świat…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zużyta opona Zobacz dziś, jak jutro będzie wyglądał świat…"— Zapis prezentacji:

1 Zużyta opona Zobacz dziś, jak jutro będzie wyglądał świat…

2 Do niedawna najpowszechniejszym sposobem na pozbycie się zbędnych opon był wywóz do lasu, zakopanie, zatopienie lub wyrzucenie na nielegalne wysypisko śmieci. Świadomość, że rocznie na świecie powstaje blisko 1,2 miliarda zużytych opon, zmieniła podejście ustawodawców.

3 Opona…. Wytarta, stara i już niepotrzebna… Co z nią zrobić, jak się jej pozbyć? Spalić ją, a może zrobić z niej ozdobę???

4   NIE!!!

5 Zużytą oponę należy oddać do punktu zbiórki, aby została wykorzystana w sposób nieszkodliwy dla środowiska

6

7 Budowa i naprawa dróg: Koleiny i popękany asfalt wcale nie musi być codziennością. Zużyte opony można z powodzeniem wykorzystać do zmodyfikowania nawierzchni drogowych, a dokładniej poprawy ich tzw. właściwości lepko-sprężystych.

8 Wzmocnienie poboczy drogowych zużytymi oponami:

9 Schemat konstrukcji ściany oporowej

10 Paliwo z opon: zmielone wcześniej opony wkłada się do specjalnej kuchenki mikrofalowej. Po pewnym czasie, otrzymujemy paliwo do silnika Diesla, lekki gaz, którym można palić w piecu oraz odrobinę stali i grafitu. Stal można oddać na złom, a grafit, który nadaje oponom czarny kolor, da się z powrotem wykorzystać w produkcji ogumienia jako wysokiej klasy surowiec.

11 Im odpowiedniejsze ciśnienie w oponach tym mniejsze zużycie opon oraz paliwa.

12 Energia: Guma jest dobrym nośnikiem energii. Jej wartość kaloryczna jest porównywalna z wartością kaloryczną węgla wysokiej jakości. Dlatego może być wykorzystana jako paliwo w piecach przemysłowych, głównie w cementowniach.

13 Przeróbka opon na inne produkty:
RECYKLING MATERIAŁOWY: W celu odzyskania zawartych w oponie surowców i materiałów stosuje się rozdrabnianie opon do postaci granulatu. BIEŻNIKOWANIE: Proces ten zalicza się do najbardziej przyjaznych dla środowiska ze względu na unikanie powstawania odpadów i oszczędność surowca. Co ważne - jakość opon bieżnikowanych porównywalna jest z oponami fabrycznie nowymi, a powstające odpady (tzw. ścier gumowy) są łatwe do zagospodarowania.

14 Problemy Środowiskowe generują występujące w gumie dodatki, takie jak:

15 substancje utleniające, nadtlenki organiczne
Środki wulkanizujące, np. siarka, tlenki metali, nadtlenki organiczne, Przyspieszacze wulkanizacji, substancje utleniające, nadtlenki organiczne

16 Napełniacze nadające gumie określone właściwości mechaniczne lub obniżające koszt mieszanki gumowej, np. sadza, krzemionka, kreda.

17 Po co wywozić ją do lasu? Można z nią jeszcze wiele zrobić!!

18 Liczba mieszkańców (mln)
zużyte opony w krajach UE i Polsce z uwzględnieniem rozwoju motoryzacji: Kraj Liczba mieszkańców (mln) Liczba samochodów/ 1000 mieszkańców Zużycie opon (tys. ton/rok) Francja 58 419 354 Niemcy 81 399 603 Włochy 520 330 Anglia 379 378 Hiszpania 39 321 202 Szwecja 8,7 213 119 Polska 38,7

19

20 Pamiętaj!!! GUMA to surowiec- podlega recyklingowi Więcej informacji na: www.gumowysurowiec.pl

21 A Ty co zrobiłbyś ze zużytymi oponami???
Opracowały: Ewelina Orwat kl. 1j Magdalena Waligóra kl. 1a


Pobierz ppt "Zużyta opona Zobacz dziś, jak jutro będzie wyglądał świat…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google