Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Powierzchnia kraju: 377 812 km 2 Liczebność: 128 mln Stolica: Tokio Japonia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Powierzchnia kraju: 377 812 km 2 Liczebność: 128 mln Stolica: Tokio Japonia."— Zapis prezentacji:

1 Powierzchnia kraju: 377 812 km 2 Liczebność: 128 mln Stolica: Tokio Japonia

2 Mieszkańcy W Japonii obecnie żyje ponad 127 milionów ludzi. W niektórych obszarach gęstość zaludnienia przekracza nawet 4000 osób/ km2 (w Polsce nie przekracza 400 osób/ km2). Około 98% mieszkańców to rdzenni Japończycy.

3 Średnia długość życia w Japonii jest najwyższa na świecie – wynosi 83 lata. Japońskie społeczeństwo gwałtownie się starzeje, ludzi starszych jest ponad 2 razy więcej niż dzieci. Japonia zajmuje 2 miejsce pod względem 100-latków. Obecnie mieszka tam ponad 47 tysięcy (w Polsce niecałe 2,5 tysiące).

4 Historia VII w. p.n.e – legendarne początki królestwa Yamato 1542r. – przybycie do Japonii pierwszych Europejczyków XVI w. – Japonia izoluje się od wpływów europejskich 1854r. – Amerykanie wymuszają na Japonii traktat łamiący jej izolację 1940r. – podpisanie układu z niemiecką III Rzeszą i Włochami tworząc oś Berlin – Rzym – Tokio 1945r. – zrzucenie bomby atomowej na Hiroshimę 1951r. – podpisanie traktatu pokojowego z mocarstwami zachodnimi i układ o bezpieczeństwie z USA Historia

5 Pismo japońskie wywodzi się z pisma chińskiego. Poszczególne znaki nie oznaczają liter tylko konkretne sylaby. Trzy systemy pisma: kanji hiragana katakana Tradycyjnie język japoński zapisywany był pionowo, w kolumnach. Obecnie częściej stosuje się zapis poziomy.

6 Japonia a Polska Fryderyk Chopin jest znany i ceniony w Japonii. Japończycy organizują często koncerty i festiwale F. Chopina, wielu odnosi również sukcesy w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim. Św. Maksymilian Kolbe pracował kilka lat w Japonii gdzie prowadził działalność misyjną. Założył tam japoński Niepokalanów oraz zaczął wydawać japoński odpowiednik „Rycerza Niepokalanej”. M. Kolbe jest czczony przez japońskich katolików.

7 Tradycyjnymi sportami japońskimi są głównie sztuki walki: Sumo Judo Sporty

8 Aikido Jujitsu Karate

9 Jedzenie Współcześnie Japończycy spożywają, podobnie jak my, trzy posiłki dziennie. Zwykle jest to zestaw potraw nazywany ichiju-sansai. Składa się on z pięciu elementów: miski ryżu i zupy oraz trzech innych dowolnych potraw.

10 Najczęściej używane składniki kuchni japońskiej to: -miso -sos sojowy -wasabi. Bardzo popularne są dania z ryb, warzyw, owoców morza i wodorostów. Takim rodzajem potrawy jest między innymi sushi.

11 Sushi To najbardziej znany rodzaj kuchni japońskiej na świecie. Sushi składa się z gotowanego ryżu z octem ryżowym oraz różnych dodatków takich jak owoce morza, wodorosty, kawałki ryb, warzyw, grzybów czy jajek. Do sushi podaje się sos sojowy, chrzan wasabi oraz imbir, który oczyszcza kubki smakowe, dlatego też rzadko pije się wodę. Zostaje ona zastąpiona zieloną herbatą.

12 Najdziwniejsze produkty spożywcze: Ryba Fugu - jeśli nie przyrządzi się jej w odpowiedni sposób, spowoduje Twoją śmierć. Otoko Kaoru – inaczej ''Człowiek Słodko Pachnący''. Jest to guma do żucia, która sprawia, że Twój pot będzie pachnieć jak płatki róż. Pepsi Jogurtowa i Ogórkowa. Lody o smaku mięsa. Do wyboru Ozór Wołowy, Konina i Skrzydełka Kurczaka. Japońska pizza zawiera majonez, kukurydze i jest pokryta wodorostami.

13 Zainteresowania Manga jest to komiks rysowany i wyewoluowała z połączenia ukiyo-e i wschodniego stylu rysowania, a swoją obecną formę przybrała krótko po II wojnie światowej. Manga jest drukowana głównie w czerni i bieli, nie licząc okładek i ewentualnie kilku pierwszych stron.Popularne mangi są adaptowane na filmy i seriale anime.

14 Muzyka Jedną z popularnych i lubianych grup muzycznych w Japonii jest the GazettE − japońska grupa muzyczna, która powstała w 2002 roku. Zespół gra muzykę rockową, w której można znaleźć brzmienia punk rocka, heavy metalu oraz wstawki hip- hopowe i elektroniczne. Najbardziej charakterystycznym elementem zespołu jest wokal Rukiego. Obecni członkowie: Ruki Uruha Aoi Reita Kai

15 Religia Religią 85% Japończyków jest szinto oraz ponad 70% określa siebie jako buddystów, ponieważ te dwie religie się nie wykluczają. Chrześcijanie stanowią niespełna 4% mieszkańców. Shinto to tradycyjna religia Japonii oparta na mitologii japońskiej, charakteryzująca się wiarą w wielu bogów oraz różnorodnością jej przejawów. Wierzenia shintō nie mają wspólnego kanonu, organizacji, ani świętych ksiąg.

16 Moda 1.Decora 2.Lolita fashion 3.Otaku 4.Emo fashion Nie trzeba wiele się im przyglądać aby zauważyć, iż są one zupełnie inne od tych które znamy z kontynentu Europejskiego. 1. 4.4. 2. 3

17 Ciekawostki - Japonia jest krajem o jednym z najwyższym wskaźników samobójstw (31,5 tysiąca w ubiegłym roku). Najczęstszym sposobem jest skok pod pociąg metra. - Ruch jest lewostronny. - Organizowane są ceremonie picia herbaty, trwają one ponad 2 godziny. - Sakura to japońska nazwa ozdobnych drzew wiśniowych i ich kwiatów. Jest symbolem Japonii. - Jedyne w historii 2 przypadki użycia broni atomowej to atak na Hiroszme i Nagasaki w 1945 roku. - Kamikaze to japońska wojskowa formacja samobójcza. - W Japonii nie ma takiego zwyczaju jak pierwszeństwo kobiet.

18 - Ikebana to japońska sztuka układania kwiatów. - Origami to tradycyjna sztuka składania papierów. - Japończycy od 30 lat pracują nad pralką do prania ludzi. - Nō to tradycyjny japoński teatr może trwać nawet 8 godzin. - W Krakowie znajduje się Muzeum Sztuki I Techniki Japońskiej Mangga. - HIKIKOMORI to choroba cywilizacyjna, rodzaj depresji. - W Japonii bardzo popularna jest moda na Hello Kitty. - Podczas zdawania matury w całym kraju panuje cisza. Nawet karetki pogotowia muszą mieć wyłączony sygnał.

19 Słowniczek Tak – Sō Nie – Nō Dobranoc – Oyasuminasai Kocham cię – Aishiteru Dzień dobry – Ohayōgozaimasu (ohajogozajmas) Szkoła – Gakkō

20 ● Cześć – Konichiwa ● Jak tam? – O genki desu ka? ● Dzięki – Arigato ● Jak masz na imię? - Namae wa nandesuka? ● Do widzenia – Sajonara ● Miło Cię poznać – Hajimemashite ● Ile masz lat? - Nansai desuka? ● Rozumiesz? - Wakarimasuka ● Nie rozumiem – Wakarimasen ● Lubię to – sukidesu ● Możesz mówić wolniej? - Yukkuri hanashite kudasai? ● Cześć – Konichiwa ● Jak tam? – O genki desu ka? ● Dzięki – Arigato ● Jak masz na imię? - Namae wa nandesuka? ● Do widzenia – Sajonara ● Miło Cię poznać – Hajimemashite ● Ile masz lat? - Nansai desuka? ● Rozumiesz? - Wakarimasuka ● Nie rozumiem – Wakarimasen ● Lubię to – sukidesu ● Możesz mówić wolniej? - Yukkuri hanashite kudasai?

21 GALERIA ZDJĘĆ ^-^

22

23


Pobierz ppt "Powierzchnia kraju: 377 812 km 2 Liczebność: 128 mln Stolica: Tokio Japonia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google