Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Życie i dorobek muzyczny…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Życie i dorobek muzyczny…"— Zapis prezentacji:

1 „Życie i dorobek muzyczny…
…Fryderyka Chopina” Autorstwa Pawła Woźniaka

2 „Rodzina Chopinów” Matka, Justyna z Krzyżanowskich, uwielbiała grać na fortepianie. Ojciec Mikołaj, urodzony we Francji, osiadł w Polsce na stałe już w wieku 16 lat Fryderyk miał trzy siostry: Izabela Ludwika Emilia

3 „Młodzieńcze lata” Fryderyk urodził się marca 1810 roku w Żelazowej Woli. Z Żelazowej Woli Chopinowie wyprowadzili się z półrocznym zaledwie Fryderykiem do Warszawy, gdzie upłynęło jego całe dzieciństwo i młodość.

4 „Lekcje gry na fortepianie”
Na przełomie czwartego i piątego roku życia Chopin rozpoczął naukę gry na fortepianie, początkowo od swej matki. W 1816 zaczął brać lekcje u Wojciecha Żywnego. Bardzo szybko się uczył.

5 „Pierwsze sukcesy” Przed ukończeniem 7 roku życia był już autorem kilku drobnych kompozycji. które pomagali zapisywać mu Żywny oraz ojciec. Były to polonezy, ta forma muzyczna była w polskiej muzyce fortepianowej tą, która wraz z wychowaniem muzycznym Żywnego oraz modną w owym czasie operą w stylu włoskim składała się na atmosferę muzyczną w jakiej dorastał Fryderyk.

6 „Lata dojrzałości” Chopin na stałe wyjechał z Polski mając zaledwie 20 lat. Zamieszkał wtedy w Paryżu gdzie mógł liczyć na szybszy rozwój kariery kompozytorskiej. Jeden z francuskich krytyków zapowiadał, że Chopin odrodzi muzykę fortepianową.

7 „Początek kariery” Chopin na cześć Konstancji Gładkowskiej napisał koncerty fortepianowe, które później stały się bardzo znane i lubiane. Podczas wycieczki do Wiednia dzięki Wurflowi wszedł w środowisko muzyków. Wystąpił tam dwa razy i zrobił fenomenalne wrażenie. Jego muzyka została uznana za innowacyjną.

8 „Utwory Chopina” Znaczną większość wszystkich kompozycji napisanych przez Chopina stanowią utwory napisane na fortepian solo. Oprócz tego są też dzieła na fortepian i orkiestrę, fortepian i wiolonczelę, trio na fortepian, skrzypce i wiolonczelę oraz pieśni na głos z fortepianem.

9 „Znaczenie Chopina dla Europy”
Chopin tak naprawdę był właściwie pierwszym wybitnym twórcą tzw. szkół narodowych w muzyce romantycznej. Fryderyk rzadko udzielał lekcji, ograniczał je do lekcji z uczniami na zaawansowanym poziomie.

10 „Kobiety w życiu Fryderyka Chopina”
Gdy miał 20 lat natchnieniem dla jego twórczości była piękna, młodziutka śpiewaczka Konstancja Gładkowska – jego pierwsza miłość. Ona towarzyszyła mu w ostatnich latach i otaczała go troskliwą opieką, kiedy stawał się coraz słabszy.

11 Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. „Fryderyka Chopina”
Jest to najbardziej znany i prestiżowy konkursów muzyki poważnej na świecie. Pierwszy Konkurs Chopinowski odbył się 83 lata temu. Do tej pory odbyło się 15 edycji konkursu, w którym udział biorą uczestnicy z całego świata.

12 „Śmierć Chopina” Choroba Fryderyka Chopina i przyczyna jego przedwczesnej śmierci do dziś pozostają niejasne. Za życia kompozytora rozpoznano u niego gruźlicę i leczono go na tę chorobę.

13 „Miejsce pochówku Chopina”
Chopin spoczywa na paryskim cmentarzu Père Lachaise. Epitafium z jego sercem znajduje się w kościele św. Krzyża w Warszawie.

14 „Pamięć o Chopinie” Po śmierci Fryderyka Chopina powstało wiele pomników upamiętniających jego dokonania muzyczne. Szkoły występowały z pismami o zmianę patrona właśnie na imienia Fryderyka Chopina. Jednym z najsłynniejszych pomników Chopina jest ten znajdujący się przy pałacu Łazienkowskim.

15 „Muzeum w Żelazowej Woli”
Muzeum w Żelazowej Woli zostało powiększone o nowy budynek. Stary domek został odnowiony. Odświeżono park. Zarówno dworek jak i odrestaurowany park będzie można zwiedzać indywidualnie z multimedialnym przewodnikiem oraz słuchawkami.


Pobierz ppt "„Życie i dorobek muzyczny…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google