Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mozambik usytuowany jest na południowo-wschodnim krańcu Afryki. Graniczy z Tanzanią, Malawi, Zambią, Zimbabwe, RPA, Suazi. MOZAMBIK.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mozambik usytuowany jest na południowo-wschodnim krańcu Afryki. Graniczy z Tanzanią, Malawi, Zambią, Zimbabwe, RPA, Suazi. MOZAMBIK."— Zapis prezentacji:

1 Mozambik usytuowany jest na południowo-wschodnim krańcu Afryki. Graniczy z Tanzanią, Malawi, Zambią, Zimbabwe, RPA, Suazi. MOZAMBIK

2 Liczba ludności szacowana jest na 21 milionów. Kraj zajmuje powierzchnię km 2 Stolicą kraju jest nadmorskie Maputo. Występuje tutaj ok. 30 różnych grup etnicznych z grupy Bantu. Językiem urzędowym kraju jest portugalski.

3 Najwyższy szczyt Mozambiku to Binga (2436 m n.p.m.).

4

5 NAMORZYNY to niezwykłe zbiorowiska roślinne spotykane na brzegach mórz tropikalnych. W ich skład wchodzą drzewa i krzewy, które przystosowały się do życia na styku lądu i morza.

6 Mimo polowań świat zwierząt jest bardzo bogaty. W Mozambiku Żyją 252 gatunki ssaków i 470 gatunków ptaków, m. in.: nosorożce białe, zebry, różnego rodzaju antylopy, lwy, gepardy i lamparty, słonie i różne gatunki małp oraz flamingi, żurawie, ibisy.

7

8 W wodach przybrzeżnych występuje ogromne bogactwo ryb i skorupiaków.

9 MOZAMBIK jest jednym z najbiedniejszych państw świata. Życie tutaj jest bardzo prymitywne. Ludzie uprawiają ziemię używając bardzo prostych narzędzi. Nie istnieje sprzęt zmechanizowany, wszystko niemal trzeba wykonać siłą ludzkich mięśni.

10 W Mozambiku jest duże zagrożenie malarią, a także bardzo wielu ludzi choruje na AIDS.

11 Młodzi ludzie do 15 roku życia stanowią prawie połowę społeczeństwa (45 %).

12 W Mozambiku około połowa ludzi nie umie czytać ani pisać.

13 Kobieta ma wielką odpowiedzialność w rodzinie. Na jej głowie jest wychowanie dzieci, przygotowanie ziemi, sianie i zbieranie plonów, przynoszenie wody, drewna na opał, pranie i przygotowanie posiłku.

14 Kobiety ubierają się barwnie. Lubią kolor czerwony, pomarańczowy i żółty.

15

16 W Mozambiku istnieje powszechny obowiązek nauki na poziomie podstawowym, ale czasami dzieci mieszkają km od szkoły więc do szkoły nie chodzą, albo chodzą tylko czasami.

17 Gdy brak budynków szkolnych lekcje i spotkania odbywają się w cieniu drzew.

18 MOZAMBIK jest państwem wielowyznaniowym: Chrześcijanie (katolicy i protestanci) – 53% Muzułmanie – 20% Tradycyjne religie afrykańskie – 27%

19 W MOZAMBIKU pracuje wielu misjonarzy katolickich. Także z Polski pracują tam misjonarze i misjonarki.

20 Siostry zakonne uczą w szkołach, pracują w szpitalach, prowadzą spotkania formacyjne na podstawie Pisma św., uczą praktycznych umiejętności, między innymi: szycia, kroju.

21 Obrzęd Chrztu świętego w kościele protestanckim.

22 Praca misyjna przynosi między innymi takie owoce, że w 2009 r. zostało wyświęconych pięciu kapłanów pochodzących z Mozambiku.

23

24

25

26 Członkowie plemienia Macna mają wielką cześć do swoich przodków i do Boga, którego nazywają MULUKU.

27

28 Panie Jezu, wszystkie dzieci świata są Twoimi dziećmi, choć tak wiele z nich jeszcze o tym nie wie. Włączone przez chrzest w życie Twego Kościoła, chcemy być Twoimi apostołami i małymi "misjonarzami" Twojej Dobrej Nowiny. Modlimy się za naszych małych, kolorowych braci, by mogli jak najszybciej Cię poznać. Kochamy ich - bo są Twoimi dziećmi. Dzielimy się naszą ofiarą, by ułatwić misjonarzom ich apostolski trud. My także pragniemy być Twymi małymi "misjonarzami". Amen.


Pobierz ppt "Mozambik usytuowany jest na południowo-wschodnim krańcu Afryki. Graniczy z Tanzanią, Malawi, Zambią, Zimbabwe, RPA, Suazi. MOZAMBIK."

Podobne prezentacje


Reklamy Google