Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Państwo w Ameryce Północnej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Państwo w Ameryce Północnej"— Zapis prezentacji:

1 Państwo w Ameryce Północnej
MEKSYK Państwo w Ameryce Północnej

2 Spis treści: Dane statystyczne Historia Kultura Styl Życia Gospodarka
Rolnictwo Przemysł Podziały społeczne Prawa człowieka Turystyka

3 Dane statystyczne: 1. Stolica- Meksyk 2. Język urzędowy- hiszpański
3. Powierzchnia całkowita km2 4. Liczba ludności -całkowita -gęstość zaludnienia 52,3 osób/ km2 5. Jednostka monetarna- peso

4 Historia Historia Meksyku jako niepodległego państwa ma swój początek 24 sierpnia 1821r., kiedy to po trwającej ponad 10 lat wojnie o niepodległość wojska hiszpańskie zostały pokonane przez oddziały kreolskie pod dowództwem Agustína de Iturbide, a wicekról Juan Ruiz de Apodaca musiał abdykować. Osobny artykuł: Historia Meksyku.

5 Kultura Święta Data Nazwa 1 stycznia Nowy Rok 5 lutego Dzień Konstytucji 21 marca Urodziny Benito Juáreza 1 maja Dzień pracy 16 września Rocznica rozpoczęcia walki o niepodległość 20 listopada Rocznica rozpoczęcia rewolucji meksykańskiej 1 grudnia Objęcie urzędu prezydenckiego (co 6 lat) 25 grudnia Boże Narodzenie W celu promowania kultury meksykańskiej powołany został Narodowy Instytut Sztuk Pięknych. Pod jego auspicjami odbywają się pokazy międzynarodowe jak i krajowe Narodowej Orkiestry Symfonicznej, tańca ludowego i baletu klasycznego. Oprócz tego działają różne agencje, których celem jest zachowanie w nieskażonej formie pierwotnej kultury i rzemiosła indiańskiego. Największą liczbą instytucji kulturalnych dysponuje stolica, znajdują się tu: Narodowe Muzeum Antropologii i Muzeum Sztuki Ludowej. Dużą rolę odgrywają również instytuty kulturalne funkcjonujące przy ośrodkach akademickich.

6 Styl życia Meksykanie dużą wagę przykładają do wartości rodzinnych i tradycji. Mimo że kobiety stanowią znaczącą część siły roboczej (35,2% w 2005) to wiele z nich pozostaje w domach i zajmuje się dziećmi oraz gospodarstwem. Dzieci, w szczególności te z wyższych klas pozostają w domach rodzinnych dosyć długo. W lepiej uposażonych rodzinach kobiety często dysponują pomocą w opiece nad dziećmi, przygotowaniu posiłków czy sprzątaniu. Przeważająca część meksykańskich kobiet musi dzielić czas pomiędzy pracą w domu i na zewnątrz, nierzadko pracując w kilku miejscach. Mieszkańcy miast ubierają się podobnie do Europejczyków. Natomiast na terenach wiejskich da się zauważyć bardziej tradycyjne ubiory. Indian w przeciwieństwie do metysów cechuje większe przywiązanie do rodzimej kultury. Meksykańska kuchnia jest bardzo różnorodna i zmienia się wraz z klasami społecznymi i zwyczajami kulinarnymi. Podstawę diety przeciętnego Meksykanina stanowią tortille z kukurydzy albo pszenicy, fasola, papryka i pomidory. W bogatszych domach kuchnia jest bardziej urozmaicona z większymi wpływami kuchni amerykańskiej. Charakterystyczną cechą kuchni meksykańskiej jest również duże spożycie piwa, chociaż w ostatnich latach bardzo poprawiła się jakość win meksykańskich. Symbolem Meksyku pozostaje też wyrabiana z agawy tequila. Dużą popularnością w Meksyku cieszy się piłka nożna, boks, wyścigi samochodowe a także walki byków. Oprócz tego duży wpływ na spędzanie wolnego czasu w Meksyku mają wzorce przychodzące ze Stanów Zjednoczonych. W szczególności w północnych stanach daje się zauważyć mieszanie się kultury amerykańskiej i meksykańskiej.

7


Pobierz ppt "Państwo w Ameryce Północnej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google