Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ISLAM RELIGIĄ ŚWIATOWĄ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ISLAM RELIGIĄ ŚWIATOWĄ"— Zapis prezentacji:

1 ISLAM RELIGIĄ ŚWIATOWĄ
Tytuł projektu: " Islam religią światową" Nauczyciel: Irena Lisowska – Krypciak Uczniowie: Kuba Kulik, Damian Truszkiewicz Patryk Zima, Jarek Michalik Szkoła: Gimnazjum Miejscowość: Wojkowice

2 الإسلام SYMBOLE ISLAMU
Właściwym symbolem islamu jest szahada napisana czarnymi literami na białym tle lub białymi literami na czarnym tle. الإسلام

3 Znacznie częściej jednak jako symbolu islamu używa się półksiężyca.

4 ZNACZENIE NAZWY ISLAM ISLAM w języku arabskim oznacza:
■ uległość, posłuszeństwo, całkowite poddanie się woli ALLACHA. ■ pokój - co oznacza, że prawdziwy pokój ciała i duszy można osiągnąć tylko poprzez uległość i posłuszeństwo ALLACHOWI.

5 INFORMACJE OGÓLNE ■ religia monoteistyczna
■ islam dzieli się na 3 odłamy: sunnicki (90 %), szyicki (8 %),  charydżycki ( 2 %). ■ trzecia po judaizmie i chrześcijaństwie religia objawiona. ■ obecnie liczba Muzułmanów na świecie wynosi ok. 1,2 miliardów.

6 PODSTAWY RELIGII ■ ALLACH ■ KORAN ■ MAHOMET

7 ALLACH W JĘZYKU ARABSKIM
Arabskie słowo Allach znaczy Bóg Jedyny . Allach jest Jedynym Stworzycielem Wszechświata, Jedynym Panem Dnia Sądu Ostatecznego. Jest on tym który zaopatruje, planuje, utrzymuje wszechświat i daje bezpieczeństwo. On jako Jedyny jest Wszechwiedzący, Wszech - słyszący.

8 KORAN ■ Święta księga islamu
■ Obecność Koranu jest źródłem szczególnej łaski, dlatego wielu Muzułmanów nosi przy sobie miniaturowe egzemplarze Koranu . ■ Zużytych egzemplarzy Koranu nie można traktować jak makulatury – muszą być one zakopane w ziemi lub spalone.

9 ALLACH MÓWI W KORANIE " ZAPRAWDĘ, CI , KTÓRZY UWIERZYLI,
KTÓRZY WYZNAJĄ JUDAIZM, CHRZEŚCIJANIE I SABEJCZYCY. KTOKOLWIEK SPOŚRÓD NICH WIERZY W BOGA I W DZIEŃ OSTATNI I CZYNI DOBRO, WSZYSCY OTRZYMAJĄ NAGRODĘ U SWEGO PANA. I NIE ODCZUJĄ ŻADNEGO LĘKU, I NIE BĘDĄ ZASMUCENI!"

10 MAHOMET – TWÓRCA ISLAMU
■ Jego wyznawcy wierzą, że jest największym i ostatnim prorokiem Jedynego Boga Allacha ■ Święta księga islamu  Koran została mu przekazana przez Boga podczas wielu objawień.

11 FILARY WIARY Wyznanie wiary Modlitwa Jałmużna Post
Pielgrzymka do Mekki 

12 ŚWIĘTA W ISLAMIE ■ Ramadan ■ Noc Mocy (Przeznaczenia)
■ Święto Przetrwania ■ Święto Ofiar

13 ISLAM NA ŚWIECIE Wśród 180 krajów będących członkami ONZ, 43 to państwa muzułmańskie. Cywilizację tę tworzy wiele różnych narodów. Pomimo różnorodności kultur, wzajemnych opozycji i rywalizacji, wszystkich Muzułmanów łączy wiara. Sunnici Szyici

14 MECZETY Słowo meczet oznacza dowolny budynek, w którym oddaje się cześć Allachowi.

15

16

17 KOBIETY W ISLAMIE Islam nakazuje, by kobiety i mężczyźni byli rozdzieleni w meczecie, najlepiej by kobiety znajdowały się za mężczyznami.

18 ETYKIETA W MECZECIE 1. Przewodniczący modlitwy 2. Czystość 3. Ubiór
4. Koncentracja 5. Niewierzący w meczecie


Pobierz ppt "ISLAM RELIGIĄ ŚWIATOWĄ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google