Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OKREŚLENIA PISMA ŚWIĘTEGO. BIBLIA Określenie pochodzi z języka greckiego, a oznacza papirus, zwoje, lub księgę Znany jest też wyraz biblioteka, oznaczający.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OKREŚLENIA PISMA ŚWIĘTEGO. BIBLIA Określenie pochodzi z języka greckiego, a oznacza papirus, zwoje, lub księgę Znany jest też wyraz biblioteka, oznaczający."— Zapis prezentacji:

1 OKREŚLENIA PISMA ŚWIĘTEGO

2 BIBLIA Określenie pochodzi z języka greckiego, a oznacza papirus, zwoje, lub księgę Znany jest też wyraz biblioteka, oznaczający zbiór książek. Pismo Święte jest właśnie takim zbiorem ksiąg.

3 PISMO ŚWIĘTE Ta nazwa pochodzi z języka greckiego: graphe – pismo; hagia – święte. Jej łaciński odpowiednik to scriptura sancta Nazwa mówi o tym, że Pismo Święte jest wyłączone z codzienności, odniesione do Świętego Boga. Ponieważ jego autorstwo łączy się z autorstwem Świętego Boga i świętość jest Jego główną cechą.

4 STARY I NOWY TESTAMENT Łacińskie słowo testamentum jest przekładem hebrajskiego berit, co oznacza przymierze. Stad jeszcze jedna nazwa świętych Ksiąg – STARE I NOWE PRZYMIERZE Testament to akt prawny. Zastosowane tu określenie pokazuje sytuację, gdy za obdarowanie kogoś nie dostaje się nic w zamian.

5 KANON PISMA ŚWIĘTEGO

6 Kanon to wykaz ksiąg biblijnych, uznanych za natchnione przez judaizm i kościoły chrześcijańskie. Kanon to reguła, norma. Księgi te stanowią więc regułę wiary i moralności. Dla judaizmu kanon zdefiniowano ostatecznie w I w. przed Chr. Formalne określenie kanonu biblijnego dla katolików nastąpiło na Soborze Trydenckim- 1546r.

7 KANON STAREGO TESTAMENTU Można podzielić na: dzieje początków i Prawo 5 ksiąg Historia narodu wybranego 16 ksiąg Modlitwa i mądrość 7 ksiąg Prorocy 18 ksiąg Razem : 46 ksiąg Lub na:

8

9 KANON NOWEGO TESTAMENTU Można podzielić na: Ewangelie 4 księgi Pisma apostołów 23 księgi Razem: 27 ksiąg Lub na:

10

11 JAK POWSTAŁO PISMO ŚWIĘTE?

12 STARY TESTAMENT powstał miedzy XIII a II w. p.n.e. Ustnie przekazywane rodowody, kroniki, pieśni i utwory religijne Ok. II wieku p.n.e. Księgi Starego Testamentu przybrały współczesną postać.

13 NOWY TESTAMENT pisany od I w. do około 108r. Jezus Chrystus naucza ustnie Apostołowie początkowo przekazują ustnie naukę Jezusa sporządzone na piśmie zbiory słów i opowiadań o Jezusie Z nich autorzy sporządzają księgi Nowego Testamentu

14 AUTOR PISMA ŚWIĘTEGO CZŁOWIEK natchniony przez Boga BÓG główny autor Pisma Świętego

15 NATCHNIENIE BIBLIJNE Bezpośredni Pozytywny Nadprzyrodzony wpływ Boga na umysł i wolę piszącego

16


Pobierz ppt "OKREŚLENIA PISMA ŚWIĘTEGO. BIBLIA Określenie pochodzi z języka greckiego, a oznacza papirus, zwoje, lub księgę Znany jest też wyraz biblioteka, oznaczający."

Podobne prezentacje


Reklamy Google