Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Edukacja antydyskryminacyjna – aktualne wyzwania Marta Rawłuszko.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Edukacja antydyskryminacyjna – aktualne wyzwania Marta Rawłuszko."— Zapis prezentacji:

1

2 Edukacja antydyskryminacyjna – aktualne wyzwania Marta Rawłuszko

3 Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA) Wszystkie przesłanki dyskryminacji są jednakowo ważne, Kluczowe jest rozwijanie wiedzy i umiejętności, ale również zmiana postaw, Przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy powinno zaczynać się w szkole.

4 Edukacja antydyskryminacyjna Rozwija wiedzę na temat mechanizmu dyskryminacji, Buduje kompetencje przeciwdziałania dyskryminacji, Rozwija wiedzę na temat grup dyskryminowanych oraz ruchów emancypacyjnych, Wzmacnia grupy i osoby dyskryminowane.

5 Badanie Wielka nieobecna Podstawa programowa dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, 55 podręczników: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, przygotowanie do życia w rodzinie, Oferta 18 ośrodków doskonalenia nauczycielek/li, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz studiów podyplomowych, Wywiady z nauczycielami, ekspertkami.

6 Wyzwania – system doskonalenia nauczycieli/ek Priorytety dotyczące doskonalenia nauczycieli/ek nie obejmują edukacji antydyskryminacyjnej, Istniejąca oferta doskonalenia jest niekompletna i trudno dostępna, Brakuje szkoleń wzmacniających szerokie podejście antydyskryminacyjne i konkretne umiejętności.

7 Wyzwania – system nauczania doskonalenia nauczycieli/ek Ta tematyka jest jakoś rozmyta. Nie ma tego w podstawie programowej, tak samo w podręcznikach. Ja mogę się doszukiwać na siłę, gdzieś tam znajdę… … jeżeli coś wyniknie na gorąco, no to wtedy jakby są rozmowy, przykłady, jakieś scenki; kiedy tylko pojawia się problem, to są organizowane specjalne dodatkowe rozmowy…

8 Wyzwania – system nauczania dzieci i młodzieży Podręczniki zawierają treści stereotypizujące, Podręczniki w małym stopniu uwzględniają istniejącą różnorodność społeczną, Brakuje kompletnej wiedzy na temat równości, dyskryminacji i możliwości obrony/przeciwdziałania.

9 Ukryty program nauczania… Na podstawie tekstu wypisz zalety i wady afrykańskiej tradycji rodzinnej. Następnie sporządź plan rozprawki: Czy dla tradycyjnego Afrykanina rodzina jest podporą życiową czy przekleństwem?

10 Ukryty program nauczania… Dziadek Bronisław zna wiele ciekawych ludowych przysłów, o których dziś już prawie nikt nie pamięta. Natomiast babcia Kazia piecze wspaniałe ciasteczka z cukrem i parzy przepyszną herbatkę z owoców.

11 Ukryty program nauczania… Jeśli zdecydujesz się pomóc koleżance w geometrii, zdobądź się na cierpliwość i wyrozumiałość, choć może cię irytuje, że tak wolno myśli albo czegoś nie pamięta.

12 Ukryty program nauczania… U niektórych osób występują jednakże zaburzenia w postaci odmiennych orientacji seksualnych, jak: homoseksualizm, biseksualizm. Główną przyczyną szerzenia się chorób przenoszonych drogą płciową jest wzrastająca swoboda seksualna; najważniejszymi czynnikami epidemiologicznymi są: (…) nietypowe preferencje seksualne, homo- i biseksualizm.

13 Postulaty Koalicji na rzecz Edukacji Antydyskryminacyjnej 1.Powołanie międzyresortowej lub ministerialnej rady ds. przeciwdziałania dyskryminacji poprzez edukację, 2.Uruchomienie regularnego kursu doskonalenia nauczycieli/ek na temat edukacji antydyskryminacyjnej,

14 Postulaty Koalicji na rzecz Edukacji Antydyskryminacyjnej 3.Wdrożenie konkretnej instrukcji dla recenzentów/ek, dotyczącej treści dyskryminacyjnych w podręcznikach, 4.Otwarcie możliwości realizacji projektów na temat przeciwdziałania dyskryminacji w edukacji na poziomie systemowym,

15 Postulaty Koalicji na rzecz Edukacji Antydyskryminacyjnej 5.Wystosowanie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej listu popierającego większą obecność edukacji antydyskryminacyjnej w polskich szkołach.

16 Edukacja antydyskryminacyjna Edukacja antydyskryminacyjna jest kluczowym elementem edukacji, jeśli ta ma być… mechanizmem obronnym przed nasilaniem się przemocy, rasizmu, ekstremizmów, ksenofobii, dyskryminacji i nietolerancji Rada Europy

17 Dziękuję za uwagę! www.tea.org.pl


Pobierz ppt "Edukacja antydyskryminacyjna – aktualne wyzwania Marta Rawłuszko."

Podobne prezentacje


Reklamy Google