Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rodzaje banków W systemie bankowym: bank centralny

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rodzaje banków W systemie bankowym: bank centralny"— Zapis prezentacji:

1 Rodzaje banków W systemie bankowym: bank centralny
banki operacyjne: uniwersalne, wyspecjalizowane Ze względu na prawną formę działalności: państwowe spółdzielcze w formie spółek akcyjnych

2 Jak powstaje kryzys finansowy?
Brak zaufania do banku Ludzie organizują „Run na bank”, a nie możliwe jest wypłacenie wszystkich pieniędzy na raz Ludzie działają pod wpływem emocji i są zbyt gwałtowni w podejmowaniu decyzji Bąbel spekulacyjny – wszystkie wymienione przesłanki można określić mianem bąbla, który w 2008 r. zaczął pękać.

3 Rodzaje kryzysów finansowych
Kryzys walutowy (gwałtowne i niespodziewane załamanie kursu waluty danego kraju oraz jego rezerw walutowych, bardzo często związane ze znacznym wzrostem stopy procentowej. ) kryzys bankowy ( jest to sytuacja kiedy system bankowy danego kraju nie jest w stanie wypełniać swej funkcji kredytowej, a wszystkie lub część banków jest niewypłacalna i wstrzymują regulowanie zobowiązań ) Kryzys finansowy (to sytuacja, w której dany kraj nie jest w stanie obsługiwać swego zagranicznego zadłużenia. )

4

5 BANKI W OPAŁACH Banki inwestycyjne – one pierwsze odczuły problemy z kredytami subprime, gdyz one emitowały obligacje subprime, niez banki hipoteczne. Przeobrażenia w bankach – piątka największych w Stanach; - Lehman Brothers – zbankrutował (płaca prezesa w 07r. 191 mln USD)-straty banku 30 mld Bear Stearns (płaca prezesa 233 mln ) – przejęty przez JP Morgan Merrill Lynch (pensja 279 mln- strata banku 86 mld)– przejęty przez Bank of Amerika Citigroup – wartość rynkowa w 07 r. 163 mld USD, w styczniu mld –straty 200 mld W Polsce Bank Pekao SA – również miał w swoich portfelach obligacje subprime.


Pobierz ppt "Rodzaje banków W systemie bankowym: bank centralny"

Podobne prezentacje


Reklamy Google