Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fryderyk Franciszek Chopin

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fryderyk Franciszek Chopin"— Zapis prezentacji:

1 Fryderyk Franciszek Chopin

2 Spis treści *Kalendarium życia *Alfabet skojarzen *Wiersz
*Album ze zdjęciami *Bibliografia

3 Kalendarium życia Fryderyka Chopina

4 Kalendarium 1816 – Pierwsze lekcje gry na fortepianie
– Data urodzenia w Żelazowej Woli 1816 – Pierwsze lekcje gry na fortepianie 1817 – Pierwszy wydany drukiem utwór (polonez g- moll) 1818 – Pierwszy publiczny występ na koncercie dobroczynnym 1822 – Pierwsze lekcje kompozycji 1823 – Rozpoczęcie nauki w Liceum Warszawskim 1825 – Fryderyk gra przed Aleksandrem i Romanowem 1826 – Początek nauki w Szkole Głównej Muzyki 1827 – Śmierć najmłodszej siostry Fryderyka 1828 – Pierwsza podróż zagraniczna (wyjazd do Berlina) – Pierwszy biletowy koncert(Teatr Wielki w Warszawie)

5 11.10.183o – Koncert „ Pożegnalny
– Opuszczenie Polski – Przyjazd do Paryża – Pierwszy koncert w Paryżu( w Salle Pleyel) 1833 – Fryderyk zostaje członkiem Towarzystwa Literackiego w Paryżu) 1836 – Zaręczyny z Marią Wodzińską. W lecie pierwsze spotkanie z George Sand 1837 – Fryderyk odrzuca tytuł „ Pierwszego pianisty Jego Carskiej Wysokości Cara Rosji”. Utracił w ten sposób możliwość powrotu do Ojczyzny. Zerwał zaręczyny. – Umiera ojciec Fryderyka (Mikołaj) – Ostatni koncert Fryderyka w Paryżu

6 19. 04. 1848 – Wyjazd z Jane Stirling do Zjednoczonego. Królestwa
– Wyjazd z Jane Stirling do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii – Powrót do Paryża – Około godziny 2 w nocy umiera w Paryżu Fryderyk Franciszek Chopin

7 Alfabet

8 A- As-dur(polonez)- dzieło Chopin zadedykowane pierwszemu nauczycielowi W. Żywnemu.
B- bliźniacze dzieło – koncert fortepianowy(e-moll i f- moll).Łączył je podobny styl ,koncepcja koncertu i liczne szczegóły. C- Chopin- nazwisko kompozytora. D-Dominik Dziewanowski- kolega u którego spędził pierwsze wakacje Fryderyk ,rezultatem fascynującego miejsca pobytu powstają mazurki b-dur i g-dur. E- Emilia – najmłodsza siostra Fryderyka , bardzo utalentowana artystycznie i literacko. F- Franciszek Grembecki -chrzestny kompozytora , G- gruźlica- choroba na którą zachorował a następnie umarł 17 października Fryderyk Chopin. H- h-moll(sonet) –ostatnie z dziel przed chorobą.

9 I-Izabela –młodsza siostra Fryderyka, również bardzo utalentowana.
J –ks. Jozef Cybulski- Pierwszy wydawca utworów Fryderyka Chopina w sztycharni nut. K- Konstancja Gładkowska –pierwsza miłość Fryderyka. L-Ludwika – najstarsza siostra kompozytora .Utalentowana artystycznie - muzycznie i literacko. Bardzo zżyta z Fryderykiem . M-Maurycy Mochnacki- wielki publicysta ,patriota z którym Chopin prowadził ożywione kontakty będąc w Warszawie. N- nokturny - Chopin napisał 19 nokturnów. Pierwsze są sentymentalne, późniejsze są coraz bardziej urozmaicone. O-okres romantyzmu- wtedy komponował Fryderyk Chopin . .

10 P- polonezy – Komponował je Fryderyk podczas swojego życia
R-(etiuda) Rewolucyjna – c-moll- w najbardziej bezpośredni i oczywisty sposób oddaje emocje, dramatyzm przeżyć kompozytora związanych z tragicznymi wydarzeniami w kraju. S- Szkoła Głowna Muzyki -tam uczył się przez długi czas Chopin. T- Tekla Justyna Krzyżanowska-matka Chopina, miała silny wpływ na kształtowanie artystycznej wrażliwości syna, osoba muzykalna ,dobrze śpiewająca i grająca na fortepianie .Dzięki niej miało miejsce pierwsze zetkniecie kompozytora z fortepianem. U-Chopin w swojej karierze zakomponował wiele pięknych utworów. W- Wojciech Żywny –pierwszy nauczyciel Chopina ,gry na fortepianie. Z-zapalenie płuc- na nie chorował w młodości Chopin.

11 Wiersz Mariana Piechal (1950 – 89)

12 Nuty Chopina Tu kraj nasz, przywołany wspomnieniem dalekiem,
tak samo jak wspomnienie z melodii wysnuty, przywalony jak trumną dziewiętnastym wiekiem, spomiędzy strun wyjęty, przemieniony w nuty. Tu palcem spod klawiszy wydobyte życie, które w strunach milczących jak krew w żyłach płynie, ułożone na wieczność w nutowym zeszycie i zamknięte kluczami w basie i w wiolinie. Tu człowiek żywy – żywy jego trud czeka, aż sprawiedliwość z ciszy go odemknie, aż pod natchnieniem dzioby otworzą się nut i zmartwychwstanie życie, ocalone dźwiękiem.

13 Album ze zdjęciami

14 Fryderyk w latach młodości

15 Muzeum w żelazowej Woli

16 pomnik Fryderyka we Wrocławiu w parku Południowym

17 Rodzice Fryderyka Justyna Mikołaj

18 kobiety w jego życiu siostra Izabella narzeczona Maria

19 Bibliografia

20 Nasze informacje czerpałyśmy z następujących stron:
*http://pl.wikipedia.org/wiki/Fryderyk_Chopin *http://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_Urodzenia_Fryderyka_ Chopina *książka o Fryderyku Chopinie

21 Koniec

22 Dziękujemy


Pobierz ppt "Fryderyk Franciszek Chopin"

Podobne prezentacje


Reklamy Google