Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonała: Nikola Szymczak

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonała: Nikola Szymczak"— Zapis prezentacji:

1 Wykonała: Nikola Szymczak
Fryderyk Chopin Wykonała: Nikola Szymczak

2 Życiorys Fryderyk Chopin to najwybitniejszy polski kompozytor. Urodził się w Żelazowej Woli niedaleko Warszawy 1 marca 1810 roku. Jego ojciec, Mikołaj Chopin, był Francuzem-stąd obca pisownia nazwiska kompozytora. Fryderyk już jako dziecko wykazywał wielkie zdolności muzyczne, a mając sześć lat zachwycał grą na fortepianie i tworzył pierwsze kompozycje. Muzyki początkowo uczyła go matka, ale wkrótce rodzice zdecydowali się rozwijać zdolności syna i pod kierunkiem wybitnych profesorów. Zatrudniali szanownego i znanego kompozytora Wojciecha Żywnego. Później Fryderyk pobierał nauki w Szkole Głównej Muzyki u Józefa Elsnera.

3 Śmierć Kiedy Chopin miał 20 lat, wyjechał z kraju do Paryża. Tam udzielał lekcji grania na fortepianie, z wielkim powodzeniem koncertował w salonach, komponował. Zdobył sobie wysoką pozycję jako pianista i kompozytor. Niestety, jego zdrowie stale się pogarszało, czego przyczyną była nieuleczalna choroba-gruźlica. Zmarł 17 października 1849 roku. Pochowano go na paryskim cmentarzu Pere Lachaise, a zgodnie z ostatnią wolą kompozytora jego serce zostało przeniesione do Polski i wmurowane w filar kościoła św. Krzyża w Warszawie.

4 Gdzie przebywał? Fryderyk Chopin mieszkał wówczas w Warszawie, ale ze względu na słaby stan zdrowia wysyłano go w okresie wakacji na wieś do Szafarnii, Sokołowa i Sarnik, a także do uzdrowiska w Dusznikach. Chłopiec z fascynacją przesłuchiwał się tam śpiewom, tańcom i grze wiejskich muzykantów.

5 Muzyka Fryderyk Chopin pisał niemal wyłącznie muzykę fortepianową. Najwybitniejsze jego dzieła to: mazurki, polonezy, ballady, walce, etiudy, nokturny, preludia, scherza, sonaty, wariacje, koncerty fortepianowe. Muzyka Chopina jest ceniona i popularna na wszystkich koncertach. W Warszawie co pięć lat odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Młodzi artyści z całego świata grają utwory wielkiego mistrza. Zwycięzcy tego prestiżowego konkursu mają otwartą drogę do muzycznej kariery.

6 Fryderyk Chopin-Polonez

7 Preludium

8 Mazurek

9 Pomniki Fryderyka Chopina

10 Dziękuję za uwagę. Informacje i zdjęcia zostały zaczerpnięte z:
Google Grafika Podręcznik od Muzyki


Pobierz ppt "Wykonała: Nikola Szymczak"

Podobne prezentacje


Reklamy Google