Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Wielcy Polacy- śladami Fryderyka Chopina”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Wielcy Polacy- śladami Fryderyka Chopina”"— Zapis prezentacji:

1 „Wielcy Polacy- śladami Fryderyka Chopina”
Autor prezentacji : Mateusz Powązka Data urodzenia r. Opiekun projektu: Ewelina Bartosińska Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów Ul. Lipowa 3 Płochocin

2 Nie wiesz kim był Fryderyk Chopin?
Z Chopinem w tle... Nie wiesz kim był Fryderyk Chopin? … to znany kompozytor, wyśmienity pianista epoki romantyzmu!

3 Fryderyk Chopin urodził się 1 marca 1810 roku we wsi Żelazowa Wola na Mazowszu

4 Siostry Fryderyka Izabela Ludwika Emilia Fryderyk
Justyna z Krzyżanowskich (matka F. Chopina) Mikołaj Chopin (ojciec Fryderyka)

5 A teraz poznajmy fakty z jego życia

6 Chopin komponuje swój pierwszy utwór, który zapisuje ojciec; jest to POLONEZ B-DUR.
Powstały w tym samym czasie POLONEZ G-MOLL wychodzi wkrótce drukiem z parafialnej sztycharni nut kościoła Nawiedzenia Najświetszej Marii Panny na Nowym Mieście.

7 1822 (Fryderyk ma 12 lat) Koniec lekcji u Wojciecha Żywnego, Chopin rozpoczyna naukę kompozycji u Józefa Elsnera i gry na organach u Wilhelma Würfla.

8 1830 (Fryderyk ma 20 lat) Powstaje KONCERT F-MOLL OP. 21, wykonany 17 marca na pierwszym własnym koncercie Chopina, w Teatrze Narodowym pod dyrekcją Karola Kurpińskiego.

9 1836 (Fryderyk ma 26 lat) We wrześniu w Dreźnie oświadcza się siedemnastoletniej Marii Wodzińskiej. W październiku w Paryżu, w salonie hrabiny Marii d´Agoult spotyka po raz pierwszy trzydziestodwuletnią wówczas George Sand. Komentuje: "Cóż za antypatyczna kobieta".

10 1838 (Fryderyk ma 28 lat) W maju zbliża się z George Sand, w lipcu Eugene Delacroix szkicuje ich wspólny portret, w październiku wyjeżdżają razem na Majorkę, gdzie ma się dopełnić ich romans. Na Majorce ukończone zostaje jedno z największych osiągnięć twórczych Chopina, cykl 24 PRELUDIÓW.

11 1849 (Fryderyk ma 39 lat) Powstają szkice ostatniego, niedokończonego utworu, MAZURKA F-MOLL. Lekarz stwierdza u Chopina ostatnie stadium gruźlicy Delfina Prosi, by jego serce po śmierci wyjęto z ciała i przewieziono do Polski. O godzinie drugiej w nocy Chopin umiera. 18 października po sekcji zwłok zabalsamowane ciało zostaje złożone w krypcie kościoła św. Magdaleny. Ciało Chopina zostaje złożone na cmentarzu Pere Lachaise. Siostra Ludwika zabiera serce kompozytora do Polski. Umieszczono je w filarze kościoła św. krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

12 Maurycy Mochnacki napisał "Jest cały oddany geniuszowi muzyki,
którym tchnie, oddycha". Niech te słowa będą zachętą dla wszystkich ludzi o muzycznej fascynacji

13 Materiały wykorzystane do prezentacji:


Pobierz ppt "„Wielcy Polacy- śladami Fryderyka Chopina”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google