Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fryderyk Chopin.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fryderyk Chopin."— Zapis prezentacji:

1 Fryderyk Chopin

2 Ciekawostki z życia Fryderyka Chopina

3 Dom urodzenia Fryderyka Chopina
Fryderyk Chopin urodził się 22 lutego (lub 1 marca) 1810 roku w Żelazowej Woli.

4 Pierwsza nauka gry na fortepianie
Fryderyk Chopin rozpoczął naukę na fortepianie na przełomie czwartego i piątego roku życia. W 1816 roku zaczął brać lekcję u Wojciecha Żywnego. Bardzo szybko się uczył.

5 Nauka w Liceum Warszawskim i podróże po Polsce
W latach Chopin uczył się w Liceum Warszawskim, gdzie pracował jego ojciec. W tych latach zwiedził sporą część Polski.

6 Twórczość Fryderyka Chopina
Fryderyk Chopin komponował m.in. mazurki, polonezy, preludia i nokturny.

7 Fryderyk Chopin opuszcza Polskę
5 listopada 1830 roku Chopin na zawsze opuścił Polskę – wyjechał z Kalisza i przez Wrocław udał się do Drezna. Następnie pojechał do Monachium i w końcu udał się do Paryża.

8 Śmierć Fryderyka Chopina
Fryderyk Chopin zmarł 17 października 1849 roku w Paryżu.

9 Miejsca upamiętniające Fryderyka Chopina

10 Pomnik Fryderyka Chopina w Warszawie
Pomnik Fryderyka Chopina w Parku Łazienkowskim w Warszawie, przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną mazowiecką wierzbą.

11 Pomnik Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli
Pomnik znajdujący się w parku, w pobliżu domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Autorem dzieła jest Józef Gosławski. Projekt wykonany został w 1955 roku, zaś odsłonięcie pomnika nastąpiło 13 lipca 1969 roku.

12 Pomnik Fryderyka Chopina we Wrocławiu
Wrocławski Chopin powstał w Pleszewie pod czujnym okiem mistrza odlewnictwa artystycznego Juliusza Kwiecińskiego. Ponad trzymetrowa rzeźba przyjechała do Wrocławia specjalnym samochodem, na obrzeżach miasta przywitała ją policyjna asysta. Zanim Chopin trafił na swoje miejsce, zaglądnął na Rynek, gdzie otrzymał kwiaty od Prezydenta Miasta i przedstawicieli Rady Miejskiej

13 Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Odremontowana siedziba muzeum została uroczyście otwarta w 200. rocznicę urodzin kompozytora. W pomieszczeniach Zamku Ostrogskich zostały przygotowane dla zwiedzających specjalne sale wystawowe, w których prezentowane są materiały multimedialne i przedmioty związane z Fryderykiem Chopinem. Dodatkowo istnieje możliwość wysłuchania utworów kompozytora.

14 Fryderyk Chopin Był największym i najwybitniejszym Polskim kompozytorem XIX wieku w Polsce i na świecie. Powinniśmy być dumni, że jest naszym rodakiem. Jego utwory rozbrzmiewają na całym świecie. Autor: Paweł Izbiański Podkład muzyczny: Fryderyk Chopin-Polonez


Pobierz ppt "Fryderyk Chopin."

Podobne prezentacje


Reklamy Google