Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fryderyk Chopin - największy polski kompozytor i pianista

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fryderyk Chopin - największy polski kompozytor i pianista"— Zapis prezentacji:

1 Fryderyk Chopin - największy polski kompozytor i pianista
Opracowanie prezentacji multimedialnej: Jadwiga Sosnowska, Bożena Piątek, Maria Jaczyńska-Markiewicz

2 Fryderyk Chopin urodził się 22 lutego 1810 roku
w Żelazowej Woli. Dwór w Żelazowej Woli

3 Rodzice Fryderyka Justyna z domu Krzyżanowska Mikołaj Chopin

4 Ojciec Fryderyka był Francuzem, pochodził z Lotaryngii
Ojciec Fryderyka był Francuzem, pochodził z Lotaryngii. Początkowo był nauczycielem w Żelazowej Woli. W 1810 roku Mikołaj i Tekla wraz z dziećmi przenieśli się do Warszawy, gdzie ojciec małego Chopina został wykładowcą literatury i języka francuskiego w Liceum Warszawskim.

5 Mama Fryderyka często grała w domu na fortepianie
Mama Fryderyka często grała w domu na fortepianie. Mały Chopin z zachwytem słuchał tej muzyki. Rodzice bardzo wcześnie zauważyli nieprzeciętne zdolności syna i przeczuwali jego wielką karierę muzyczną.

6 RODZEŃSTWO FRYDERYKA CHOPINA
Emilia Izabela Ludwika

7 Muzyczny talent młodego Fryderyka

8 Fryderyk bardzo wcześnie ujawnia niezwykłą muzykalność i łatwość gry na fortepianie. Często grywa na 4 ręce ze swoją siostrą Ludwiką. W wieku 6 lat Chopin rozpoczyna regularną naukę gry na fortepianie. Jego pierwszym nauczycielem zostaje Wojciech Żywny. To jemu 11- letni Chopin ofiaruje Poloneza As- dur.

9 Fryderyk w wieku 7 lat komponuje swój pierwszy utwór
Fryderyk w wieku 7 lat komponuje swój pierwszy utwór. Jest nim Polonez g- moll.

10 W wieku 8 lat występuje na publicznym koncercie w Warszawie
W wieku 8 lat występuje na publicznym koncercie w Warszawie. Warszawiacy nazwali chłopca „cudownym dzieckiem”. Odtąd powozy bardzo często zabierają młodego geniusza na prywatne koncerty w salonach. Po jednym z takich występów mały Chopin rzucił się matce na szyję i powiedział: - „Mamusiu, w czasie koncertu wszyscy patrzyli się na mój kołnierzyk!”.

11 Jest rok 1823. Fryderyk ma wówczas 13 lat
Jest rok Fryderyk ma wówczas 13 lat. Jest uczniem IV klasy Liceum Warszawskiego. Po trzech latach nauki, ze względu na zły stan zdrowia, kończy naukę w Liceum z wynikiem celującym. W tym budynku w latach zdobywał wiedzę młody Fryderyk.

12 We wrześniu 1826 roku Chopin rozpoczyna naukę w Szkole Głównej Muzyki w Warszawie. Zajmuje mu ona 6 godzin tygodniowo. Pod bacznym okiem profesora Józefa Elsnera zgłębia tajniki sztuki kompozycji. Chopin okazuje się być genialnym uczniem. W lipcu 1829 roku kończy Szkołę z wyróżnieniem, w jego dokumentach widnieje notatka: „Szczególna zdatność, geniusz muzyczny”.

13 Odkąd Fryderyk przyszedł na świat, rodzice nieustannie drżą o jego zdrowie, jest bowiem wątłym, chorowitym dzieckiem. By wzmocnić siły organizmu, co roku wyjeżdża na wakacje do Szafarni, do Sokołowa, do Sannik. Tam słucha wiejskiej muzyki, spaceruje wśród mazowieckich i kujawskich pól, łąk.

14 W wieku 16 lat wyjeżdża z matką i dwiema siostrami (Ludwiką i Emilką) do Dusznik na kurację, która przynosi upragnioną poprawę zdrowia. DEPTAK W DUSZNIKACH

15 Fryderyk był miłym, kulturalnym, młodym człowiekiem
Fryderyk był miłym, kulturalnym, młodym człowiekiem. Przebywał w najlepszych kręgach ówczesnej Warszawy. Sława nie przewróciła mu w głowie. Wśród ogromnej rzeszy ludzi potrafi dostrzec prawdziwych przyjaciół: Tytusa Wojciechowskiego, Jana Białobłockiego, Jana Matuszyńskiego, Dominika Dziewanowskiego z Szafarni.

16 Konstancja Gładkowska-
Ważną rolę w jego młodzieńczym życiu zajmuje Konstancja Gładkowska. Konstancja jest jego pierwszą miłością. Znacznie później poznaje Marię Wodzińską. Dla niej Fryderyk komponuje Nokturn Es- dur oraz Walca As- dur. Konstancja Gładkowska- polska śpiewaczka Maria Wodzińska- narzeczona Chopina

17 PODRÓŻE MŁODEGO CHOPINA
Rodzice bardzo wcześnie uczyli Chopina samodzielności. Mieli do niego pełne zaufanie, nic więc dziwnego, że pozwalali mu na samotne podróże. Ciekawość świata, chęć poznania własnego kraju gna go po Polsce. Z Szafarni, gdzie spędza wakacje, wyjeżdża na Pomorze, do Torunia i Gdańska. Z Warszawy udaje się na Mazowsze, w Lubelskie. Koncertuje w sąsiednim Antoninie- posiadłości księcia Antoniego Radziwiłła.

18 Jesienią 1828 roku, w wieku18 lat wyrusza w podróż do Berlina
Jesienią 1828 roku, w wieku18 lat wyrusza w podróż do Berlina. Pobyt w Berlinie ma dla Chopina ogromne znaczenie. Tu po raz pierwszy styka się z „muzyką europejską”.

19 Rok później, latem 1829 roku udaje się w podróż do Wiednia
Rok później, latem 1829 roku udaje się w podróż do Wiednia. Po drodze zwiedza Kraków, Ojców, Piaskową Skałę. Na samym początku swojego pobytu nad Dunajem pisze list do rodziców: „Dziś mędrszy i doświadczeńszy jestem o jakie 4 lata”. W Wiedniu spędza trzy tygodnie. Do domu wraca okrężną drogą przez Pragę, Cieplice, Drezno. Wiedeń

20 W 1830 roku opuszcza Warszawę, by nigdy już nie powrócić do Polski
W 1830 roku opuszcza Warszawę, by nigdy już nie powrócić do Polski. W Warszawie gra ostatni koncert pożegnalny: Koncert fortepianowy e- moll i Fantazję na tematy polskie.

21 Ciężko było mu rozstać się z rodziną, przyjaciółmi, Warszawą
Ciężko było mu rozstać się z rodziną, przyjaciółmi, Warszawą. Ciągnęła go jednak ciekawość świata i chęć udowodnienia, że jest wspaniałym pianistą i kompozytorem. Udaje się przez Pragę do Wiednia, a stamtąd w 1831 roku do Paryża. Fryderyk podróżował dyliżansem.

22 Życie w Paryżu

23 Ostatni fortepian, na którym grał Chopin firmy I. Pleyela.
Na emigracji poznał wielu sławnych kompozytorów, pisarzy, malarzy. Dawał koncerty w najsłynniejszych salach koncertowych ówczesnej Europy, np. Sali Pleyela oraz w salonach arystokracji. Chopin przywiązywał ogromną rolę do jakości instrumentu. We Francji jego ulubionymi instrumentami były fortepiany Pleyela. Ostatni fortepian, na którym grał Chopin firmy I. Pleyela.

24 Poświęcił się również pracy dydaktycznej. Jego uczniami byli m. in
Poświęcił się również pracy dydaktycznej. Jego uczniami byli m.in.: Maria Wodzińska, M. Czartoryska, Karol Mikuli, Maria Kalergis, Delfina Potocka, Jane W. Striling. Delfina Potocka- uczennica Chopina

25 Fryderyk Chopin i George Sand
Kadr z filmu o Chopinie

26 W 1836 roku Chopin spotyka w Paryżu George Sand
W 1836 roku Chopin spotyka w Paryżu George Sand. Z czasem ta francuska powieściopisarka zaczyna odgrywać znaczącą rolę w życiu Chopina. Dwa lata później wyjeżdżają razem na Majorkę, wyspę położoną na Morzu Śródziemnym, należącą do Hiszpanii. Tam Chopin ciężko choruje. George Sand Po powrocie do Francji powoli wraca do zdrowia. Komponuje Mazurki, kończy rozpoczęte utwory. Jest tam bardzo szczęśliwy. W Nohant wypoczywa każdego roku, aż do 1846.

27 Most na Tamizie w Londynie
Jest rok Chopin wyjeżdża w swoją ostatnią podróż do Anglii. Tam udziela lekcji gry na fortepianie i koncertuje, m. in. w obecności królowej Wiktorii. Z Londynu wyjeżdża na kilka tygodni do Szkocji. Big Ben i budynek Parlamentu Most na Tamizie w Londynie

28 Fryderyk Chopin- portret
Nastaje 1849 rok. Fryderyk Chopin jest już bardzo chory. Otoczony jest kręgiem oddanych przyjaciół. Częstymi gośćmi w jego paryskim mieszkaniu są: Delfina Potocka i Maria Kalergis- uczennice Chopina; Eugene Delacroix- portrecista Chopina; Cyprian Kamil Norwid- poeta. W sierpniu przyjeżdża do Paryża ukochana siostra Ludwika z mężem i córką. Fryderyk Chopin- portret namalowany przez E. Delacroixa

29 17 października 1849 roku o godz. 2 po północy Fryderyk Chopin umiera
17 października 1849 roku o godz. 2 po północy Fryderyk Chopin umiera. Zostaje pochowany na cmentarzu Pere- Lachaise w Paryżu. Serce kompozytora siostra Chopina zabiera do Polski. Umieszczono je w kościele św. Krzyża w Warszawie. Ostatnie chwile życia Fryderyka Chopina

30 Cyprian Kamil Norwid, wielki polski poeta w nekrologu napisał: „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel, Fryderyk Chopin zeszedł z tego świata”.

31 O sławie kompozytora świadczy wielka ilość pomników w wielu sławnych miejscach na świecie oraz organizowany co pięć lat Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Szczepan Konczal na 60 festiwalu Rachel Cheung na 61 festiwalu

32 Pomnik Fryderyka Chopina w Ogrodzie Botanicznym w Singapurze

33 Pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich

34 Pomnik Fryderyka Chopina w Dusznikach

35 Pomnik Fryderyka Chopina w Parku Monceau w Paryżu

36 Pomnik Fryderyka Chopina w Szanghaju

37 Mogiła Fryderyka Chopina
Ze znajdującym się na niej pomnikiem -nagrobkiem na cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu


Pobierz ppt "Fryderyk Chopin - największy polski kompozytor i pianista"

Podobne prezentacje


Reklamy Google