Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Urodził się 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli. Spędził tu mały okres swojego życia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Urodził się 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli. Spędził tu mały okres swojego życia."— Zapis prezentacji:

1

2 Urodził się 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli. Spędził tu mały okres swojego życia.

3 Gdy miał pięć lat po raz pierwszy zetknął się z fortepianem.

4 Kariera kompozytorska i pierwsze sukcesy. Pierwszy publiczny występ Fryderyka – 1818 r., Pałac Radziwiłłowski w wieku ośmiu lat. Lata 1823 – 1826 nauka w Liceum Warszawskim. Okres studiów Chopina w Szkole Głównej Muzyki w Warszawie w latach 1826 – 1829 to fascynacja muzyką ludową. Powstały w tym czasie sonaty i mazurki oparte na motywach ludowych.

5 Niezależna kariera kompozytorska W 1829 roku Chopin kończy studia i wyjeżdża do Wiednia. Daje tam pierwsze koncerty zagraniczne, które odnoszą fenomenalny sukces wśród publiczności.

6 Wyjazd Chopina z Polski 5 listopada 1830r.Chopin na zawsze opuścił Polskę.Początkowo mieszkał w Dreźnie, Wiedniu, Monachium, w końcu udał się do Paryża. Utwory fortepianowe w tym okresie wypełnione są dramatyzmem, smutkiem, tęsknotą za ojczyzną oraz rozpaczą z powodu upadku Powstania listopadowego.

7 OKRES PARYSKI Podczas osiemnastu lat pobytu w Paryżu Chopin zagrał dziewiętnaście publicznych koncertów. Paryska krytyka muzyczna okrzyknęła Fryderyka pianistą, który odrodził muzykę fortepianową. Chopin zaczął prowadzić życie wirtuoza komponując utwory, które szybko stawały się modne na salonach.

8 Związki Chopina z polską emigracją W latach 1835-1846 Chopin oprócz komponowania zaangażował się w życie polskiej emigracji, utrzymując kontakty z wielkimi poetami narodowymi tj. Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwid. W latach tych Chopin przeżywa okres wielkiej miłości do francuskiej pisarki George Sand. Wyjeżdżają razem na Majorkę,gdzie Chopin tworzy 24 preludia.

9 Ostatnie lata życia Od 1836r. Chopin zaczyna poważnie chorować na gruźlicę.Choroba ta nasila się i pogłębia z roku na rok.16 listopada 1848r. Chopin daje swój ostatni koncert w życiu dla polskich emigrantów w Londynie.

10 Śmierć Chopina 17 października 1849r. Fryderyk Chopin zmarł na gruźlicę w Paryżu. Zgodnie z jego ostatnią wolą, wyjęte po śmierci serce Chopina zostało w urnie wmurowane w filar kościoła św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

11 PRZYGOTOWAŁ KACPER PRZYŁUCKI


Pobierz ppt "Urodził się 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli. Spędził tu mały okres swojego życia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google