Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Polski pianista i kompozytor

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Polski pianista i kompozytor"— Zapis prezentacji:

1 Polski pianista i kompozytor
Fryderyk Chopin Polski pianista i kompozytor

2 Fryderyk Chopin urodził się 1 marca (lub 22 lutego) 1810 roku we wsi Żelazowa Wola na Mazowszu. Jego ojciec był Francuzem. Frycek miał trzy siostry. W wieku 6 lat zaczął się uczyć gry na pianinie.

3 W wieku 16 lat Fryderyk rozpoczął naukę w Szkole Głównej Muzyki, wchodzącej w skład Uniwersytetu Warszawskiego, którą zakończył z wyróżniającymi wynikami. Niedługo potem młody Chopin dał swój pierwszy koncert w Teatrze Narodowym. W tym samym roku wybuchło powstanie listopadowe. Chopin pragnął w nim uczestniczyć, jednak przebywał wtedy we Wiedniu. Gdy powstanie upadło, Chopin przebywał w Niemczech, gdzie stworzył słynną „Etiudę Rewolucyjną”.

4 W wieku 22 lat Fryderyk dał swój pierwszy koncert w Paryżu
W wieku 22 lat Fryderyk dał swój pierwszy koncert w Paryżu. Goście byli zachwyceni, a w prasie pojawiły się pochwały o jego talencie. 4 lata później Chopin oświadczył się Marii Wodzińskiej, ślub jednak nie doszedł do skutku. Potem żył w związku z George Sand, którą widzimy na zdjęciu.

5 W następnych latach Fryderyk był u szczytu swej kariery
W następnych latach Fryderyk był u szczytu swej kariery. Dużo tworzył i dawał mnóstwo koncertów, jednak ciągle pamiętał o swoim ukochanym kraju, za którym tęsknił. W związku Chopina z George zaczęło się psuć. Para rozstała się. W 1848 roku Fryderyk dał swój ostatni koncert – w Paryżu.

6 Rok później Chopin przeżył dwa poważne krwotoki
Rok później Chopin przeżył dwa poważne krwotoki. Lekarz stwierdził u niego gruźlicę. Dwa dni przed śmiercią Fryderyk przyjął ostatnie sakramenty i poprosił, aby jego serce zostało przywiezione do Polski. 17 października 1849 roku Chopin zmarł. Według jego ostatniej woli serce umieszczono w filarze kościoła Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

7 Kolejno: ostatnie pianino Chopina, Epitafium z sercem Chopina w kościele św. Krzyża, jedne z nut.

8 Będziemy pamiętać… Ku czci naszego wielkiego kompozytora organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, w którym występują utalentowani pianiści. W tym roku odbędzie się ten konkurs już po raz szesnasty. Rok 2010 został ogłoszony Rokiem Chopinowskim.

9 Dziękujemy za obejrzenie!
Prezentację przygotowały Martyna Wielgos i Małgorzata Olszewska.


Pobierz ppt "Polski pianista i kompozytor"

Podobne prezentacje


Reklamy Google