Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fryderyk Chopin ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 w Paryżu – polski kompozytor i pianista.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fryderyk Chopin ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 w Paryżu – polski kompozytor i pianista."— Zapis prezentacji:

1 Fryderyk Chopin ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 w Paryżu – polski kompozytor i pianista.

2 Tata Fryderyka Chopina
Ojciec Mikołaj, urodzony we Francji, osiadł w Polsce na stałe już w wieku 16 lat. Był wykładowcą języka  i literatury francuskiej w kilku warszawskich szkołach, prowadząc w końcu elitarny internat dla synów z najwybitniejszych polskich rodów arystokratycznych.

3 Matka Fryderyka Chopina
Matka, Justyna z Krzyżanowskich, uwielbiała grać na fortepianie.

4 Rodzeństwo Fryderyka Chopina
Fryderyk miał trzy siostry (Ludwika, Izabella i Emilia).

5 Dzieciństwo Chopin urodził się (wedle legendy przy grze jego ojca, Mikołaja, na skrzypcach) w jednej z dworskich oficyn hrabiego Fryderyka Skarbka (jego ojca chrzestnego), w której mieszkała rodzina Mikołaja i Justyny Na przełomie czwartego i piątego roku życia Chopin, z pomocą matki, został zaznajomiony z fortepianem. W 1816 zaczął brać lekcje u przyjaciela jego ojca - Wojciecha Żywnego. Fryderyk bardzo szybko się uczył.

6 Pierwsze sukcesy W 1817 r. Fryderyk podjął pierwsze poważniejsze próby kompozytorskie. Z tego okresu pochodzą nieoznaczone numerem opusowym polonezy: zadedykowany Wiktorii Skarbek Polonez g-moll oraz Polonez B-dur. Pierwszy publiczny występ Fryderyka odbył się w 1818 roku w pałacu Radziwiłłowskim. Prasa warszawska opisała go jako "małego Chopinka", "cudowne dziecko" i "drugiego Mozarta".

7 Utwory Fryderyka Chopina
Preludium Deszczowe Des-dur nr 15 (kompozycja cyklu ) Etiuda Rewolucyjna (kompozycja cyklu ) Mazurek f-moll op. 63 (1846) Polonez As-dur op. 53 ( )

8 Serce Fryderyka Chopina
Zgodnie z ostatnią wolą kompozytora, jego serce zostało po śmierci przewiezione do Polski. Chopin został pochowany na paryskim cmentarzu Pere-Lachaise; natomiast jego serce spoczęło w kościele Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie


Pobierz ppt "Fryderyk Chopin ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 w Paryżu – polski kompozytor i pianista."

Podobne prezentacje


Reklamy Google