Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fryderyk Chopin Życie i twórczość Angelika Urbanek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fryderyk Chopin Życie i twórczość Angelika Urbanek."— Zapis prezentacji:

1 Fryderyk Chopin Życie i twórczość Angelika Urbanek

2 Najwybitniejszy pianista i kompozytor okresu romantyzmu.
Fryderyk Chopin w 1810 roku w Żelazowej Woli. Urodził się 22.II/1.III Najwybitniejszy pianista i kompozytor okresu romantyzmu.

3 Jego ojciec Mikołaj Chopin pochodził z Francji
Jego ojciec Mikołaj Chopin pochodził z Francji. Pracował jako guwerner potem jako nauczyciel w liceum. Matka- Justyna z Krzyżanowskich pochodziła z Kujaw. Grała na fortepianie i śpiewała.

4 W wieku sześciu lat chłopiec rozpoczął naukę gry na fortepianie u Wojciecha Żywnego.
Mając 7 lat Chopin skomponował swój pierwszy utwór POLONEZ B-DUR oraz POLONEZ G-MOLL

5 Mając 8 lat Fryderyk gra na koncercie charytatywny
Mając 8 lat Fryderyk gra na koncercie charytatywny. Chopin gra Koncert Fortepianowy G-Moll czeskiego kompozytora A. Gyrowetza

6 Mając 14 lat komponuje Mazurka A-Moll zwanego "Żydkiem".
W 1826 Chopin rozpoczyna naukę u Józefa Elsnera. W Szkole Głównej Muzyki w Warszawie. Po trzech latach, w końcowej opinii dla ministerstwa Elsner napisze : "Szopen Friderik - szczególna zdatność, geniusz muzyczny".

7 W 1830 powstaje F-Moll OP. 21, wykonany na koncercie Chopina, w Teatrze Narodowym. Maurycy Mochnacki pisze: "Jest cały oddany geniuszowi muzyki, którym tchnie, oddycha".

8 Wybuch Powstania Listopadowego zastaje Chopina w Wiedniu
Wybuch Powstania Listopadowego zastaje Chopina w Wiedniu. Znajomi i rodzina powstrzymują go przed powrotem do kraju, on sam pisze: "Przeklinam chwilę wyjazdu".

9 Pierwszy koncert Chopina w Paryżu, w Salle Pleyel gra Koncert F-Moll i Wariacje na temat Arii "La Ci Darem La Mano " z Don Juan Mozarta.

10 W 1833 Chopin zostaje przyjęty do emigracyjnego Towarzystwa Literackiego Polskiego, kierowanego przez księcia Adama Czartoryskiego.

11 W 1835 w sali Konserwatorium gra z orkiestrą Introdukcję i Wielkiego Poloneza ES-DUR OP. 22, odnosząc wielki sukces.

12 Fryderyk mając 26 lat w Dreźnie oświadcza się siedemnastoletniej Marii Wodzińskiej.
W październiku w Paryżu, w salonie hrabiny Marii d´Agoult, spotyka po raz pierwszy letnią George Sand. Komentuje: "Cóż za antypatyczna kobieta".

13 W 1838 w październiku wyjeżdża z George Sand na Majorkę.
Po opuszczeniu Majorki kolejne trzy miesiące spędzają w Marsylii. Po czym jadą do posiadłości George Sand w Nohant. Tutaj powstaje sonata B-Moll z Marszem Żałobnym.

14 Fryderyk mając 30 lat razem z George Sand uczęszcza na wykłady Adama Mickiewicza w College de France. W wraz z George Sand bierze udział w balu u książąt Czartoryskich na rzecz emigrantów polskich.

15 Od kwietnia do listopada przebywa w Anglii i Szkocji, gdzie koncertuje i udziela lekcji listopada w Londynie gra po raz ostatni publicznie. Pisze ostatnie ukończone utwory: WALCA A-MOLL i MAZURKA G-MOLL

16 Po raz ostatni spędza lato w Nohant, gdzie dochodzi do gwałtownych konfliktów. Powstają wówczas NOKTURNY OP i MAZURKI OP. 63.

17 16 lutego daje w Salle Pleyel ostatni koncert w Paryżu
16 lutego daje w Salle Pleyel ostatni koncert w Paryżu. Recenzje są entuzjastyczne lutego dochodzi do przypadkowego, ostatniego spotkania Chopina z George Sand.

18 Najbardziej znane utwory Chopin:
-Etiuda rewolucyjna -Marsz Pogrzebowy -Nokturn f-moll op.55 nr 1 -Etiuda E-Dur Etiuda Rewolucyjna Polonez-As Dur Op.53

19 Po dwóch krwotokach 22 czerwca lekarz stwierdza u Chopina ostatnie stadium gruźlicy.
15 października Delfina Potocka śpiewa dla Chopina  Prosi, by jego serce po śmierci wyjęto z ciała i przewieziono do Polski.

20 17 października o godzinie drugiej w nocy Chopin umiera.
30 października odbywają się uroczystości pogrzebowe w kościele św. Magdaleny. Ciało Chopina zostaje złożone na cmentarzu Pere Lachaise.


Pobierz ppt "Fryderyk Chopin Życie i twórczość Angelika Urbanek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google