Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sprawiedliwy Handel to międzynarodowy ruch konsumentów, organizacji pozarządowych, firm importerskich i handlowych oraz spółdzielni drobnych producentów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sprawiedliwy Handel to międzynarodowy ruch konsumentów, organizacji pozarządowych, firm importerskich i handlowych oraz spółdzielni drobnych producentów."— Zapis prezentacji:

1 Fair-Trade – modne postępowanie, czy ważny aspekt odpowiedzialnego konsumpcjonizmu.

2 Sprawiedliwy Handel to międzynarodowy ruch konsumentów, organizacji pozarządowych, firm importerskich i handlowych oraz spółdzielni drobnych producentów w krajach Trzeciego Świata mający na celu pomoc w rozwoju dla drobnych wytwórców (rolników, rzemieślników) Trzeciego Świata.

3 Między Narodowy Handel zajmuje się również przeciw działaniu łamaniu praw pracowniczych i przepisów BHP w pracy np.: zbyt długim czasem pracy gorszymi zarobkami kobiet wykorzystywaniem dzieci do pracy brak ubezpieczeń i zachowaniem bezpieczeństwa pracy

4 Sprawiedliwy Handel dąży do wyeliminowania ubóstwa w krajach Południa poprzez zapewnienie marginalizowanym w procesie globalizacji producentom w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej równych szans dostępu do rynków w krajach Północy. Rzuca on wyzwanie praktykom handlowym, które utrzymują ludzi w nędzy.

5 Produktami Sprawiedliwego Handlu są przede wszystkim: kawa, herbata, cukier trzcinowy, kakao, owoce tropikalne, przyprawy, orzechy, ryż, róże, wino, bawełna, a także rękodzieło oraz złoto.

6 Celami Sprawiedliwego Handlu są:
Zwiększenie środków do życia dla producentów poprzez zwiększenie dostępu do rynku Wzmocnienie organizacji producentów, płacenie lepszych cen i zapewnienie ciągłości stosunków handlowych Wsparcie możliwości rozwoju upośledzonych społecznie producentów, szczególnie kobiet i ludności tubylczej, oraz ochrona dzieci przed wykorzystywaniem w procesie produkcyjnym Podnoszenie świadomości wśród konsumentów na temat negatywnych skutków międzynarodowego handlu, aby pozytywnie oddziaływali poprzez swoją siłę nabywczą; Tworzenie przykładu partnerstwa w handlu poprzez dialog, przejrzystość i szacunek Ochrona Praw Człowieka poprzez promocję sprawiedliwości społecznej, zdrowej praktyki ekologicznej oraz bezpieczeństwa ekonomicznego

7 Co my uczniowie gimnazjum możemy zrobić dla Fair Trade ?
W naszej szkole zorganizowaliśmy uliczny happening

8 Uświadamiać okolicznych sklepikarzy i pracowników sieci handlowych o problemie i możliwościach Sprawiedliwego Handlu jak to zrobili nasi koledzy Sebastian Sokół i Patryk Kasprzycki, którzy przebadali okoliczne sklepy i markety pod względem dostępności produktów Fair Trade i świadomości sprzedawców.

9 Badania wykazały że : Zaledwie w jednym na siedem przebadanych sklepów znajdowały się produkty Fair Trade.

10 Jednak, aż 71,4% badanych słyszało o programie Fair Trade.

11 Niestety tylko dwie osoby na siedem badanych orientowały się bardziej szczegółowo czym jest program Fair Trade. W ogóle

12 Fair Trade polega również na stawianiu na odpowiedzialny konsumpcjonizm, który polega na: przemyślanych zakupach – kupujemy tylko to co jest nam potrzebne ! Pamiętajmy, że wiele produktów codziennego użytku powstaje w fabrykach w których łamie się podstawowe prawa BHP, godziny pracy, a także wykorzystuje się dzieci. Wielu producentów aby zminimalizować koszty produkcji przenosi swoje fabryki do krajów globalnego południa gdzie może wykorzystywać tanią siłę roboczą i dodatkowo zatruwać środowisko naturalne, ponieważ kraje globalnego południa często mają ten aspekt niesformalizowany prawnie. Wiele rolników za swoje produkty zarabia mniej niż powinni

13 Fair Trade – zmienia świat na lepszy !


Pobierz ppt "Sprawiedliwy Handel to międzynarodowy ruch konsumentów, organizacji pozarządowych, firm importerskich i handlowych oraz spółdzielni drobnych producentów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google