Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ekoznaki w Polsce. Ekoznaki to znaki towarowe, nadawane wybranym produktom, usługom bądź miejscom. Dzięki nim możemy stwierdzić, które z interesujących.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ekoznaki w Polsce. Ekoznaki to znaki towarowe, nadawane wybranym produktom, usługom bądź miejscom. Dzięki nim możemy stwierdzić, które z interesujących."— Zapis prezentacji:

1 Ekoznaki w Polsce. Ekoznaki to znaki towarowe, nadawane wybranym produktom, usługom bądź miejscom. Dzięki nim możemy stwierdzić, które z interesujących nas artykułów są przyjazne dla środowiska. Możemy więc świadomie wybierać spośród szerokiej oferty różnorodnych produktów te, które sprzyjają zarówno zdrowiu człowieka jak i pozytywnie wpływają na stan środowiska naturalnego.

2 W jakim celu znakujemy produkty?
Znakowanie produktów jest koniecznością w społeczeństwach o wysokiej świadomości ekologicznej. Pozwala na wyróżnienie pewnej grupy produktów spełniających określone wymagania spośród innych należących do tej samej kategorii. Wybór towaru należy do klienta.

3 Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.
Ekoznaki w Europie są nadawane przez wyznaczone organizacje publiczne bądź prywatne. W Polsce tę funkcję pełni Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.

4 Cechy produktów znakowanych EKO.
Ilość surowców użyta do jego wytworzenia została znacznie ograniczona lub też surowce pochodzą z recyklingu. Proces wytwarzania nie jest szkodliwy dla środowiska. Surowce użyte do produkcji są nietoksyczne. Produkt ani jego składniki nie były testowane na zwierzętach. Opakowanie jest ograniczone do minimum lub w ogóle z niego zrezygnowano. Opakowanie może zostać ponownie wykorzystane.

5 Zużycie energii na każdym etapie produkcji i użytkowania produktu jest zminimalizowane.
Istnieje system zbierania produktów wyeksploatowanych lub ich części. Istnieje możliwość ponownego wykorzystania w całości lub w części zużytego produktu. Unika się sztucznego przyspieszania starzenia się fizycznego lub moralnego (np. poprzez reklamę nowszych typów danego produktu).

6 CZY ZNASZ?

7 1. Znak eko. OFICJALNY ZNAK EKOLOGICZNY W POLSCE. Znak EKO polskim i zagranicznym produktom, które nie powodują negatywnych skutków dla środowiska naturalnego oraz spełniają szereg kryteriów odnoszących się do ochrony zdrowia, środowiska oraz ekonomicznego wykorzystania zasobów.

8 2. Ekoland. Widnieje na ekologicznych produktach spożywczych, które zostały wytworzone z użyciem nawozów naturalnych, bez ciężkiego sprzętu rolniczego, bez pestycydów. Widoczny na paczkowanej marchwi, cebuli, chlebie, serze twarogowym.

9 3. Fair Trade. Umieszczany jest na towarach importowanych takich jak: banany, kakao, kawę, miód, owoce suszone oraz świeże, przyprawy, ryż, wino. Celem znakowania jest troska o pracowników z krajów ubogich. Kupując oznakowane produkty mamy pewność, że zostały spełnione standardy Międzynarodowej Organizacji Pracy, równe warunki dla kobiet i mężczyzn, sprawiedliwe wynagrodzenia pracowników oraz standardy ekologiczne. Nadawany przez organizację FLO.

10 4. Znak recyklingu. Opakowanie nadaje się do recyklingu.
Na opakowaniach: soków owocowych w butelkach szklanych, na opakowaniach past do zębów.

11 5. Kosmetyk nie testowany na zwierzętach.
Na kremach do rąk i tuszu do rzęs.

12 6. ZACHOWAJ CZYSTOŚC. Znak umieszczany na produktach żywnościowych, opakowaniach, zachęcający do sprzątania po sobie i zachowania czystego miejsca.

13 Najczęściej spotykane ekoznaki.
Spotkaliśmy je na opakowaniach makaronu, chrupek do mleka, herbaty, kawy, wody mineralnej, deserów owocowych (np. galaretek).


Pobierz ppt "Ekoznaki w Polsce. Ekoznaki to znaki towarowe, nadawane wybranym produktom, usługom bądź miejscom. Dzięki nim możemy stwierdzić, które z interesujących."

Podobne prezentacje


Reklamy Google