Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Materiały pochodzą z Platformy Edukacyjnej Portalu www.szkolnictwo.pl Wszelkie treści i zasoby edukacyjne publikowane na łamach Portalu www.szkolnictwo.pl.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Materiały pochodzą z Platformy Edukacyjnej Portalu www.szkolnictwo.pl Wszelkie treści i zasoby edukacyjne publikowane na łamach Portalu www.szkolnictwo.pl."— Zapis prezentacji:

1 Materiały pochodzą z Platformy Edukacyjnej Portalu Wszelkie treści i zasoby edukacyjne publikowane na łamach Portalu mogą być wykorzystywane przez jego Użytkowników wyłącznie w zakresie własnego użytku osobistego oraz do użytku w szkołach podczas zajęć dydaktycznych. Kopiowanie, wprowadzanie zmian, przesyłanie, publiczne odtwarzanie i wszelkie wykorzystywanie tych treści do celów komercyjnych jest niedozwolone. Plik można dowolnie modernizować na potrzeby własne oraz do wykorzystania w szkołach podczas zajęć dydaktycznych.

2 PIERŚCIENICE

3 DO PIERŚCIENIC NALEŻĄ: DŻDŻOWNICA PIJAWKA NEREIDA

4 ŚRODOWISKO WYSTĘPOWANIA: wody słodkie, wody słone, wilgotna gleba, ściółka.

5 CECHY CHARAKTERYSTYCZNE PIERŚCIENIC Ciało pokrywa śluzu i ochronny naskórek. Jama ciała wypełniona płynem. Pełni on funkcję szkieletu wewnętrznego, który wraz z mięśniami nadaje tym zwierzętom kształt i umożliwia ruch. Poruszanie pierścienic polega na skurczu mięśni powodujących naprzemienne zwężenie się rozszerzanie segmentów.

6 PIERŚCIENICE Układ pokarmowy: Układ pokarmowy ma postać przewodu. Składa się z otworu gębowego, gardzieli, przełyku, żołądka, jelita z otworem odbytowym. Na całej długości jelita znajduje się zagłębienie zwane rynienką, dzięki której następuje szybsze wchłanianie i trawienie.

7 PIERŚCIENICE Pierścienice są drapieżnikami, pasożytami lub roślinożercami. Odżywiają się szczątkami organicznymi, są więc saprofagami.

8 PIERŚCIENICE Układ krwionośny: Pierścienie posiadają układ krwionośny zamknięty. Oznacza to, że krew nie wylewa się do wnętrza ich ciała, lecz krąży w systemie zamkniętych naczyń krwionośnych.

9 PIERŚCIENICE Układ krwionośny: Układ krwionośny składa się z dwóch naczyń: * grzbietowego- położonego nad jelitem, * brzusznego- położonego poniżej jelita. Łączą się one w każdym segmencie poprzecznymi naczyniami okrężnymi, powtarzającymi się metamerycznie. Funkcje serca pełnią niektóre naczynia okrężne i naczynia grzbietowe.

10 PIERŚCIENICE Układ wydalniczy: Układ wydalniczy u wszystkich pierścienic zbudowany jest z nefrydiów i nazywany jest metanefrydialnym. Jest to pierwszy układ sprawnie usuwający zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii zachowując przy tym zdolność osmoregulacji.

11 PIERŚCIENICE Układ nerwowy: Ma charakter metameryczny. System nerwowy znajduje się po stronie brzusznej i składa się ze zwoju mózgowego, obrączki okołoprzełykowej i pnia brzusznego. ZWÓJ MÓZGOWY BRZUSZNY PIEŃ NERWOWY

12 PIERŚCIENICE Wymiana gazowa: Wymiana gazowa zachodzi całą powierzchnią ciała.

13 PIERŚCIENICE Rozmnażanie: Ciało pierścienicy składa się z pierścieni jednakowej wielkości. Jednak jedna część ciała różni się tym że jest trochę większe i stanowi siodełko, narząd pozwalający rozmnażać się. Siodełko produkuje śluzowata wydzielinę chroniącą jaja. W ten sposób powstaje kokon. SIODEŁKO

14 PIERŚCIENICE PERŚCIENICE ROZMNAŻAJĄ SIĘ PŁCIOWO. W WIĘKSZOSCI SĄ OBOJNIAKAMI, CHOĆ SPOTYKA SIĘ GATUNKI ROSDZIELNOPŁCIOWE DŻDŻOWNICA PODCZAS KOPULACJI

15 NAJPOSPOLITSZYM PRZEDSTAWICIELEM PIERSCIENIC JEST DŻDŻOWNICA.

16 DŻDŻOWNICA Ciało dżdżownicy osiąga długość od kilku centymetrów do 3 metrów. Składa się z pierścieniowatych segmentów (metamerów). Widoczne jest charakterystyczne siodełko. Ciało okrywa jednowarstwowy nabłonek powleczony cienkim oskórkiem. Gruczołowe komórki oskórka wydzielają śluz chroniący ciało przed wysychaniem i wnikaniem chorobotwórczych drobnoustrojów. Obecność śluzu wpływa też na wymianę gazową i zmniejsza tarcie ciała o podłoże w trakcie ruchu.

17 SCHEMAT PRZEKROJU PRZEZ CIAŁO DŻDŻOWNICY UKŁAD WYDALNICZY (NEFRYDIUM) ZWÓJ BRZUSZNY ŁAŃCUSZKA NERWOWEGO SZCZECINKI PRZEWÓD POKARMOWY (JELITO) NABŁONEK NACZYNIE KRWIONOSNE GRZBIETOWE NACZYNIE KRWIONOSNE BRZUSZNE MIĘŚNIE

18 PIERŚCIENICE MORSKIE Wiele gatunków pierścienic żyje w morzach. Znacznie różnią się od znanej nam dżdżownicy. Mają długie wyrostki i szczecinki umożliwiające pływanie, dzięki czemu mogą szybko się poruszać.

19 PIERŚCIENICE MORSKIE NEREIDA MYSZ MORSKA

20 PIERŚCIENICE MORSKIE NEREIDA Występuje w Bałtyku, na każdym segmencie ciała ma jedna parę wyrostków, ułatwiających jej poruszanie się. Pływając faliście wygina ciało.

21 PIERŚCIENICE MORSKIE MYSZ MORSKA Zawdzięcza nazwę długim szczecinkom. Sprawiają one wrażenie sieci, która porasta ciało zwierzęcia.

22 PIJAWKI- PASOŻYTY ZEWNĘTRZNE Pierścienice żyjące głównie w wodach słodkich; Maja przyssawki, którymi przysysają się do żywiciela. Ułatwia im o pobieranie pokarmu; Wydzielają substancje przeciwdziałające krzepnięciu krwi;

23 BUDOWA ZEWNĘTRZNA PJAWKI STRONA GRZBIETOWA PRZYSSAWKA TYLNA PŁAT PRZEDGĘBOWY SEGMENT

24 PIJAWKI Pijawka lekarska

25 PIJAWKI Pijawki lekarskie wykorzystuje się w celach leczniczych. Odsysają krew, nie dopuszczając do powstania skrzepów i zablokowania się naczyń krwionośnych.

26 PIJAWKI Pijawka końska

27 ZNACZENIE PIERŚCIENIC stanowią pokarm dla innych zwierząt wodnych; mineralizują dno zbiorników wodnych oraz glebę; użyźniają glebę; rozkładają szczątki organiczne; oczyszczają wodę i ścieki; pijawki mają swój wkład w medycynie

28 Literatura: Podręcznik do biologii dla gimnazjum,, Puls życia,, Jefimow Małgorzata, Sęktas Marian, wyd. Nowa Era; Zeszyt ćwiczeń do biologii dla gimnazjum,, Puls życia,, Jefimow Małgorzata, Sęktas Marian, wyd. Nowa Era; Poradnik dla nauczycieli dla gimnazjum,, Puls życia,, Jefimow Małgorzata, Sęktas Marian, wyd. Nowa Era; Podręcznik do gimnazjum,, Biologia XXI,, praca zbiorowa pod redakcją Andrzeja Jarzmowskiego;,,Biologia,, Krystyna Stypińska, wyd. GREG Encyklopedia multimedialna wikipedia


Pobierz ppt "Materiały pochodzą z Platformy Edukacyjnej Portalu www.szkolnictwo.pl Wszelkie treści i zasoby edukacyjne publikowane na łamach Portalu www.szkolnictwo.pl."

Podobne prezentacje


Reklamy Google