Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Realizacja Programu Trzymaj Formę! w roku szkolnym 2007/2008

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Realizacja Programu Trzymaj Formę! w roku szkolnym 2007/2008"— Zapis prezentacji:

1 Realizacja Programu Trzymaj Formę! w roku szkolnym 2007/2008
młodszy asystent Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Agnieszka Karmowska

2 Podsumowanie realizacji programu w szkołach na terenie powiatu piskiego:
Program w powiecie piskim realizuje: * 5 szkół gimnazjalnych: Gminny Zespół Szkół w Piszu ul. Wołodyjowskiego, Zespół Szkół Katolickich w Piszu Pl.Daszyńskiego, Zespół Szkół Samorządowych w Rucianem-Nidzie, Gimnazjum Nr 1 w Piszu, ul. Lipowa, Zespół szkół Nr 1 w Piszu, ul. Młodzieżowa. * 1 szkoła podstawowa: - Gminny Zespół Szkół w Piszu ul. Wołodyjowskiego.

3 Liczba klas gimnazjalnych biorących udział w realizacji programu w I i II edycji

4 Liczba klas szkół podstawowych biorących udział w realizacji programu w I i II edycji

5 Liczba uczniów klas gimnazjalnych biorących udział w realizacji programu w I i II edycji

6 LICZBA UCZNIÓW KLAS PODSTAWOWYCH BIORĄCYCH UDZIAŁ W REALIZACJI PROGRAMU W I i II EDYCJI

7 Pracownicy szkół zaangażowani w realizację programu
Nauczyciele biologii – 1 osoba, -Nauczyciele WF – 2 osoby, Nauczyciele j. polskiego - 1 osoba, Informatyk – 1 osoba, Pielęgniarka szkolna – 4 osoby, - Wychowawcy klas 4.

8 ŚREDNIA LICZBA GODZIN PRZEZNACZONYCH NA REZALIZACJĘ PROGRAMU
4,5 GODZINY / 1 KLASA

9 Umiejętności jakie miała zdobyć młodzież poprzez udział w programie
Umiejętność planowania zdrowej diety, aktywnego wypoczynku, oceny własnego stanu zdrowia, - Prawidłowy wybór produktów spożywczych zgodnie z zasadami racjonalnego odżywiania Racjonalnego połączenia zdrowego odżywiania z podjęciem aktywności ruchowej, - Poznawanie i stosowanie aktywnych oraz bezpiecznych form spędzania wolnego czasu.

10 W ramach programu odbywały się:
Zajęcia pozalekcyjne z aerobiku, Zajęcia fitness, Wyjazdy na basen w ramach których uczniowie nie umiejący pływać pobierali bezpłatnie lekcje pływania, W szkołach zorganizowane były punkty pomiaru tętna, obliczanie własnego BMI.

11 Młodzież w ramach programu
Przygotowywała jadłospisy zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, z uwzględnieniem zasad 5x dziennie warzywa i owoce, - Przygotowywała sałatki, surówki, Układała jadłospisy dla osób z nadwagą i niedowagą, Wykonywała gazetki, plakaty nt. programu Poznała znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia, Brała udział w konkursach i zawodach sportowych.

12 Instytucje i organizacje, które wspierały lub współpracowały przy realizacji programu
Burmistrz Pisza, Miejsko Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji, WOPR (Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe), Piekarnia Wileńska, Ajenci sklepików szkolnych, Sklep warzywny.

13 Ocena realizowanego programu
Program cieszy się dużym zainteresowaniem i popularnością wśród młodzieży ich rodziców oraz nauczycieli przeprowadzających zajęcia. Uczniowie są zainteresowani problemami zdrowego stylu życia, a konkretnie zagadnieniami związanymi z zasadami prawidłowego odżywiania i potrzeby codziennej aktywności fizycznej. Młodzież dostrzegając powagę problemu, chętnie włączyła się w realizację zadań propagujących zdrowy styl życia. Realizatorzy programu wyrażają chęć i potrzebę kontynuacji działań

14 TRUDNOŚCI - Zbyt mała liczba materiałów przekazywanych do szkół.
- Duża liczba zajęć w ramach programu realizowana jest poza godzinami lekcyjnymi. Ze względu na utrudnienia w dojazdach do domu w szczególności uczniów z terenów wiejskich część osób nie może uczestniczyć w realizacji programu. - Zbyt mała liczba materiałów przekazywanych do szkół.

15 Realizacja programu Trzymaj Formę! w Gminnym Zespole Szkół w Piszu
pod hasłem: „Klasowy model zdrowego stylu życia”

16 Praca nad realizacją programu rozpoczęła się w styczniu 2007 roku
Praca nad realizacją programu rozpoczęła się w styczniu 2007 roku. Ustalono harmonogram działań oraz wybrano uczniów i nauczycieli uczestniczących w programie. Założenia programu Trzymaj formę zostały zaprezentowane podczas spotkań wychowawców z rodzicami. W działaniach stosowano metodę projektu. Do pracy starano się zachęcić jak największą liczbę osób: zarówno uczniów, nauczycieli i rodziców. Wybrano liderów odpowiedzialnych za organizowanie i realizowanie działań w klasach oraz do współpracy z zespołem zadaniowym.

17 Opracowanie Klasowego Modelu Zdrowego Stylu Życia przez klasę IA
Problem Diagnoza – jakie błędy popełniamy Co możemy zrobić natychmiast Co zrobimy później Właściwe Odżywianie Spożywamy hamburgery, pijemy coca-cole, jemy chipsy Ograniczamy jedzenie słodyczy. Spróbujemy dobrze się odżywiać w każdy piątek 12 osób będzie jeść jabłko. Systematyczna aktywność Często siedzimy przed komputerem, nie wykonując czynności fizycznych. Zamiast przesiadywać przy komputerze możemy wybrać się na spacer. Raz w tygodniu w każdy Częste spacery, jazda na rowerze. Pod koniec roku planujemy wycieczkę.

18 W ramach Święta Szkoły został zorganizowany konkurs „Wiemy co jemy”.
Zgłoszeni uczniowie klas V i VI szkoły podstawowej przygotowali przestrzenne atrapy wybranego owocu i warzywa wielkości 1 metra. Dodatkowo uczniowie przygotowali okrzyk (rymowankę), propagującą aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie

19 Uczniowie prezentują swoje prace w konkursie.

20 Uczniowie klasy V prezentują atrapę winogron

21 Uczniowie klas VI atrapę warzyw

22 W realizację programu włączyła się pielęgniarka szkolna, która uczyła młodzież raz w tygodniu jak prawidłowo wyliczyć własne BMI oraz mierzenia tętna przed i po wysiłku. Pielęgniarka szkolna dodatkowo organizowała podczas wywiadówek prelekcje dla rodziców dotyczące prawidłowego odżywiania tej grupy młodzieży. Uczniowie uczestniczyli raz w tygodniu w aerobiku na łączniku szkoły.

23 W realizację programu włączył się też właściciel sklepiku szkolnego, który zapoznał się z propozycją produktów zalecanych do rozszerzenia asortymentu sklepiku – pojawiły się owoce, batoniki musli, ciemne pieczywo, ograniczono sprzedaż chipsów oraz napojów gazowanych.

24 Rajd rowerowy W miesiącu czerwcu 2008 r. odbył się wiosenny rajd rowerowy klas gimnazjalnych pod hasłem „Rowerem po zdrowie”. W rajdzie brały udział 4 osobowe zespoły klasowe, które oceniane były za: Jazdę rowerem na czas, Quiz z zakresu zdrowego żywienia.

25 Klasy V i VI szkoły podstawowej rozegrały turniej siatki oraz został przeprowadzony Quiz z zakresu zdrowego żywienia

26 Efekty prac były prezentowane na bieżąco podczas różnych imprez szkolnych,
całość realizowanego projektu zaprezentowana została podczas Święta Szkoły.

27

28 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Realizacja Programu Trzymaj Formę! w roku szkolnym 2007/2008"

Podobne prezentacje


Reklamy Google