Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

"Szkoła dobrych praktyk" w Zespole Szkół Nr 1 w Puławach Racjonalne żywienie drogą do zdrowia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: ""Szkoła dobrych praktyk" w Zespole Szkół Nr 1 w Puławach Racjonalne żywienie drogą do zdrowia."— Zapis prezentacji:

1

2 "Szkoła dobrych praktyk" w Zespole Szkół Nr 1 w Puławach Racjonalne żywienie drogą do zdrowia.

3 W Zespole Szkół nr1 w Puławach od wielu lat do chwili obecnej uczniowie klas gastronomicznych pod opieką nauczycieli realizują projekty dotyczące profilaktyki zdrowotnej : W Zespole Szkół nr1 w Puławach od wielu lat do chwili obecnej uczniowie klas gastronomicznych pod opieką nauczycieli realizują projekty dotyczące profilaktyki zdrowotnej : Rok szkolny 2008/2009 – Poznajemy kuchnie innych krajów europejskich i ich wpływ na kuchnię polską Rok szkolny 2009/10 – Zdrowo jemy - nie tyjemy Rok Szkolny 2010/11 – Racjonalne żywienie profilaktyką chorób 2011/12 – Racjonalne żywienie drogą do zdrowia

4 W bieżącym roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Nr 1 w Puławach przystąpili do realizacji projektu związanego z profilaktyką chorób cywilizacyjnych, którego hasło wiodące brzmi: Racjonalne żywienie drogą do zdrowia. ? W bieżącym roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Nr 1 w Puławach przystąpili do realizacji projektu związanego z profilaktyką chorób cywilizacyjnych, którego hasło wiodące brzmi: Racjonalne żywienie drogą do zdrowia. ?

5 Harmonogram działań : Zakres działań Termin wykonania Opracowanie ankiety żywieniowej r. Przeprowadzenie ankiety żywieniowej wśród uczniów klas pierwszych r. Analiza i zestawienie wyników ankiet r. Zebranie informacji na temat produktów kupowanych przez młodzież w sklepiku szkolnym r. Wnioski z przeprowadzonych ankiet żywieniowych, podjęcie działań naprawczych i profilaktycznych dotyczących sposobu odżywiania się młodzieży r. Zorganizowanie akcji związanej ze Światowym Dniem Walki z Cukrzycą: r. Zorganizowanie akcji promującej NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) w żywieniu r. Zorganizowanie akcji – Węglowodany dobre i złe r. Napoje wysokoenergetyczne i ich wpływ na zdrowie r. Zorganizowanie akcji informacyjnej na temat źródeł i roli białka zwierzęcego i roślinnego w żywieniu r. Ogłoszenie konkursu na plakat promujący aktywny styl życia i zdrowe odżywianie r. Podsumowanie akcji Racjonalne żywienie drogą do zdrowia r. Wręczenie nagród zwycięzcom konkursu r.

6 Celem projektu jest: propagowanie zdrowego stylu odżywiania profilaktyka chorób cywilizacyjnych integracja nauczycieli i uczniów klas gastronomicznych pogłębienie posiadanej już wiedzy i podzielenie się nią z całą społecznością szkolną rozwijanie umiejętności prezentacji propagowanie zdrowego stylu odżywiania profilaktyka chorób cywilizacyjnych integracja nauczycieli i uczniów klas gastronomicznych pogłębienie posiadanej już wiedzy i podzielenie się nią z całą społecznością szkolną rozwijanie umiejętności prezentacji

7 W ramach projektu w październiku 2011 wśród 50 uczniów z czterech klas pierwszych przeprowadzono ankietę, której celem było uzyskanie informacji na temat sposobu odżywiania się młodzieży. W ramach projektu w październiku 2011 wśród 50 uczniów z czterech klas pierwszych przeprowadzono ankietę, której celem było uzyskanie informacji na temat sposobu odżywiania się młodzieży.

8 W wyniku analizy uzyskanych danych stwierdzono, że: śniadanie przed wyjściem do szkoły jada tylko ok. 36% uczniów, surowe warzywa i owoce 5 razy dzienne spożywa 8% badanych, większość ankietowanych bo aż 52% nie jada ryb, przetwory mleczne codziennie jada tylko ok. 30% młodzieży, niewielka grupa uczniów spożywa codziennie razowe pieczywo, ulubionym produktem żywnościowym dla ok.20% są słodycze, pięć posiłków dziennie spożywa tylko 10 % badanych tylko 14% uczniów spożywa posiłki regularnie, przez cały czas odchudza się ponad 14% ankietowanych, a wiedza dotycząca następstw odchudzania, bulimii i anoreksji jest u wielu uczniów niepełna. Wyniki analizy wyników ankiet zaprezentowano nauczycielom i uczniom przez radiowęzeł szkolny. W wyniku analizy uzyskanych danych stwierdzono, że: śniadanie przed wyjściem do szkoły jada tylko ok. 36% uczniów, surowe warzywa i owoce 5 razy dzienne spożywa 8% badanych, większość ankietowanych bo aż 52% nie jada ryb, przetwory mleczne codziennie jada tylko ok. 30% młodzieży, niewielka grupa uczniów spożywa codziennie razowe pieczywo, ulubionym produktem żywnościowym dla ok.20% są słodycze, pięć posiłków dziennie spożywa tylko 10 % badanych tylko 14% uczniów spożywa posiłki regularnie, przez cały czas odchudza się ponad 14% ankietowanych, a wiedza dotycząca następstw odchudzania, bulimii i anoreksji jest u wielu uczniów niepełna. Wyniki analizy wyników ankiet zaprezentowano nauczycielom i uczniom przez radiowęzeł szkolny.

9 14 listopada w naszej szkole zorganizowano obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Uczniowie przygotowali plakaty, rozdawali ulotki informacyjne oraz ankiety do oceny stopnia zagrożenia tą chorobą. Przez radiowęzeł szkolny został odczytany referat na temat profilaktyki cukrzycy. 14 listopada w naszej szkole zorganizowano obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Uczniowie przygotowali plakaty, rozdawali ulotki informacyjne oraz ankiety do oceny stopnia zagrożenia tą chorobą. Przez radiowęzeł szkolny został odczytany referat na temat profilaktyki cukrzycy.

10 Rola NNKT w żywieniu: - prezentacja przez radiowęzeł audycji na temat NNKT - przygotowanie plakatów i gazetek promujących spożywanie produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega - 3 i omega – 6

11 Węglowodany dobre i złe. -przygotowanie informacji żywieniowej na temat węglowodanów prostych, roli błonnika pokarmowego w żywieniu, zamienników węglowodanowych itp. -prezentacja produktów węglowodanowych zalecanych i niewskazanych w żywieniu -przygotowanie gazetek i plakatów promujących zdrowe węglowodany. -przeprowadzenie lekcji o tematyce węglowodanowej na przedmiotach np. podstawy żywienia, technologia gastronomiczna, chemia. Węglowodany dobre i złe. -przygotowanie informacji żywieniowej na temat węglowodanów prostych, roli błonnika pokarmowego w żywieniu, zamienników węglowodanowych itp. -prezentacja produktów węglowodanowych zalecanych i niewskazanych w żywieniu -przygotowanie gazetek i plakatów promujących zdrowe węglowodany. -przeprowadzenie lekcji o tematyce węglowodanowej na przedmiotach np. podstawy żywienia, technologia gastronomiczna, chemia.

12 "Napoje wysokoenergetyczne i ich wpływ na zdrowie" - W ramach podjętych działań wykonano plakaty które rozwieszono na terenie szkoły. - Wygłoszono referat przez radiowęzeł na temat: "Uczeń pije złą energię - szkodliwe działanie napojów energetycznych". - Wykonano prezentację multimedialną na temat składników zawartych w napojach energetyzujących i ich wpływie na organizm - Każdy z nauczycieli otrzymał drogą mailową prezentacje do przedstawienia na lekcjach wychowawczych

13 Źródła i rola białka w żywieniu - Wykonano prezentację multimedialną na temat budowy i roli białek - Oplakatowano szkołę tematycznymi gazetkami - Wygłoszono przez radiowęzeł referat na temat roli białek w żywieniu Źródła i rola białka w żywieniu - Wykonano prezentację multimedialną na temat budowy i roli białek - Oplakatowano szkołę tematycznymi gazetkami - Wygłoszono przez radiowęzeł referat na temat roli białek w żywieniu

14 Wciąż czekamy na prace konkursowe !!!!!!!! ??????? Ogłoszenie konkursu na plakat promujący aktywny styl życia i zdrowe odżywianie. Zdjęcia do realizowanych działań znajdują się na stronie internetowej szkoły.

15 PODSUMOWANIE PROJEKTU – ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLAKATOWEGO


Pobierz ppt ""Szkoła dobrych praktyk" w Zespole Szkół Nr 1 w Puławach Racjonalne żywienie drogą do zdrowia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google