Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpieczeństwo w sieci

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpieczeństwo w sieci"— Zapis prezentacji:

1 Bezpieczeństwo w sieci

2 RODZAJE ZAGROŻEŃ: *hakerzy
*wirusy komputerowe *pornografia *strony o charakterze nacjonalistycznym, nazistowskim *spam (reklamy)

3

4 Twórcy wirusów zawsze dopasowują je do ludzkich przyzwyczajeń
Twórcy wirusów zawsze dopasowują je do ludzkich przyzwyczajeń. Szybkość rozsyłania się wirusów rośnie w zastraszającym tempie, właśnie dzięki internetowi. Dziś królują wirusy pocztowe. Ich dominacja nie potrwa jednak długo gdyż szybko rośnie liczba ataków wirusowo-hakerskich, tj. wzbogacenie wirusa o procedury mające na celu odbezpieczenie systemu. Zdaniem specjalistów nasilenie takich ataków przewyższy zagrożenia wynikające z „popularności” „robaków” pocztowych. Jednak najbardziej niepokojące jest pojawienie się połączenia wirusa z „robakiem”. Coś takiego samo się rozsyła, samo odbezpiecza systemy i otwiera zainfekowane komputery na atak e-włamywaczy. Te tzw. szczury (ang. RAT – Remote Access Troyan, czyli wirus, który działa jak koń trojański umożliwiając zdalny dostęp do komputera) potrafią informacje o zdobytym systemie (adres IP, loginy, hasła itp.) przesłać do swojego autora przez co dają nieograniczone możliwości do manipulowania danymi. Przykładem takich tworów są słynne już CodeRed i Nimda. Ten ostatni uznany został za arcydzieło programistyczne, a jego twórcy nigdy nie wykryto. Co gorsza , RAT-y mogą mutować, czyli zmieniać swój wewnętrzny kod. Do wykrycia takiego wirusa program antywirusowy potrzebuje dużej mocy obliczeniowej, gdyż nie może posiłkować się gotowymi próbkami kodu wirusa, bo ich nie ma.

5 Wydaje się , że ludzie są „skazani” na korzystanie z dobrodziejstw internetu z jego zaletami i wadami, mając wszakże na uwadze zagrożenia jakie ze sobą niesie. Korzystając z zasobów sieci i jej możliwości musimy pamiętać, że skutki niewłaściwego zachowania – brak czujności, głupie zabawy – mogą być niezwykle bolesne, jak np. żądanie wysokiego odszkodowania za skutki zarażenia systemu jakimś wirusem. To właśnie spotkało pewien zakład, którego pracownik „dla zabawy” wysłał wirusa swemu zatrudnionemu w banku koledze. W efekcie padła sieć bankomatów w całym kraju, a działalność banku niemal została sparaliżowana. Ten przykład pokazuje, że z internetu należy korzystać rozważnie i mądrze, a wtedy przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa przyniesie on wiele korzyści.

6 Te zasady to: 1. Zainstaluj program antywirusowy i regularnie uaktualniaj bazę sygnatur wirusów. 2. Zainstaluj firewall i utrzymuj go szczelnym, instalują wszystkie „łaty” do niego. 3. Sprawdź skanerem pobranym np. z , jak bardzo podatny na atak włamywaczy jest Twój komputer. 4. W programach pocztowych wyłącz okienko podglądu wiadomości. 5. Nie wierz w oferty szybkiego i łatwego wzbogacenia się. 6. Sprawdź, czy nie masz zainstalowanego spyware`u, np. aplikacją Ad-aware pobraną z witryny 7. Nim prześlesz anonimowy , zastanów się czy jest on wart przeczytania. 8. Nie instaluj programów niepewnego pochodzenia. 9. Czytaj uważnie komunikaty przeglądarki, a nie akceptuj wszystkiego w ciemno.

7 * * Daria Nikodem klasa IIIh


Pobierz ppt "Bezpieczeństwo w sieci"

Podobne prezentacje


Reklamy Google