Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpieczeństwo w sieci

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpieczeństwo w sieci"— Zapis prezentacji:

1 Bezpieczeństwo w sieci
Czyli, jak uchronić się przed zagrożeniami płynącymi z Internetu.

2 Na czym polega zagrożenie?
Wbrew pozorom największym zagrożeniem nie są wirusy niszczące system operacyjny, ale kradzież ważnych dla nas danych, chociażby numerów kart płatniczych lub loginów i haseł.

3 Rodzaje zagrożeń Wszelkiego rodzaju wirusy, trojany, robaki;
Włamania do komputera; Kradzież danych osobowych; Strony wyłudzające poufne informacje.

4 Czym są wirusy? Wirusy komputerowe można podzielić na kilka kategorii, w zależności od tego, co jest ich przeznaczeniem. Wyróżniamy: robaki – powielają się, często spowalniają pracę komputera; konie trojańskie – udają zwykłe programy, wykonują szkodliwe operacje; bomby logiczne – podobne do koni trojańskich, lecz aktywują się po pewnym czasie; keylogger'y – kopiują wszystko co wprowadzamy za pomocą klawiatury; spyware – programy szpiegujące.

5 Jak się uchronić przed wirusami?
Najskuteczniejszą metodą są zaktualizowane programy antywirusowe. Dobrym, darmowym programem jest Avast.

6 Skąd biorą się wirusy? Wirusy często dostają się do komputera poprzez przeglądarkę internetową. Internet Explorer wykazuje się dużą podatnością na tego typu ataki. Warto zainstalować alternatywną przeglądarkę np. Firefoksa bądź Operę. Przydatnym dodatkiem do Firefoksa jest „WoT”. Za jego pomocą użytkownicy oceniają stronę pod względem bezpieczeństwa, a następnie witryna zostaje odpowiednio sklasyfikowana. Wejście na niebezpieczną stronę poprzedzone jest ostrzeżeniem.

7 Co niesie ze sobą włamanie do komputera i jak się przed nim uchronić?
Włamania do komputera zdarzają się stosunkowo rzadko w porównaniu do innego typu zagrożeń. Zazwyczaj włamanie wiąże się z kradzieżą danych osobowych, czasem utratą danych z dysku. Do ochrony służą firewalle. Darmowym przykładem jest Comodo.

8 Kradzież danych osobowych - zabezpieczenia.
W przypadku takiego zagrożenia nie pomoże nam żaden program. Podstawa to mocne hasło. Dobrze jest nie podawać danych osobowych, jeżeli nie są potrzebne.

9 Jak działają fałszywe strony?
Zazwyczaj głównym celem fałszywych stron jest wyłudzanie haseł i numerów kont bankowych. Do złudzenia przypominają one prawdziwe strony banków. Adresy do nich otrzymujemy w fałszywych mailach.

10 Jak się przed tym bronić?
Najważniejsze to być czujnym. W razie jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się z bankiem w celu ustalenia oryginalności strony.

11 Domowa sieć WiFi – możliwości, zagrożenia
- Internet bez kabli w całym domu - możliwość połączenia dowolnej liczby komputerów - sieć dostępna jest dla urządzeń mobilnych Zagrożenia: - z niezabezpieczonej sieci mogą korzystać wszyscy obciążając nasze łącze internetowe - osoba która podłączy się do sieci może dokonać różnych szkód

12 Jak zabezpieczyć domową sieć WiFi?
Są dwie skuteczne i proste metody zabezpieczenia sieci WiFi. Pierwsza to zabezpieczenie jej hasłem, a druga to filtrowanie adresów MAC urządzeń z niej korzystających.

13 Koniec Tą prezentację oraz linki do pobrania wymienionych w niej programów znajdziesz na naszej szkolnej stronie


Pobierz ppt "Bezpieczeństwo w sieci"

Podobne prezentacje


Reklamy Google