Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wirusy komputerowe.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wirusy komputerowe."— Zapis prezentacji:

1 Wirusy komputerowe

2 Wirus komputerowy to program, który posiada zdolność samoczynnego powielania się i przenoszenia z jednego komputera na drugi bez wiedzy i poza kontrolą użytkownika. Wirusy komputerowe można scharakteryzować jako programy, które zostały celowo stworzone przez człowieka w celu utrudnienia pracy innym użytkownikom.

3 Drogi dostania się do komputera
Zarażone dyski miękkie (dyskietka, nośniki danych), dyski twarde. Zarażone programy. Internet Przeglądarki stron WWW (IExplorer) Programy typu P2P (Kazaa, EMula) Programy typu „chat” Poczta Inne (start z dyskietki, autostartujące CD, program instalujący coś automatycznie z internetu)

4 Działania wirusów Niszczenie danych (pliki, sektory dysków).
Efekty wizualne lub dźwiękowe. Blokowanie, spowalnianie działania systemu operacyjnego.

5 Typowe objawy zarażenia wirusem
Wolniejsze wczytywanie się programów, Pojawiające się lub znikające pliki, Zmiana rozmiaru pliku wykonywalnego lub programu, Nadmierna praca dysków twardych, Pojawiające się na ekranie nieznane napisy lub obiekty, Zmniejszenie się wolnej przestrzeni na dysku, Zmiana nazwy plików, Niedostępność dysku twardego, Polecenie Scandisk wskazuje niepoprawne wartości.

6 PODZIAŁ WIRUSÓW ZE WZGLĘDU NA SPOSÓB DZIAŁANIA

7 Robak kopiuje się z jednego komputera na drugi (robi to automatycznie)
przejmuje kontrolę nad funkcjami komputera, odpowiedzialnymi za przesyłanie plików lub informacji. powiela się w wielkiej liczbie. Na przykład robak może rozsyłać własne kopie do wszystkich osób, których adresy znajdują się w książce adresowej programu ; ich komputery zrobią to samo, nowe robaki rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Blokują sieci i mogą wydłużyć czas oczekiwania na wyświetlenie stron sieci Web w Internecie.

8 Koń trojański ukryty w programie kod, który sprawia, że program ten po uruchomieniu realizuje oprócz swoich funkcji także różne przykre dla użytkownika działania jak np. zawieszanie systemu operacyjnego, usuwanie plików bądź też wyświetlanie na ekranie różnych komunikatów. Trojany, w przeciwieństwie do wirusów, nie powielają się samodzielnie - "złapać" trojana można jedynie poprzez zainstalowanie na dysku komputera programu będącego nosicielem.

9 Retrowirusy są wirusami komputerowymi atakującymi programy antywirusowe mając na celu przeszkodzenie im w prawidłowym działaniu.

10 Bomby logiczne Są podobne do koni trojańskich, tyle, że koń trojański działa od razu, natomiast bomba logiczna swe destrukcyjne oblicze ukazuje tylko w określonym odpowiednimi warunkami czasie (najczęściej zależne od aktualnej daty lub liczby poprzednich wywołań programu).

11 Sposoby przenoszenia Załączniki pocztowe.
Dodatki do stron internetowych (ActiveX, Aplety Java). Dziury w MS Office – Word, Excel.

12 Metody walki z wirusami
Programy antywirusowe Praca cały czas programu antywirusowego. Aktualizacja bazy danych wirusów. Nie instalowanie niezamawianych podesłanych produktów.

13 Co zrobić po infekcji? Odciąć komputer od sieci.
Przeskanować komputer programem antywirusowym z aktualną bazą wirusów. Zebrać informacje na temat wirusa/robaka i jego usunięcia.

14 Jak zwiększyć bezpieczeństwo komputera?
Korzystaj z Centrum zabezpieczeń systemu Windows monitoruje i pozwala na zarządzanie ważnymi ustawieniami zabezpieczeń komputera, w tym zaporą firewall - (ang. firewall – "ściana ogniowa") – jeden ze sposobów zabezpieczania sieci i systemów przed intruzami; aktualizacjami automatycznymi oraz statusem oprogramowania antywirusowego) Stosuj oprogramowanie przeciwdziałające programom wywiadowczym (spyware) Twórz kopie zapasowe danych komputera, aby nie utracić ważnych plików

15 Aktualizacje zabezpieczeń systemu i oprogramowania
Dziury/luki w oprogramowaniu. Włączenie automatycznej aktualizacji systemu.


Pobierz ppt "Wirusy komputerowe."

Podobne prezentacje


Reklamy Google