Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Inwestując rozsądnie – pomnażasz swoje oszczędności.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Inwestując rozsądnie – pomnażasz swoje oszczędności."— Zapis prezentacji:

1 Inwestując rozsądnie – pomnażasz swoje oszczędności.

2 Oszczędzanie a inwestowanie
Tak gospodaruj pieniędzmi, by móc za tę samą kwotę kupić więcej. Pozwól rosnąć zaoszczędzonym pieniądzom. Zrezygnuj z konsumpcji dziś, na rzecz konsumpcji jutro. Zrezygnuj z konsumpcji dziś, na rzecz potencjalnie dużo większej konsumpcji jutro. Chroń to, co masz. Ponoś ryzyko w zamian za szansę na zysk. Inwestowanie to przeznaczenie części naszych środków na obarczone ryzykiem przedsięwzięcie, które może w przyszłości przynieść zysk większy niż te środki.

3 Dlaczego warto oszczędzać?
dzięki zgromadzonym oszczędnościom można pozwolić sobie na kupno rzeczy, których nie bylibyśmy w stanie sfinansować z naszych normalnych miesięcznych dochodów, zgromadzone oszczędności zwiększają poczucie stabilności finansowej – nie wszystkie wydatki jesteśmy w stanie przewidzieć lub zaplanować, po zakończeniu pracy zawodowej, zgromadzone oszczędności zapewniają dodatkowe źródło dochodu.

4 Rodzaje inwestycji

5 Cechy inwestycji rzeczowych
są kupowane ze względu na przewidywany wraz z upływem czasu wzrost ich wartości, ich zakup pochłania jednorazowo dużą kwotę, podczas kupowania nieruchomości, dzieł sztuki i kosztowności niezbędna jest specjalistyczna wiedza – nierzadko konieczne jest wykonanie szczegółowych ekspertyz, aby uniknąć oszustwa bądź zakupu falsyfikatu, przechowywanie i zabezpieczenie tych dóbr jest niewygodne i kosztowne – dotyczy to szczególnie dzieł sztuki, mogą wystąpić trudności z ich sprzedażą – czasem na korzystną ofertę trzeba czekać kilka lat – wyjątkiem jest złoto w postaci monet i sztabek, które można sprzedać niemal w każdym banku na całym świecie.

6 Obligacje Papiery wartościowe potwierdzające zaciągnięcie pożyczki przez emitenta u inwestora. Emitentem, czyli podmiotem wystawiającym obligacje, może być: Skarb Państwa (obligacje skarbowe), samorząd terytorialny (np. obligacje gmin), przedsiębiorstwo. Inwestor otrzymuje odsetki: jednorazowo, wraz z wkładem na koniec okresu pożyczki, regularnie, przeważnie co kwartał, przez cały okres jej trwania.

7 Akcje Papiery wartościowe potwierdzające udział inwestora w majątku przedsiębiorstwa. Podjęcie decyzji: wymaga czasochłonnego śledzenia rynku, umiejętności analitycznego myślenia, gruntownego przygotowania teoretycznego, i … szczęścia.

8 Giełda Papierów Wartościowych

9 Waluty Handel walutami można prowadzić w sposób tradycyjny:
Kupując walutę w kantorze i czekając kilka miesięcy na wzrost kursu. Kupując na międzynarodowym rynku walutowym FOREX, gdzie transakcje odbywają się całodobowo. Inwestowanie na międzynarodowym rynku wymaga: założenia konta (transakcje realizowane są za pomocą odpowiedniego oprogramowania za pośrednictwem Internetu), przelanie na konto gotówki, zazwyczaj w euro lub w dolarach.

10 Jednostki funduszy inwestycyjnych
Wyrażają udział w zgromadzonym przez otwarty fundusz inwestycyjny majątku. Jednostki uczestnictwa można zakupić: w banku, biurze maklerskim, u pośredników finansowych. Rodzaje funduszy: fundusze akcji, fundusze zrównoważone, fundusze stabilnego wzrostu, fundusze obligacje, fundusze rynku pieniężnego.

11 Lokaty bankowe o zmiennym oprocentowaniu, o stałym oprocentowaniu,
dynamiczne, progresywne, powiązane z funduszami inwestycyjnymi, rentierskie.

12 Dywersyfikacja Rozproszenie ryzyka, a zatem lokowanie swoich pieniędzy w różnych instrumentach finansowych.

13 Więcej informacji znajdziesz na:


Pobierz ppt "Inwestując rozsądnie – pomnażasz swoje oszczędności."

Podobne prezentacje


Reklamy Google