Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak zostać młodym emerytem?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak zostać młodym emerytem?"— Zapis prezentacji:

1 Jak zostać młodym emerytem?
Projekt edukacyjny Gra inwestycyjna DiAMEnT

2 Cel projektu Celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi do oszczędzania oraz pomnażania swoich dochodów. Gra symuluje aktualne możliwości pomnażania pieniędzy w Polsce (zbliżone oprocentowanie lokat, zysków na akcjach, rzeczywiste ryzyka, itp.).

3 Chcesz dowiedzieć się, jak tego dokonać?
My Ci wszystko pokażemy! Przygotowaliśmy dla Ciebie grę inwestycyjną „Diament”, w której nauczysz się, jak pomnażać swoje oszczędności.

4 „Diament” pokaże Ci, jak:
Inwestować na giełdzie (kupować i sprzedawać akcje). Korzystać z lokat bankowych i obligacji Skarbu Państwa. Zarabiać na kruszcach. Zabezpieczyć finansowo swoja przyszłość (np. stać się młodym emerytem).

5 Potęga procentu składanego
Jeśli będziesz przez 10 lat odkładał systematycznie po zł miesięcznie, to uzbierasz kwotę: zł (1000zl x 12 miesięcy x 10lat) Ale gdy zainwestujesz te pieniądze, np. na 10% w skali roku, to po 10 latach zgromadzisz: ,98 zł

6 Przekonaj się sam ZAGRAJ W GRĘ INWESTYCYJNĄ DIAMENT

7 Inwestycje w grze: Lokaty bankowe.
Akcje firm PITAGORAS S.A., EUKLIDES S.A, TALES S.A. Obligacje Skarbu Państwa. Kruszce (złoto, srebro, platyna).

8 Na lokatach bankowych:
Możemy zarobić do 5% w skali roku. Nie możemy stracić. W grze mamy dwa rodzaje: roczną (4%) i dwuletnią (5% w skali roku).

9 Na obligacjach Skarbu Państwa:
Możemy zarobić do 5% w skali roku. Możemy stracić zatrzymując się na górnym, czarnym polu. W grze mamy dwa rodzaje: dwuletnie (6% w skali roku) i pięcioletnie (7% w skali roku).

10 Na giełdzie i surowcach:
Średnioroczny zysk to 20%. Możemy zarobić jednorazowo nawet 10%. Możemy też stracić.

11 W skład rekwizytów gry wchodzą:
Plansza Plansze uczestników gry Karty akcji, kruszców Karty zdarzeń Pieniądze... – diamenciki Pionki (w kształcie diamentów!) Kostka sześcienna Kalkulator

12 Plansza

13 Karty akcji, kruszców - przykłady
AKCJA FIRMY TALES S.A. CENA NOMINALNA 200 D OBLIGACJA SKARBU PAŃSTWA 100 D AKCJA FIRMY EUKLIDES S.A. 500 D 1 SREBRNA MONETA 2000 D

14 Karty zdarzeń – przykłady
AKCJE FIRMY EUKLIDES S.A. WZRASTAJĄ O 10% PRZEGRAŁEŚ ZAKŁAD KAŻDEMU Z GRACZY DAJESZ PO 500 D OTRZYMUJESZ SPADEK PO ZMARŁEJ CIOCI 2000 D CENY ZŁOTA I SREBRA SPADAJĄ O 7%

15 Pieniądze (diamenciki) - wzory

16 Przebieg gry Ustawiamy na planszy pionki.
Ustalamy (losujemy) kolejność graczy. Uczestnicy decydują, gdzie chcą umieścić (zainwestować) pieniądze. Gracze chodzą pionkami po diamentowej planszy trafiając na pola, na których losują karty zdarzeń dot. akcji (pola zielone), kruszców (pola żółte), losowych (pola niebieskie); pola białe są neutralne.

17 Zasady gry Przed każdą kolejką gracze otrzymują 5 000 D.
Uczestnicy będąc w strefie dywidendy otrzymują dla swoich akcji premie pieniężne – losujemy kostką ile procent. Gracze mogą kupować lub sprzedawać akcje od innych graczy. Należy zachować min D w gotówce na zdarzenia losowe. Obliczenia wykonujemy na kalkulatorze z dokładnością 10 D (najniższy nominał).

18 Scenariusz gry Umowa: 2 kolejki – 1 rok życia.
Co rok zarabiamy i inwestujemy D. W pierwszym roku umieszczamy nasze pieniądze tylko na lokatach. W drugim roku możemy zakupić akcje pierwszej firmy PITAGORAS S.A. (np. mamy do dyspozycji 40 akcji po 200 D – licytujemy z innymi graczami). W trzecim roku dochodzą obligacje.

19 Scenariusz gry W czwartym roku możemy zakupić akcje drugiej firmy EUKLIDES S.A. (np. mamy do dyspozycji 100 akcji po 500 D). Od piątego roku inwestujemy w kruszce. W szóstym roku trzecia i ostatnia emisja akcji firmy TALES S.A. (np. 70 akcji po 1000 D) Można scenariusz uzupełniać według własnego upodobania.

20 Koniec gry W zależności od scenariusza gramy do osiągnięcia pewnego kapitału, np D. Gramy np. 20 lat (np. od 24. do 43. roku życia).

21 KRAKÓW - POWUZ IX - MATEMATYKA - GR. II
Autorzy projektu UCZNIOWIE: Łukasz Bebel, Klaudia Borowska, Jakub Iwanek, Łukasz Janeczko, Gabriela Łyszczarz, Adrianna Mączyńska, Arkadiusz Moskal, Krzysztof Sitko, Paweł Topór OPIEKA: mgr Jacek Wilk KRAKÓW - POWUZ IX - MATEMATYKA - GR. II ZSOI NR 4, UL. ŻABIA 20


Pobierz ppt "Jak zostać młodym emerytem?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google