Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KOMUNIKACJA NIEWERBALNA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KOMUNIKACJA NIEWERBALNA"— Zapis prezentacji:

1 KOMUNIKACJA NIEWERBALNA
Pojęcie komunikacji niewerbalnej Znaczenie komunikacji niewerbalnej Formy komunikacji niewerbalnej Mowa ciała i jej wpływ na komunikaty werbalne - ćwiczenia dr Grażyna Maciak

2 Pojęcie komunikacji niewerbalnej
Komunikacja niewerbalna odnosi się do wszelkich form komunikacji pozajęzykowej, w której znaczenia, przekazywane są, za pomocą różnych znaków, spoza repertuaru odnoszącego się do strukturalnych cech języków naturalnych. Znaki te, czy gesty lub „akty znaczące” mogą współtowarzyszyć wypowiedziom językowym. Komunikacja niewerbalna, to wszelkie zamierzone niezamierzone, pozasłowne przekazywanie informacji – to inaczej, mowa naszego ciała.

3 Znaczenie komunikacji niewerbalnej
Komunikacja niewerbalna spełnia następujące zadania: wspomaga komunikację werbalną poprzez dodanie jej wyrazistości i czytelności, funkcjonuje jako samodzielny środek przekazu, zaprzecza komunikacji werbalnej. Kody niewerbalne służą: odzwierciedlaniu stosunku człowieka do jego otoczenia społecznego, samo reprezentacji (wysyłanie komunikatów o swoim statusie społecznym, ekonomicznym, osobowości, sympatiach politycznych oraz innych aspektach), odgrywają ważną rolę w rytuałach (powitanie, pożegnanie, honorowe wręczanie nagród), podtrzymują komunikację werbalną, czynią ją bardziej kompletną.

4 Cechy komunikacji niewerbalnej
Ważną cechą komunikacji niewerbalnej jest to, że zachodzi często na poziomie podświadomości. Wiele osób zazwyczaj nie zdaje sobie sprawy, że oprócz przesyłania informacji w mowie, wysyła także różnego typu sygnały za pomocą swojego ciała. Sygnały te są nieodłącznym procesem komunikacji. Jedną z cech komunikacji niewerbalnej jest także to, że w przeważającej części przekazuje informacje dotyczące sfery emocjonalnej nadawcy i odnosi się również do emocji osoby odbierającej sygnały.

5 Ilość informacji przekazywanych w różnych kanałach komunikacyjnych:
mowa ciała 50% ton głosu 30% słowa 20% nadawca odbiorca Komunikacja niewerbalna ułatwia oraz umożliwia funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie.

6 Spójność przekazu W związku z tak istotną rolą „mowy ciała” w procesie komunikacji, warto pamiętać o spójności przekazu werbalnego i niewerbalnego. Jeżeli przekazujemy pewną informacje o sobie – to ta informacja, powinna być przekazana, również za pomocą kanału niewerbalnego, czyli winny przekazowi towarzyszyć takie sygnały jak: pewny glos, otwarta postawa ciała, spojrzenie prosto w oczy rozmówcy itp. W procesie komunikacji liczy się bowiem spójność przekazu. Jeśli ciało będzie wysyłało przekaz odwrotny do informacji zawartej w słowach, to rozmówca nieświadomie może zaufać komunikatowi niewerbalnemu. Brak spójności jest sygnałem ostrzegawczym dla otoczenia.

7 Formy komunikacji niewerbalnej

8 dystans Dystans to odległość pomiędzy partnerami interakcji. Informuje nas o stosunkach wzajemnych między nimi. Skracanie dystansu, zbliżanie się do siebie - jest znakiem zbliżania psychicznego. Oddalanie się, stanowi oznakę utraty kontaktu. Strefy dystansu OSOBA Strefa intymna – do 40 cm Strefa osobista – do 120 cm Strefa socjalna – do 360 cm Strefa otwarta – od 360 cm

9 postawa Kolejną formą komunikacji niewerbalnej jest postawa, czyli to, jakie pozycje przyjmuje ciało podczas stania lub siedzenia. Nawet pobieżna obserwacja innych ludzi, może pokazać, ile informacji niesie z sobą ułożenie ciała. Postawa może być otwarta i zamknięta.

10 postawa otwarta Postawa otwarta - polegająca na zwróceniu się całym ciałem na wprost, bez krzyżowania rąk i stóp - oznacza otwartość na kontakt i wymianę informacji, a także zainteresowanie rozmówcą i pewność siebie. Taka postawa jest najbardziej dogodna w trakcie prowadzenia negocjacji, gdyż eliminuje dominację, a wyraża partnerstwo między stronami rozmów.

11 postawa zamknięta Postawa zamknięta - jest przeciwieństwem postawy otwartej. Nazywa się ją także postawą pokorną. Przyjmują ją często osoby zdominowane. Może także wyrażać niepokój, niechęć do rozmowy lub unikanie bezpośredniego kontaktu lub konfrontacji. Charakteryzuje się np. pochylaniem całego ciała i skuleniem ramion, tak jakby ta osoba chciała ochronić się przed ciosem.

12 elementy postawy otwartej i zamkniętej
POSTAWA OTWARTA POSTAWA ZAMKNIĘTA Postawa wyprostowana Plecy wyprostowane Łopatki ściągnięte na plecach Głowa podniesiona Wzrok skierowany prosto przed siebie Ręce swobodnie opuszczone wzdłuż ciała Ciało lekko pochylone Plecy przygarbione Skulone ramiona Opuszczona głowa Spuszczony wzrok Ręce zaplecione na piersiach

13 Rys.1 Zachowanie dystansu

14 Rys.2 Agresywność

15 Rys.3 Samokontrola i brak zaufania

16 Rys.4 Stanowczość

17 Rys.5 Zmieszanie

18 Rys.6 Szczerość

19 Rys.7 Pewność siebie

20 Rys.8 Zmieszanie

21 Rys.9 Wątpliwość

22 Rys.10 Wątpliwość

23 Rys.11 Sprzeciw

24 Rys.12 Znudzenie

25 Rys.13 Pewność siebie

26 mimika Mimika, to wszystkie zmiany, które można zaobserwować na ludzkiej twarzy Mimika przesyła informacje dotyczące naszego stanu emocjonalnego. Szczegółowe badania nad ekspresją twarzy i jej interpretacją doprowadziły do stwierdzenia, że o ile można stosunkowo łatwo opanować postawę swojego ciała i gestykulacje, a następnie wyrażać nimi świadomie wybrane emocje, o tyle kontrolowanie muskulatury twarzy jest bardzo trudne. Oczy – przesyłają wiele informacji dotyczących stanu emocjonalnego np.: gniew lub smutek, które interpretujemy z pakietu danych tj. układ brwi, kierunek spojrzenia i szerokość źrenic. Układ brwi – uniesione do góry oznaczają niedowierzanie, a obniżone zakłopotanie, ściągnięte do środka to oznaka złości. Usta – uniesione lub opuszczone kąciki ust mogą sygnalizować zadowolenie lub jego brak. Drżenie dolnej wargi oznaczają wrogość.

27 gesty O znaczeniu tego elementu komunikacji niewerbalnej świadczyć może fakt, że liczba wykonywanych gestów może wpływać na postrzeganie danej osoby jako bardziej lub mniej wiarygodnej. Im więcej gestów wykonuje osoba mówiąca, tym słuchacze bardziej są skłonni jej wierzyć. Jest tak ponieważ im bardziej się zaangażujemy emocjonalnie tym więcej gestów wykonujemy. Gestykulacja to ogół ruchów głównie rąk, a także głowy i pozostałych części ciała wspomagających mowę i ułatwiający komunikowanie się ludzi nie rozumiejących wzajemnie swoich języków. Kiedy mówimy nieustannie poruszamy rękami, głową ale też całym ciałem. Ruchy te są skoordynowane z mową i stanowią część całościowego procesu komunikowania się.

28 Przykładowe interpretacje gestów
Ramiona Wzruszanie ramionami Wychylanie ramion do przodu Garbienie się Skulenie ramion do przodu Lekceważenie lub brak zdecydowania Otwarcie Brak motywacji do kontaktu Zamykanie się w sobie Ręce i dłonie Ręce skrzyżowane, „zamknięte ręce” Dłonie drżące Nadgarstki rozluźnione Ręce sztywne, dłonie nieruchome Zaciśnięte pięści Palce bębniące po stole Opór, niechęć, unikanie porozumienia Tłumiona złość lub lęk Otwartość, zainteresowanie Napięcie, stres Silna złość, hamowana agresja Lekceważenie lub pośpiech Nogi i stopy Stopy spokojnie oparte o podłoże Krzyżowanie lub szerokie rozstawienie nóg Nerwowe ruszanie lub pukanie stopą Nogi i stopy usztywnione Pewność siebie Duża pewność siebie Niepokój, napięcie, zniecierpliwienie

29 kontakt wzrokowy Kontakt wzrokowy z drugą osobą jest najczęściej pierwszym kontaktem, wejściem w interakcję. Utrzymywanie tego kontaktu podczas rozmowy jest sygnałem gotowości do komunikacji dla strony przeciwnej, przejawem uwagi i zainteresowania. Uciekanie wzrokiem na boki, spuszczenie oczu i inne przerwy w kontakcie wzrokowym mogą być odbierane jako wycofywanie lub unikanie tematu. Ponadto uporczywe wpatrywanie się oznacza nieugiętość, sztywność myślenia lub niepokój.

30 Różnice kulturowe w komunikacji niewerbalnej
Mowa ciała w procesie komunikacji oprócz uwarunkowań genetycznych zależy także od typu kultury, w której wychował się i przebywał człowiek, gdyż kultura wpływa na samo znaczenie dużej ilości sygnałów niewerbalnych. Dotyczy to zarówno gestykulacji, postawy, jak i głosu lub mimiki.

31 Rys. 14 Europa – pochwała, „O.K.” Francja – zero Japonia - pieniądze

32 Rys. 15 Cały świat – świetnie Japonia – mężczyzna, pięć

33 Rys. 16 Włochy – przysięgam Libia - przysięgam

34 Rys. 17 USA – wiem co robię Rosja, Holandia - wariat

35 Rys. 18 Cały świat – żartobliwa obraza Portugalia – nie mam pieniędzy

36 Rys. 19 Belgia, Niemcy – obelga seksualna
Portugalia, Brazylia – obrona Rosja, Polska – „figa z makiem”, nic nie dostaniesz

37 KONIEC Dr Grażyna Maciak


Pobierz ppt "KOMUNIKACJA NIEWERBALNA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google