Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Krótki kurs komunikacji niewerbalnej Zapraszam Zasada 10x30x60 skuteczność naszego przekazu w 10% zależy od tego co mówimy w 30% jest konsekwencją tego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Krótki kurs komunikacji niewerbalnej Zapraszam Zasada 10x30x60 skuteczność naszego przekazu w 10% zależy od tego co mówimy w 30% jest konsekwencją tego."— Zapis prezentacji:

1

2 Krótki kurs komunikacji niewerbalnej Zapraszam

3 Zasada 10x30x60 skuteczność naszego przekazu w 10% zależy od tego co mówimy w 30% jest konsekwencją tego jak mówimy (ton głosu, sposób artykułowania, precyzja wypowiedzi) w 60% zależy od mowy ciała, a więc zachowań towarzyszących rozmowie i sygnalizujących nasze nastawienie psychiczne.

4 Komunikacja niewerbalna To forma porozumiewania się, która nie opiera się wyłącznie na słowach lub symbolach słów lecz skupia się na wykorzystaniu zachowań niewerbalnych jako sposobie przekazu. Za pomocą wyrazu twarzy czy ruchów przekazujemy nasze myśli i uczucia a także wnioskujemy z nich o myślach i uczuciach innych ludzi

5 Komunikacja niewerbalna Komunikacja niewerbalna to: Mimika twarzy Kinezjetyka Proksemika Parajęzyk

6 Twoja twarz nigdy nie kłamie! Twoja twarz nigdy nie kłamie! Elementy języka twarzy: Oczy Nos Broda Uszy Czoło Skóra Włosy (jako potrzeba dekoracji) Ogólne gesty trzymania głowy

7 Kinezjetyka Kinezjetyka zajmuje się: Pozycjami ciała Postawą Gestami Innymi ruchami ciała

8 Parajęzyk Parajęzyk obejmuje Głosowe lecz niewerbalne aspekty porozumiewania się- wysokość i natężenie głosu, tempo mówienia, wahania, błędy, zakłócenia płynności mowy (dźwięki niejęzykowe, jak śmiech, ziewanie)

9 Proksemika Proksemika zajmuje się przestrzenną odległością między ludźmi, którzy wchodzą w interakcje, jak również ich stosunkiem do siebie, przejawiającym się w kontakcie dotykowym i wzrokowym

10 Powyżej 3,6 m 1,2 – 3,6 m 46 cm –1,2 m15 – 45 cm Strefa publiczna Strefa społeczna Strefa osobistaStrefa intymna Strefy dystansu między ludźmi

11 Ważną umiejętnością jest odpowiednia interpretacja usadowienia partnerów w czasie rozmów Przyjacielsko w rogu- to najkorzystniejsza pozycja do rokowań. Atmosfera jest luźna i przyjazna. Nikt nie czuje się bezpośrednio atakowany, ponieważ wzrok można kierować w dowolną stronę.

12 Ważną umiejętnością jest odpowiednia interpretacja usadowienia partnerów w czasie rozmów Po jego stronie- kto chce usiąść po lewej stronie gościa, powinien czynić to tylko wówczas, gdy wstępne potyczki już są rozegrane, wspólne stanowisko uzgodnione, a do omówienia pozostały już tylko szczegóły

13 Ważną umiejętnością jest odpowiednia interpretacja usadowienia partnerów w czasie rozmów Oko w oko- niemal od początku atmosfera konfrontacji. W czasie takiej rozmowy może łatwo pojawić się wrogi ton. Kto tak zasiada w stosunku do drugiej osoby, daje jej do zrozumienia, że nie będzie unikał rozprawy.

14 Ważną umiejętnością jest odpowiednia interpretacja usadowienia partnerów w czasie rozmów Brak zainteresowania-ta tzw. niezależna pozycja, zdradza niewielkie zainteresowanie bądź zupełny brak pewności siebie. Osoba zajmująca takie miejsce daje rozmówcy do zrozumienia,że nie chce mieć z nim do czynienia.

15 Dobre rady zawsze w cenie

16 Kilka dobrych rad Wyraz twojej twarzy Staraj się zwrócić do rozmówcy całą twarzą. Jeśli Twój rozmówca zmieni położenie "podążaj za nim".

17 Dobre rady cd. Kontakt wzrokowy Utrzymuj cały czas z rozmówcą kontakt wzrokowy. Nie unikaj wzroku rozmówcy, ale też nie wpatruj się uporczywie w oczy drugiej osoby, gdyż może to ją krępować.

18 Dobre rady cd. Uśmiech Uśmiechaj się życzliwie. Sygnalizuj rozmówcy uśmiechem, gdy mówi o sprawach dla Ciebie ciekawych i ważnych.

19 Zapamiętaj! Otwarta postawa Nie krzyżuj rąk i nóg, nie zaciskaj dłoni (np. na długopisie), nie kul się, nie rób (np. z notatnika) bariery między Tobą a pracodawcą. Nie chowaj głowy w ramiona. Takie zachowanie Twój rozmówca może odebrać jako niechęć lub opór przed tym, co mówi.

20 Zapamiętaj! Pozycja ciała Pochyl się lekko w stronę rozmówcy. To sygnalizuje, że utrzymujesz kontakt, że mówi on rzeczy interesujące. Twoje odchylenie do tyłu może być odebrane jako dezaprobata. Sztywna postawa może sprawiać wrażenie napięcia, niepewności, przeżywanego stresu.

21 Zapamiętaj! Gestykulacja Zarówno ruchy głowy tzw. kiwanie głową, jak i potakiwanie: "tak", "właśnie", "mhm" mogą stanowić zachętę dla rozmówcy do kontynuowania wypowiedzi. Dzięki temu masz szansę na uzyskanie dalszych - ważnych dla Ciebie informacji.

22 Zapamiętaj! Gesty rąk wokół twarzy Osoba mówiąca nieprawdę zakrywa ręką usta, pociera nos lub oko. Jeżeli nie chce wypowiadać zbyt zobowiązujących słów, to tworzy barierę z rąk zakrywając nimi dolną połowę twarzy. Gdy chce dodać sobie pewności, często pociera palcami podbródek. Rozmówca pokazuje swoją niechęć kładąc rękę na czole lub obejmując dłońmi głowę. Jeśli ma ochotę przerwać mówiącemu, to podnosi do ust palec wskazujący.

23 Zapamiętaj! Gesty rąk z reakcjami ciała Gdy zobaczymy, że nasz rozmówca poprawia krawat, spodnie, marynarkę lub strzepuje niewidoczny pyłek, powinniśmy przerwać dyskusję, ponieważ osoba ta niechętnie ją prowadzi. Gdy bawi się swoimi okularami, nie dopuszcza do jakiegokolwiek porozumienia. Jeśli rozmowa odbywa się stojąc, a rozmówca ma ręce splecione i mocno wyprostowaną postawę, to znaczy, że jest przygotowany do obrony. Osoba przyjacielsko do nas nastawiona uśmiecha się od czasu do czasu, patrzy w oczy a ręce trzyma spokojnie.

24 Zapamiętaj! Co pokazuje ułożenie nóg? Jeżeli osoba stojąc ma skrzyżowane nogi, oznacza że jest spięta, ale zadowolona z kontaktu. Gdy usiądzie zakładając nogę na nogę, rękę ułoży na oparciu kanapy, pokaże, że jest otwarta i pozytywnie nastawiona do towarzystwa. Jeżeli kobieta jest skryta i nieśmiała, to często siada ze skrzyżowanymi nogami, tak, że jedna jest zupełnie schowana za drugą, a ręce są sztywno oparte o siedzenie. Kokietką jest kobieta, która siedzi z podwiniętym kolanem. Jeśli ktoś siedzi ze stopami rozchylonymi to jest sumienny i punktualny. Ktoś, kto siedzi naturalnie ze złączonymi nogami jest dokładny, solidny i refleksyjny.

25 Najczęściej spotykane gesty i ich interpretacja Zastanawianie się, rozmyślanieDłoń na policzku Obronność, wycofanie Ramiona skrzyżowane na klatce piersiowej Znudzenie Siedzenie z nogą założoną na nogę i kopanie w powietrze Mobilizacja, agresjaTrzymanie rąk na biodrach Pewność siebieEnergiczny, wyprostowany chód INTERPRETACJA SYGNAŁY NIEWERBALNE

26 Najczęściej spotykane gesty i ich interpretacja Negatywna ocena Szczypanie nasady nosa, oczy zamknięte Szczerość, otwartość, niewinność Otwarte dłonie Pewność siebie, poczucie dominacji Siedzenie z rękoma założonymi za głową i skrzyżowanymi nogami Oczekiwanie Zacieranie rąk Strach, niepewnośćSiedzenie ze ściśniętymi nogami Odmowa, wątpliwości, kłamstwoDotykanie i lekkie tarcie nosa

27 I krótka powtórka Patrzmy na twarz swojego rozmówcy, jeśli sprawia nam trudność patrzenie w oczy, skupmy wzrok na jego ustach. Okazujmy zainteresowanie tym, co mówi. Możemy do tego wykorzystać całe spektrum gestów (uśmiech, potakiwanie głową, ułożenie ciała wyrażającym zainteresowanie i zrozumienie itp.) i dźwięków paralingwistycznych ( mhy, ach itp.). Wybierzmy odpowiedni dystans, który preferuje nasz rozmówca. Odzwierciedlajmy jego postawę i gesty. Nie przerywajmy, bądźmy cierpliwi, dopytujmy o szczegóły. Trzymajmy się tematu, który podjął rozmówca.

28 Powodzenia! Pamiętaj jednak, żeby nie odczytywać pojedynczych gestów (tak, jak słów wyrwanych z kontekstu) lecz ujmować całość przekazu (czyli słowa, gesty, mimika itd.)


Pobierz ppt "Krótki kurs komunikacji niewerbalnej Zapraszam Zasada 10x30x60 skuteczność naszego przekazu w 10% zależy od tego co mówimy w 30% jest konsekwencją tego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google