Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KOMUNIKACJA NIEWERBALNA Mateusz Hallmann Robert Preihs Ola Srok Patrycja Lietzau Weronika Kamińska Piotr Szornak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KOMUNIKACJA NIEWERBALNA Mateusz Hallmann Robert Preihs Ola Srok Patrycja Lietzau Weronika Kamińska Piotr Szornak."— Zapis prezentacji:

1

2 KOMUNIKACJA NIEWERBALNA Mateusz Hallmann Robert Preihs Ola Srok Patrycja Lietzau Weronika Kamińska Piotr Szornak

3 Komunikacja niewerbalna każda komunikacja inna niż słowa. Dotyczy wszystkich ludzkich zachowań, postaw i obiektów, innych niż słowa, które komunikują wiadomości i posiadają wspólne społeczne znaczenie.

4 Sygnał niewerbalny Jakiekolwiek ludzkie zachowanie; Przedmiot wykorzystywany przez ludzi; Drapanie się po głowię, zmarszczenie brwi mogą powiedzieć innym że jesteś zdezorientowany lub zdziwiony.

5 Funkcje komunikacji niewerbalnej 1. Zastępowanie słów i powtarzanie; 2. Uzupełnianie i akcentowanie słów; 3. Regulowanie interakcji; 4. Zaprzeczanie słowom.

6 Komunikacja niewerbalna często występuje wraz z komunikacją werbalną Czym różnią się komunikacja niewerbalna a język?

7 Typy przekazów niewerbalnych 1. Mowa ciała 1. Ruchy ciała i postawa 2. Gesty 3. Wyraz twarzy 4. Kontakt wzrokowy 2. Wygląd fizyczny i pierwsze wrażenie 3. Dotyk 4. Głos 5. Czas i przestrzeń 1. Zegar 2. Środowisko 3. Dystans

8 Mowa ciała czyli jak ludzie komunikują się przez ruch, postawę, gesty oraz twarz i oczy.

9 Ruchy ciała i postawa 1. jak ludzie postrzegają relacje władzy; 2. jak sami czują sie w danej sytuacji; 3. co odczuwają w stosunku do tematu interakcji.

10

11 Gesty Duże i małe ruchy dłońmi i rękoma. Dzieci niewidome kiedy mówią używają gestów w takim samym stopniu jak dzieci widzące.

12 Wyraz twarzy służy do ujawniania uczuć i emocji.

13 Kontakt wzrokowy okulezja- stosowne i skuteczne wykorzystanie kontaktu wzrokowego, korzystnie wpływa na to czy osoba jest postrzygana jako wiarygodna, dynamiczna, lubiana i przekonująca.

14 Czy ludzkie zachowania niewerbalne są skutkiem wychowania czy natury(geny)?

15 Pierwsze wrażenie ubranie, styl uczesania, biżuteria i ozdoby osobiste - przekazują informacje na temat naszego statusu, pozycji życiowej a nawet przekonań i wartości. Eric Harris i Dylan Klebold, odpowiedzialni za strzelaninę w szkole Columbie w Littleton, Kolorado w 1988 nosili długie, czarne trenczowe płaszcze jako symbol przynależności do gangu Trench Coat Mafia. Czy ulegacie pierwszemu wrażeniu?

16 Dotyk forma komunikacji niewerbalnej przez badaczy społecznych nazywana haptyką. pomaga wnioskować o charakterze relacji. rytuał społeczny- "cześć" "do widzenia" = uścisk dłoni, objęcia pocałunki.

17 Głos Parajęzyk = wokalika = wokalizacja - zawiera wszystkie niewerbalne elementy dotyczące wykorzystania głosu. Składowe głosu wpływające na kompetencję komunikacyjną: szybkość wysokość intensywność

18 Czas i przestrzeń Zegar Chronomika – intencjonalne i nieintencjonalne wykorzystanie czasu w komunikacji. czas uważany za cenny = szacunek dla innych może być komunikowany przez "nietracenie" czyjegoś czasu i punktualność.

19 Środowisko środowisko fizyczne, rzeczywiste miejsce, w którym zachodzi komunikacja, wpływa na to jak ludzie się czują, a co za tym idzie jak się komunikują.

20 Dystans Proksemika bada to, jak ludzie przemieszczają sie i jak wykorzystują przestrzeń w komunikowaniu się. Odnosi się zarówno do przestrzeni osobistej jak i terytorialności(jak ludzie wyznaczają granice samym sobie).

21 Dlaczego komunikacja niewerbalna jest ważna?

22 Komunikacja niewerbalna Niezbędna do budowania wzajemnego zrozumienia; Ludzie zwracają na nią dużą uwagę; Niezbędna do kompetentnej komunikacji; Kiedy wiadomości werbalne i niewerbalne przeczą sobie nawzajem, wtedy traktujemy wiadomości niewerbalne jako prawdziwe.

23 Czy wiesz, że… Kobiety częściej nawiązują kontakt wzrokowy, uśmiechają i potakują głową; Mężczyźni bardziej interesują się treścią.

24

25

26

27

28

29


Pobierz ppt "KOMUNIKACJA NIEWERBALNA Mateusz Hallmann Robert Preihs Ola Srok Patrycja Lietzau Weronika Kamińska Piotr Szornak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google