Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KOMUNIKACJA NIEWERBALNA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KOMUNIKACJA NIEWERBALNA"— Zapis prezentacji:

1 KOMUNIKACJA NIEWERBALNA
Mateusz Hallmann Robert Preihs Ola Srok Patrycja Lietzau Weronika Kamińska Piotr Szornak

2 Komunikacja niewerbalna
„każda komunikacja inna niż słowa”. Dotyczy wszystkich ludzkich zachowań, postaw i obiektów, innych niż słowa, które komunikują wiadomości i posiadają wspólne społeczne znaczenie.

3 Sygnał niewerbalny Jakiekolwiek ludzkie zachowanie;
Przedmiot wykorzystywany przez ludzi; Drapanie się po głowię, zmarszczenie brwi mogą powiedzieć innym że jesteś zdezorientowany lub zdziwiony.

4 Funkcje komunikacji niewerbalnej
Zastępowanie słów i powtarzanie; Uzupełnianie i akcentowanie słów; Regulowanie interakcji; Zaprzeczanie słowom.

5 Komunikacja niewerbalna często występuje wraz z komunikacją werbalną
Czym różnią się komunikacja niewerbalna a język?

6 Typy przekazów niewerbalnych
Mowa ciała Ruchy ciała i postawa Gesty Wyraz twarzy Kontakt wzrokowy Wygląd fizyczny i pierwsze wrażenie Dotyk Głos Czas i przestrzeń Zegar Środowisko Dystans

7 Mowa ciała czyli jak ludzie komunikują się przez ruch, postawę, gesty oraz twarz i oczy.

8 Ruchy ciała i postawa jak ludzie postrzegają relacje władzy;
jak sami czują sie w danej sytuacji; co odczuwają w stosunku do tematu interakcji.

9

10 Gesty Duże i małe ruchy dłońmi i rękoma.
Dzieci niewidome kiedy mówią używają gestów w takim samym stopniu jak dzieci widzące.

11 Wyraz twarzy służy do ujawniania uczuć i emocji.

12 Kontakt wzrokowy okulezja- stosowne i skuteczne wykorzystanie kontaktu wzrokowego, korzystnie wpływa na to czy osoba jest postrzygana jako wiarygodna, dynamiczna, lubiana i przekonująca.

13 Czy ludzkie zachowania niewerbalne są skutkiem wychowania czy natury(geny)?

14 Pierwsze wrażenie ubranie, styl uczesania, biżuteria i ozdoby osobiste - przekazują informacje na temat naszego statusu, pozycji życiowej a nawet przekonań i wartości. Eric Harris i Dylan Klebold, odpowiedzialni za strzelaninę w szkole Columbie w Littleton, Kolorado w 1988 nosili długie, czarne trenczowe płaszcze jako symbol przynależności do gangu Trench Coat Mafia . Czy ulegacie pierwszemu wrażeniu?

15 Dotyk forma komunikacji niewerbalnej przez badaczy społecznych nazywana haptyką. pomaga wnioskować o charakterze relacji. rytuał społeczny- "cześć" "do widzenia" = uścisk dłoni, objęcia pocałunki.

16 Składowe głosu wpływające na kompetencję komunikacyjną:
Parajęzyk = wokalika = wokalizacja - zawiera wszystkie niewerbalne elementy dotyczące wykorzystania głosu. Składowe głosu wpływające na kompetencję komunikacyjną: szybkość wysokość intensywność

17 Czas i przestrzeń Zegar
Chronomika – intencjonalne i nieintencjonalne wykorzystanie czasu w komunikacji. czas uważany za cenny = szacunek dla innych może być komunikowany przez "nietracenie" czyjegoś czasu i punktualność.

18 Środowisko środowisko fizyczne, rzeczywiste miejsce, w którym zachodzi komunikacja, wpływa na to jak ludzie się czują, a co za tym idzie jak się komunikują.

19 Dystans Proksemika bada to, jak ludzie przemieszczają sie i jak wykorzystują przestrzeń w komunikowaniu się. Odnosi się zarówno do przestrzeni osobistej jak i terytorialności(jak ludzie wyznaczają granice samym sobie).

20 Dlaczego komunikacja niewerbalna jest ważna?

21 Komunikacja niewerbalna
Niezbędna do budowania wzajemnego zrozumienia; Ludzie zwracają na nią dużą uwagę; Niezbędna do kompetentnej komunikacji; Kiedy wiadomości werbalne i niewerbalne przeczą sobie nawzajem, wtedy traktujemy wiadomości niewerbalne jako prawdziwe.

22 Czy wiesz, że… Kobiety częściej nawiązują kontakt wzrokowy, uśmiechają i potakują głową; Mężczyźni bardziej interesują się treścią.

23

24

25

26

27

28 KONIEC


Pobierz ppt "KOMUNIKACJA NIEWERBALNA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google