Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Napięcie emocjonalne i stres

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Napięcie emocjonalne i stres"— Zapis prezentacji:

1 Napięcie emocjonalne i stres
mgr Marta Iwaniuk

2 Emocje W życiu każdego człowieka, niezależnie od jego wieku, emocje odgrywają ogromną rolę. Uczucia są ważną częścią składową decyzji, podjęcia czynności lub unikania ich, motywują nas do określonej działalności.

3

4 Emocje W psychologii wyróżnia się sześć podstawowych emocji:
- złość/gniew radość/szczęście smutek/żal zdziwienie/zaskoczenie wstręt strach/lęk

5

6 Pięć składników emocji :
zmiany fizjologiczne (szczególnie pobudzeniu autonomicznego układu nerwowego - np. przyspieszenie bicia serca, zmiany ciśnienia krwi), ekspresja emocji w zachowaniu (zmiana postawy, gesty, uśmiech, marszczenie brwi), konsekwencje w zewnętrznym działaniu (reakcja na źródło emocji -np. zaciskanie pięści, ucieczka), aspekty poznawcze (świadomość lub ocena sytuacji jako korzystnej lub niekorzystnej - np. postrzeganie jako zagrożenie, niebezpieczeństwa, niepewności lub przyjemności) doznania subiektywne (różne nasilenie afektu, doznania go jako przyjemnego lub przykrego).

7 Stres Stres to różnego rodzaju relacje, wyzwania, które stawia nam otoczenie, życie każdego dnia. Szczególnie w sytuacjach dla nas nowych i niespodziewanych, czego nie możemy kontrolować, czy nie mamy możliwości kontrolowania.

8 A małe codzienne stresy organizują życie!
Pamiętajmy, że zarówno pozytywne i negatywne wydarzenia w naszym życiu wywołują stres. A małe codzienne stresy organizują życie!

9 Stres dziecka Konflikty w domu i szkole (rówieśnicy, nauczyciele)
Wygórowane wymagania rodziców Zmiana środowiska - szkolnego, otoczenia Duża ilość zajęć – kończą się po godzinie 15:00 ; 45 minut w jednej pozycji w ławce

10 Pozytywny stres powoduje, że jesteśmy:
czujniejsi żwawsi zmotywowani gotowi do działania skoncentrowani zmobilizowani To wpływa na nasze działania, które wypadają lepiej niż zwykle.

11 Negatywne stres Długotrwały O silnym natężeniu
Wpływa na pojawianie się objawów somatycznych oraz obniża naszą odporność. Odpowiedzialny jest za obniżenie: nastroju, lęki, depresje. Odpowiedzialny jest za choroby: wrzodowe, serca, ciśnienia oraz nowotworowe.

12 Walka ze stresem „Wypowiedziane problemy przyjmują właściwe rozmiary, przestają być potworami w naszej wyobraźni.”

13 Walka ze stresem Pozytywne myślenie z mniejszy stres [nie należy tracić czasu i energii na to - na co nie mamy już najmniejszego wpływu] pomocne jest myślenie o rozwiązaniach, wyobrażaniu sobie sposobów rozwiązania problemu Błędy walki ze stresem to: unikanie źródła stresu, zaprzeczanie problemom Samodzielność uczy i pomaga umiejętnie walczyć ze stresem

14 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Napięcie emocjonalne i stres"

Podobne prezentacje


Reklamy Google