Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BUCURESTI BUKARESZT.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BUCURESTI BUKARESZT."— Zapis prezentacji:

1 BUCURESTI BUKARESZT

2 Bukareszt (rum. Bucureşti, cyg. Bukureshta, bułg. Букурещ) stolica oraz centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Dymbowicą.

3 Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z roku 1459.
Status stolicy kraju Bukareszt uzyskał w 1862. Przez XIX i XX wiek przeszło wiele zmian i stało się centrum kulturalnym i medialnym Rumunii. Eklektyczna architektura, która stanowi mieszankę zabudowy historycznej, socrealistycznej oraz nowoczesnej odzwierciedla historię miasta. W okresie międzywojennym Bukareszt uzyskał przydomek Małego Paryża (Micul Paris). Duża część śródmieścia została zniszczona podczas działań wojennych, trzęsień ziemi oraz wprowadzania w życie programu systematyzującego Nicolae Ceauşescu. Obecnie miasto przeżywa rozwój ekonomiczny i gospodarczy.

4

5 Pałac Parlamentu

6 Pałac Parlamentu (rum. Palatul Parlamentului) − budynek rządowy, dawniej znany jako Pałac Ludowy (rum. Casa Poporului), obecnie jest jednym z największych budynków na świecie.

7 Pałac Parlamentu Rozpoczęcie budowy pałacu wymagało rozbiórki około 7 km² centrum starego miasta i przesiedlenia około ludzi z terenu planowanej budowy. Wyburzenia rozpoczęto w 1980 roku, objęły one kilka kwartałów kamienic oraz kilkanaście budynków sakralnych. Łączna powierzchnia zabudowy wynosi 65 tysięcy m². Budynek podzielony jest na 3 części, każda z nich różni się przeznaczeniem. Pałac posiada około 1100 pomieszczeń, w 440 z nich mieszczą się biura, ponadto znajduje się tu 30 wielofunkcyjnych sal (największa z nich ma 16 m wysokości i kubaturę 2200 m³), 4 restauracje, 3 biblioteki, dwa parkingi podziemne, jedna sala koncertowa. Pałac posiada 12 nadziemnych kondygnacji, pod ziemią znajduje się osiem poziomów, z których cztery wciąż nie są wdrożone do eksploatacji. Budowla wykonana jest w całości z materiałów pochodzących z Rumunii. Podczas budowy zużyto milion metrów sześciennych marmuru pochodzącego z Transylwanii, trzy i pół tysiąca ton kryształu do skonstruowania 480 żyrandoli (największy z nich waży 2,5 tony), na sufitach zamontowano 1409 mniejszych punktów świetlnych, wykorzystano 700 tysięcy ton stali i brązu do wykonania monumentalnych drzwi i okien, do pokrycia drewnianych posadzek i parkietów zużyto 900 tysięcy m³ drewna. Ponadto wnętrze upiększono kosztownymi dywanami zajmującymi powierzchnię 200 tysięcy m².

8

9 Budynki rządowe w Bukareszcie

10

11 Ratusz

12 Calea-Victoriei-Aerial

13 Arcul de Triumf – łuk triumfalny w płn części Bukaresztu, na alei Kiseleff.

14

15

16

17

18 (Rum. Sinagoga Ieşua Tova lub Sinagoga Podul Mogoşoaiei)
Synagoga Jeszua Tova (Rum. Sinagoga Ieşua Tova lub Sinagoga Podul Mogoşoaiei) Jest to obecnie najstarsza czynna synagoga w Bukareszcie.

19 Pałac Królewski (rum. Palatul Regal)
Narodowe Muzeum Sztuki (Muzeul Naţional de Artă al României).

20 Katedra patriarchalna w Bukareszcie (rum
Katedra patriarchalna w Bukareszcie (rum. Catedrala Patriarhală din Bucureşti) – główna świątynia Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego, wybudowana w latach

21

22 Ruiny Curtea Veche (rum. Stary Dwór)
średniowiecznego dworu książęcego, siedziby książąt Wołoszczyzny

23

24 Pałac Creţulescu

25 Pałac Creţulescu (rum: Palatul Creţulescu,
alternatywna pisownia Kretzulescu) – zabytkowy budynek w pobliżu Ogrodów Cişmigiu na ulicy Ştirbei Vodă nr. 39 Został on zbudowany dla rodziny Creţulescu na początku XX wieku, przez rumuńskiego architekta Petra Antonescu ( ). Od 1972 roku mieści się tu siedziba UNESCO Europejskiego Centrum Szkolnictwa Wyższego UNESCO-CEPES (znany jako CEPES, fr.: Europeén Centre pour l'enseignement supérieur).

26 Cerkiew Kretzulescu (alternatywna pisownia: Creţulescu) cerkiew prawosławna w centrum Bukaresztu, ufundowana przez bojara Creţulescu i jego żonę Saftę , wzniesiona w latach w "stylu brinkoweańskim".

27

28 Bancorex „Banca Română de Comerţ Exterior”

29 Synagoga Chóralna (rum. Templul Coral) - przy ulicy Sf. Vineri 9-11.
Jest obecnie główną synagogą bukareszteńskiej gminy żydowskiej.

30 Bulwar Magheru

31

32

33

34 Park

35 Do zobaczenia www.rotfl.com.pl oprac. jokoretsina
Gică Petrescu-Bucureşti Bucureşti


Pobierz ppt "BUCURESTI BUKARESZT."

Podobne prezentacje


Reklamy Google