Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

3. Wpływ kwasu octowego na sole wapnia(węglan wapnia) i fosfor(fosforany). Reakcje chemiczne rozpuszczania tych soli wypłukiwanie soli. Kwas octowy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "3. Wpływ kwasu octowego na sole wapnia(węglan wapnia) i fosfor(fosforany). Reakcje chemiczne rozpuszczania tych soli wypłukiwanie soli. Kwas octowy."— Zapis prezentacji:

1

2

3

4 3. Wpływ kwasu octowego na sole wapnia(węglan wapnia) i fosfor(fosforany). Reakcje chemiczne rozpuszczania tych soli wypłukiwanie soli. Kwas octowy rozpuszcza sole wapnia i fosforany. Powstawanie octanu wapnia: 2. Sole mineralne budujące kości: Kość zbudowana jest z węglanu wapnia i fosforanów.

5

6 1. Wlej ocet do naczynia. 2. Zanurz w nim kość.

7 3. Odczekaj kilka dni. 4. Wyjmij kość z octu i opłucz ją w wodzie. 5. Sprawdź jakich właściwości nabrała kość.

8 Próba kontrolna: Próba kontrolna: Kość przed włożeniem do octu. Próba badawcza: Próba badawcza: Kość wyciągnięta z octu po kilku dniach.

9

10

11

12

13 3. Budowa pęcherzyków płucnych(tlenkowa). Pęcherzyk płucny wyściela nabłonek jednowarstwowy płaski. Dodatkowo wyścielone są surfaktantem, substancja, która zabezpiecza płuca przed zapadnięciem.

14 Termin przeprowadzonego doświadczenia: 14.04.2011 r.

15

16 Próba kontrolna: Umieszczenie płuca świni w wodzie. Próba badawcza : Zanurzenie płuca świni przy samym dnie naczynia przytrzymując pałeczką.

17

18 płuco prawe tchawica płat oskrzela główne oskrzela główne płuco lewe Płuca

19

20

21 1.Zjawisko transpiracji. Transpiracja jest to wyparowanie wody przez roślinę. Transpiracja szparkowa odbywa się przez otwarte aparaty szparkowe i stanowi główną drogę wydzielania wody z rośliny. Transpiracja jest to wyparowanie wody przez roślinę. Transpiracja szparkowa odbywa się przez otwarte aparaty szparkowe i stanowi główną drogę wydzielania wody z rośliny.

22 2. Budowa aparatów szparkowych. Aparaty szparkowe składają się z dwóch komórek, przypominających nasiona fasoli. Gdy komórki dobrze zaopatrzone są w wodę, pęcznieją i ich brzegi oddalają się od siebie, a szparka otwiera się szeroko. Kiedy roślinie brakuje wody, komórki kurczą się i zbliżają do siebie. Wtedy szparka zamyka się, co ogranicza utratę wody.

23 Termin przeprowadzonego doświadczenia: 29.04-06.05.11 r.

24

25 3. Liście umieść w słoikach tak, aby ogonki były zanurzone w wodzie. 4. Na wierzch do każdego słoika wylej łyżeczkę oliwy. 5. Zaobserwuj co się stanie z wodą po kilku dniach.

26 Próba kontrolna: Liść niesmarowany tłuszczem. Próba badawcza: Liście smarowane tłuszczem po dolnej i górnej blaszce.

27 Z czasem wody w słoikach ubywa. Zauważono również w przypadku niesmarowanego tłuszczem liścia, że na końcu łodyżki pojawiła się czarna plamka, być może w czasie przestawiania słoików doszło do naruszenia łodyżki, która umoczyła się w oleju wlanego na wodę. Z czasem wody w słoikach ubywa. Zauważono również w przypadku niesmarowanego tłuszczem liścia, że na końcu łodyżki pojawiła się czarna plamka, być może w czasie przestawiania słoików doszło do naruszenia łodyżki, która umoczyła się w oleju wlanego na wodę.

28

29

30

31

32 Sprzęt: Sprzęt: rolka po ręcznikach papierowych Organizmy: Organizmy: badany

33

34

35

36

37 Dziękuję za obejrzenie prezentacji. Wykonała: Daria Zagroda.


Pobierz ppt "3. Wpływ kwasu octowego na sole wapnia(węglan wapnia) i fosfor(fosforany). Reakcje chemiczne rozpuszczania tych soli wypłukiwanie soli. Kwas octowy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google