Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MIKOŁAJ MIKULSKI NG nr. 9 ,,PRIMUS”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MIKOŁAJ MIKULSKI NG nr. 9 ,,PRIMUS”"— Zapis prezentacji:

1 MIKOŁAJ MIKULSKI NG nr. 9 ,,PRIMUS”
WŁAŚCIWOŚCI CIECZY MIKOŁAJ MIKULSKI NG nr. 9 ,,PRIMUS”

2 O cieczach Ciecz to pośredni stan skupienia między ciałem stałym a gazem. Ciecze mogą mieć różne właściwości (np. charakterystyczną dla siebie gęstość, czy temperaturę krzepnięcia). Najważniejszą ich cechą wspólną jest płynność.

3 Gęstość Cechą charakterystyczną dla poszczególnych cieczy jest ich gęstość (masa jednostkowej objętości substancji). Na zdjęciu obok widać jak zachowują się ciecze o różnych gęstościach wlane do jednego naczynia. Te o mniejszej gęstości wypływają na powierzchnię , a te o większej opadają na dno.

4 Kształt Ciecz, ze względu na swoją płynność nie ma własnego kształtu, dlatego przyjmuje kształt naczynia w którym się znajduje. Wydaje nam się, że w którymś z naczyń jest więcej wody, jednak to tylko złudzenie. Wszędzie jest jej tyle samo.

5 Ściśliwość Butelka napełniona cieczą podczas ściskania niemalże się nie odkształca. Natomiast ta sama butelka wypełniona jedynie powietrzem łatwo ulega odkształceniu. Oznacza to, że powietrze łatwo zmienia swoją objętość , a woda tylko nieznacznie. Wniosek jest taki, iż woda (jak również inne ciecze) jest mało ściśliwa.

6 Siła wyporu Gdy wrzuciłem korek do cieczy wypłynął na dno. Dlaczego tak się stało? Ponieważ zadziałała na niego siła wyporu. Jest ona skierowana ku górze i równa iloczynowi gęstości cieczy, przyspieszenia ziemskiego i objętości ciała (tutaj- korka). Siła wyporu jest również cechą wspólną wszystkich cieczy.

7 Przezroczystość Niektóre ciecze różni przezroczystość.
W tym przypadku wyraźnie widać różnicę między tą cechą przy wodzie oraz mleku. Przy użyciu latarki zaobserwowałem, że woda przepuszcza światło, natomiast mleko nie. Wniosek= mleko jest nieprzezroczyste, a woda przezroczysta.

8 Menisk wklęsły i wypukły
W jednym i w drugim naczyniu jest woda, lecz górną część pierwszego posmarowałem tłuszczem. Na tych zdjęciach nie jest to dokładnie widoczne jednak po przyjrzeniu się na żywo zauważa się, iż przy szklance czystej utworzył się menisk wklęsły, ponieważ woda zwilżyła szkło, a przy drugiej- posmarowanej tłuszczem, utworzył się menisk wypukły, dlatego że woda nie zwilża natłuszczonej powierzchni.

9 Napięcie powierzchniowe
To zjawisko ma miejsce gdy stykają się ciecz z ciałem stałym, gazem, lub inną cieczą. Powierzchnia wydaje się być pokryta ,,błoną”, która jednak nie istnieje. Efekt ten jest wywołany oddziaływaniem na siebie cząsteczek cieczy. Położyłem na powierzchnię cieczy żyletkę, która nie zatonęła. Gdy wlałem do naczynia płyn do mycia naczyń przerwałem ,,błonę” i ciało zatonęło

10 Rozpuszczanie Gdy wsypałem sól kuchenną do wody i zamieszałem łyżeczką nastąpiło zjawisko rozpuszczania. Ciecz stała się rozpuszczalnikiem, a mieszanina roztworem. Po wsypaniu dużej ilości substancji powstał roztwór nasycony (nie można było już więcej rozpuścić).

11 Przewodnictwo prądu W tym doświadczeniu sprawdziłem przewodnictwo prądu wody oraz roztworu soli w wodzie. Przy użyciu układu zamkniętego z baterią i żarówką dowiodłem , że czysta woda nie jest dobrym przewodnikiem prądu, co widać na zdjęciu. Następnie dodałem do cieczy soli kuchennej i zamieszałem tworząc roztwór. Powtórzyłem doświadczenie i zaobserwowałem, że żarówka zapaliła się- roztwór jest dobrym przewodnikiem prądu.

12 Rozszerzalność temperaturowa
Za pomocą wody zabarwionej nadmanganianem potasu pokazałem rozszerzalność temperaturową cieczy. Na pierwszym zdjęciu widać ją w normalnych warunkach. Gdy wstawiłem ciecz do gorącej wody jej poziom gwałtownie się podniósł i zaczęła wypływać górnym otworem. Rozszerzalność temperaturowa jest inna dla różnych cieczy.

13 Parowanie Na ciepłą patelnię wylałem niewielką ilość wody. Kropla prawie od razu wyschła rozpływając się. Potem rozgrzałem patelnię do bardzo dużej temperatury i jeszcze raz wylałem parę kropel cieczy. Woda nie wyparowała tak szybko jak poprzednia, tylko najpierw poruszała się po powierzchni metalu i dopiero po chwili znikła. Stało się tak, ponieważ pod wpływem bardzo wysokiej temperatury patelni powstała pod kropelkami warstwa pary oddzielająca je od powierzchni.

14 Bibliografia Romuald Subieta- Zbiór zadań z fizyki dla gimnazjum
Anna Kaczorowska- Fizyka dla gimnazjum Część 1 Eteri Szyszka- Fizyka 6 Wszystkie doświadczenia wykonałem samodzielnie Zdjęcia własne

15 KONIEC


Pobierz ppt "MIKOŁAJ MIKULSKI NG nr. 9 ,,PRIMUS”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google