Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Żółć wspomaga trawienie i wchłanianie tłuszczów oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K i F. Razem z żółcią wydalany jest cholesterol, kwasy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Żółć wspomaga trawienie i wchłanianie tłuszczów oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K i F. Razem z żółcią wydalany jest cholesterol, kwasy."— Zapis prezentacji:

1

2 Żółć wspomaga trawienie i wchłanianie tłuszczów oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K i F. Razem z żółcią wydalany jest cholesterol, kwasy żółciowe, leki, toksyny, barwniki żółciowe i substancje nieorganiczne, takie jak związki miedzi, cynku i rtęci. Żółć jest to zielonkawo-brunatny, lepki i kleisty płyn, o odczynie obojętnym. Zawiera barwniki żółciowe, kwasy żółciowe i ich sole, cholesterol, lecytynę, mocznik, sole mineralne, sole kwasów tłuszczowych. Żółć jest niezbędna w procesie emulgowania tłuszczów, czyli rozbijania ich na drobną zawiesinę umożliwiającą trawienie.

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12 Obecność dwutlenku węgla można stwierdzić za pomocą wody wapiennej. W zetknięciu się wody wapiennej z dwutlenkiem węgla następuje reakcja: CO 2 + Ca(OH) 2 H 2 O + CaCO 3 Wytrącenie się węglanu wapnia powoduje zmętnienie wody wapiennej. Skład powietrza wdychanego: azot – 78% tlen – 21% dwutlenek węgla – 0,04% inne gazy – ok. 1% para wodna – ok. 0,8% Skład powietrza wydychanego: tlen – 17% dwutlenek węgla – 4% azot – 78% inne gazy – ok. 1% para wodna – ok. 6%

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23


Pobierz ppt "Żółć wspomaga trawienie i wchłanianie tłuszczów oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K i F. Razem z żółcią wydalany jest cholesterol, kwasy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google