Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Biologia jako nauka eksperymentalna

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Biologia jako nauka eksperymentalna"— Zapis prezentacji:

1 Biologia jako nauka eksperymentalna

2 Doświadczenie I: W jaki sposób żółć działa na tłuszcz?
Żółć jest to zielonkawo-brunatny, lepki i kleisty płyn, o odczynie obojętnym. Zawiera barwniki żółciowe, kwasy żółciowe i ich sole, cholesterol, lecytynę, mocznik, sole mineralne, sole kwasów tłuszczowych. Żółć jest niezbędna w procesie emulgowania tłuszczów, czyli rozbijania ich na drobną zawiesinę umożliwiającą trawienie. Żółć wspomaga trawienie i wchłanianie tłuszczów oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K i F. Razem z żółcią wydalany jest cholesterol, kwasy żółciowe, leki, toksyny, barwniki żółciowe i substancje nieorganiczne, takie jak związki miedzi, cynku i rtęci.

3 Hipoteza: żółć niszczy aminokwasy, znajdujące się w żołądku.

4 Etapy doświadczenia: 1. Do dwóch szklanek nalej taką samą ilość wody. 2. Do każdej szklanki dodaj łyżeczkę oleju. 3. Do jednej szklanki wlej pół łyżeczki płynu do mycia naczyń. 4. Obserwuj zachodzące w szklankach zmiany.

5 Potrzebny sprzęt: dwie szklanki, łyżeczka
Potrzebny sprzęt: dwie szklanki, łyżeczka. Potrzebne substancje: olej, woda, płyn do mycia naczyń. Potrzebne organizmy: brak

6 Próba kontrolna: Próbą kontrolną jest pierwsza szklanka z wodą, do której wlewamy olej. Próba badawcza: Próbą badawczą jest druga szklanka z wodą, do której oprócz oleju dolewamy płyn do mycia naczyń.

7 Termin przeprowadzania doświadczenia: 14 kwietnia 2011 r.

8 Obserwacje w trakcie trwania doświadczenia: W szklance wody z olejem, olej zebrał się na powierzchni wody, tworząc jedną dużą kroplę. W szklance wody z olejem, do której wlaliśmy płyn do mycia naczyń, olej został rozbity na mniejsze kuleczki.

9

10 Analiza otrzymanych wyników: Płyn do mycia naczyń (podobnie jak żółć) powoduje rozbicie się oleju na mniejsze części.

11 Potwierdzenie hipotezy

12 Doświadczenie II: Czy w wydychanym powietrzu znajduje się dwutlenek węgla?
Obecność dwutlenku węgla można stwierdzić za pomocą wody wapiennej. W zetknięciu się wody wapiennej z dwutlenkiem węgla następuje reakcja: CO2 + Ca(OH)2 → H2O + CaCO3 Wytrącenie się węglanu wapnia powoduje zmętnienie wody wapiennej. Skład powietrza wdychanego: azot – 78% tlen – 21% dwutlenek węgla – 0,04% inne gazy – ok. 1% para wodna – ok. 0,8% Skład powietrza wydychanego: tlen – 17% dwutlenek węgla – 4% azot – 78% inne gazy – ok. 1% para wodna – ok. 6%

13 Hipoteza: W wydychanym powietrzu znajduje się dwutlenek węgla.

14 Etapy doświadczenia: 1. Napełnij dwie szklanki wodą wapienną i poczekaj aż opadnie osad. 2. Zlej roztwór znad osadu. 3. Do pierwszej szklanki włóż końcówkę gumowej gruszki tuż pod powierzchnię roztworu i delikatnie wpompuj powietrze z płuc. Zaobserwuj szybkość mętnienia płynu. 4.Do drugiej szklanki włóż słomkę tuż pod powierzchnię roztworu i delikatnie wdmuchaj powietrze z płuc. Zaobserwuj zmiany w płynie.

15 Potrzebny sprzęt: dwie szklanki, gumowa gruszka, słomka
Potrzebny sprzęt: dwie szklanki, gumowa gruszka, słomka. Potrzebne odczynniki: woda wapienna. Potrzebne organizmy: człowiek (badana osoba).

16 Próba kontrolna: Woda wapienna traktowana powietrzem z gruszki.

17 Próba badawcza: Woda wapienna traktowana powietrzem wydychanym przez badanego z płuc.

18 Termin przeprowadzenia doświadczenia: 6 maja 2011 r.

19 Obserwacje w trakcie trwania doświadczenia: 1
Obserwacje w trakcie trwania doświadczenia: 1. Woda wapienna mętnieje pod wpływem wpompowywanego powietrza z gruszki ( sprawdzenie reakcji charakterystycznej). 2. Pod wpływem powietrza wdmuchiwanego z płuc woda wapienna również mętnieje. 3. Woda wapienna mętnieje bardziej pod wpływem powietrza wdmuchiwanego z płuc.

20 Analiza otrzymanych wyników: Woda wapienna mętnieje pod wpływem wdmuchiwanego powietrza, co świadczy o tym, że to powietrze zawiera dwutlenek węgla. Mocniejsze zmętnienie wody wapiennej traktowanej powietrzem z płuc niż tym z gumowej gruszki może świadczyć o tym, że powietrze z płuc zawiera więcej dwutlenku węgla.

21 Wnioski z doświadczenia: W wydychanym powietrzu znajduje się dwutlenek węgla.

22 Potwierdzenie hipotezy

23 Karolina Gibała II H


Pobierz ppt "Biologia jako nauka eksperymentalna"

Podobne prezentacje


Reklamy Google