Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Doświadczenie nr 1 Znaczenie białek w budowie kości.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Doświadczenie nr 1 Znaczenie białek w budowie kości."— Zapis prezentacji:

1

2 Doświadczenie nr 1 Znaczenie białek w budowie kości.

3 Budowa chemiczna kości: Kość zbudowana jest z istoty zbitej i istoty gąbczastej. Istota zbita tworzy warstwę gęstą i zbitą i występuje zawsze na powierzchni kości; istota gąbczasta tworzy wewnętrzną strukturę kości o charakterze cienkich blaszek i beleczek krzyżujących się ze sobą(kratownice). Trzon kości długiej zbudowany jest prawie wyłącznie z istoty zbitej. Oba końce tej kości posiadają cienką warstwę istoty zbitej, a całe wnętrze utkane jest z istoty gąbczastej.

4 Struktura kości nie jest stała, zmienia się ona wraz ze zmianą przebiegu linii napięć. Składniki organiczne (osseina) - nadają one kości miękkość i elastyczność, składniki mineralne - nadają kości twardość oraz wytrzymałość na zgniatanie i rozciąganie ale również kruchość

5

6 Badany problem badawczy: Czy gdy poddamy wysokiej temperaturze kość, białko straci swoje właściwości? Hipoteza: Białko utraci swoje właściwości, gdy poddamy je wysokiej temperaturze.

7 Etapy doświadczenia: Przygotować miejsce do pracy. Chwycić kość w szczypce. Przybliżyć kość do palnika, czekać do zapalenia się. Odłożyć kość. Sprawdzić jak zmieniły się właściwości.

8 Potrzebny sprzęt: palnik, szczypce. Potrzebne organizmy: kość.

9 Obserwacje w trakcie trwania doświadczenia: Podczas, gdy trzymałam kość nad palnikiem zauważyłam, że kość robi się bielsza.

10

11 Otrzymane wyniki: Podczas gdy przyglądałam się kości zauważyłam, iż poza tym, że kość jest bielsza jest także lżejsza, a dźwięk przy uderzaniu w nią świadczył, że zmieniły się jej właściwości. Zdawało mi się jakby była pusta w środku.

12

13 Analiza otrzymanych wyników: Podczas spalania, białko zawarte w kości spaliło się. Kość stała się krucha oraz podatna na uszkodzenia.

14 Wnioski z doświadczenia: Podczas spalania kość straciła zawarte w niej białko przez co kość stała się podatna na uszkodzenia.

15 Potwierdzenie hipotezy: Białko utraci swoje właściwości, gdy poddamy je wysokiej temperaturze.

16 Prezentację wykonała: Dominika Kępczyńska z klasy 2H


Pobierz ppt "Doświadczenie nr 1 Znaczenie białek w budowie kości."

Podobne prezentacje


Reklamy Google