Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fotosynteza Fotosynteza to złożony proces biochemiczny zachodzący głównie w liściach, a dokładniej w chloroplastach. Przeprowadzany jest jedynie przez.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fotosynteza Fotosynteza to złożony proces biochemiczny zachodzący głównie w liściach, a dokładniej w chloroplastach. Przeprowadzany jest jedynie przez."— Zapis prezentacji:

1 Fotosynteza Fotosynteza to złożony proces biochemiczny zachodzący głównie w liściach, a dokładniej w chloroplastach. Przeprowadzany jest jedynie przez organizmy samożywne.

2 Organizmy samożywne wykorzystują energię świetlną do wytwarzania cukrów z dwutlenku węgla i wody. organizmami samożywnymi są wszystkie rośliny i glony oraz niektóre bakterie.

3 Dwutlenek węgla + woda cukier +tlen
Energia świetlna Chlorofil Fotosynteza jest procesem anabolicznym, jej reakcje wymagają dostarczenia energii. Organizmy żywe posiadają specjalne barwniki, które mogą pochłaniać energię świetlną i przekształcać ją w energię chemiczną. Najważniejszym barwnikiem tego rodzaju jest chlorofil. Niezbędny do fotosyntezy dwutlenek węgla wnika do liścia z powietrza przez aparaty szparkowe. Natomiast woda pobierana jest przez korzeń i transportowana w wiązkach przewodzących w elementach drewna. Liście są doskonale przystosowane do przeprowadzania fotosyntezy.

4 Fotosyntezę można podzielić na charakterystyczne fazy
Reakcje fotosyntezy dzielą się na zależne bezpośrednio od światła i niezależne od niego. Pierwsze składają się na tzw. fazę jasną fotosyntezy, natomiast drugie – fazę ciemną. W czasie fazy jasnej cząsteczki chlorofilu pochłaniają światło (tylko jego czerwoną oraz niebieską część). Dzięki temu możliwe jest zgromadzenie pewnej ilości energii chemicznej. Zmagazynowana energia chemiczna umożliwia przeprowadzenie reakcji fazy ciemnej. W jej trakcie następuje asymilacja dwutlenku węgla (przyłączenie go do związku organicznego) i przeróbka powstałej substancji na cukier – glukozę. Wytworzenie cukru zachodzi w dwóch fazach.

5 Glukoza – podstawowy produkt fotosyntezy
może zostać od razu wykorzystana, np. w procesie oddychania wewnątrzkomórkowego albo zamieniona na nierozpuszczalną skrobię lub też przetransportowana wiązkami sitowymi do innych części rośliny. Ubocznym, chociaż bardzo potrzebnym innym organizmom produktem fazy jasnej fotosyntezy jest tlen. Pobierane z wodą sole mineralne są źródłem pierwiastków niezbędnych organizmom samożywnym do syntezy wszystkich potrzebnych związków organicznych. Na przykład łączenie zmienionych cukrów ze związkami azotu daje aminokwasy, a następnie białka. Powrót na stronę


Pobierz ppt "Fotosynteza Fotosynteza to złożony proces biochemiczny zachodzący głównie w liściach, a dokładniej w chloroplastach. Przeprowadzany jest jedynie przez."

Podobne prezentacje


Reklamy Google