Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Obserwacja kiełkowania nasienia fasoli

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Obserwacja kiełkowania nasienia fasoli"— Zapis prezentacji:

1 Obserwacja kiełkowania nasienia fasoli

2 3-4 nasiona fasoli, woda, spodek, słoik, gaza, gumka
Potrzebne materiały... 3-4 nasiona fasoli, woda, spodek, słoik, gaza, gumka

3 Przebieg obserwacji: Moczenie nasion fasoli:
Trzy nasionka fasoli włożyłem do miski z wodą, następnie przykryłem ją przykrywką. Po dwóch dniach widoczne były pęknięcia łupiny nasiennej po czym włożyłem nasionka na gazę która miała dotykać wodę, a następnie przyłożyłem tą gazę do słoika i zaczepiłem ją gumką. Potem położyłem słoik na blacie w kuchni nie daleko okna. Nasiona rozwijały się w temperaturze domowej.

4 Dni 1 -6 Przez pierwsze dni nic się nie działo. Dopiero po dwóch dniach można było zauważyć wychodzące spod nasionka korzenie które pobierały wodę. Codziennie dolewałem letniej wody ponieważ korzenie ją pobierały. W piątym dniu można było zauważyć rosnące liście i pędy. Codziennie rosły o około 0,75 cm i rosło. W szóstym dniu łodyga miała 6cm wzrostu.

5 Dni 7-10 W siódmym dniu łodyga miała około 8cm. Ósmego dnia miała 10 cm. Dziewiątego dnia miała 14 i ostatniego dnia łodyga miała 18 cm wzrostu.

6 Wnioski Kiełkowanie następuje po różnie trwającym okresie spoczynku i zależy od takich czynników, jak: zawartość wody w podłożu, odpowiednia temperatura, dostęp tlenu i światła.

7 Odpowiedzi na pytania 1. Która z części rośliny pierwsza wydobywa się z nasienia podczas kiełkowania? Jakie to ma znaczenie dla życia rośliny? Najpierw wydobywa się korzeń następnie łodyga i liście. Znaczenie ma takie, że do rozwoju i kiełkowania nasienia potrzebna jest woda którą pobiera korzeń do rozwoju nasionka. 2. Jaki problem badawczy oraz hipotezę lub hipotezy sformułujesz do tego pytania? Co potrzebne jest do kiełkowania i rozwoju nasion? 3. Jaką funkcję pełnią liścienie w trakcie kiełkowania i po wykiełkowaniu? Liścienie przede wszystkim pełnią funkcję odżywczą, czyli zachodzi proces fotosyntezy który dostarcza roślinie skład rośliny na dalszy wzrost i rozwój rośliny.


Pobierz ppt "Obserwacja kiełkowania nasienia fasoli"

Podobne prezentacje


Reklamy Google